Träffa LO:s ordförande Johan Lindholm på tisdag i Malmö

Tisdagen den 5 november medverkar LO:s ordförande Johan Lindholm i Socialdemokraterna i Malmös arrangemang ”Pub efter jubb”. Där pratar han om utmaningarna på svensk arbetsmarknad och framtiden för arbetarrörelsen samt svarar på publikfrågor.
Media är välkomna att anmäla sig till arrangemanget.
Plats: Folk Mat & Möten, Olof Palmes plats 1.
Tid: tisdag 5 november kl. 16:30 – 20:00.
För anmälan och mer info, kontakta Jaqueline Lenander, ombudsman på Socialdemokraterna i Malmö, jaqueline.lenander@socialdemokraterna.se eller 0708–528095.
För intervjuförfrågningar med Johan Lindholm, kontakta Matz Larsson, politisk sekreterare på LO, 0706-813702.
Fakta:
”Pub efter jubb” arrangeras återkommande av Socialdemokraterna i Malmö, LO Malmö och ABF Malmö med syftet att lyfta fram viktiga frågor för arbetare, över en bit mat och dryck.
Kontakter
Jaqueline LenanderombudsmanSocialdemokraterna i Malmö
Tel:0708-528095jaqueline.lenander@socialdemokraterna.seFör rättvisa livsvillkor. För ett samhälle där alla bidrar efter sin förmåga och alla får ta del av en generell och skattefinansierad välfärd efter behov.
Följ Socialdemokraterna i Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna i Skåne
Pressinbjudan: Ny antologi med röster om framtidens Malmö ges ut5.12.2025 12:19:13 CET | Pressmeddelande
Lördagen 6 december kl. 15:00 släpper Socialdemokraterna i Malmö antologin: Utsikt – röster om framtidens Malmö på Vibliotek, Södra Vallgatan 3 i Malmö. Antologin är framtagen inom ramen för Socialdemokraternas pågående arbete med att ta fram en ny långsiktig vision för Malmö. Den består av texter från nio kapitelförfattare som ger sin bild av stadens utveckling och behoven som föreligger framöver.
Initiativ från LO och S ska återställa A-kassan21.10.2025 15:39:13 CEST | Pressmeddelande
De ny A-kassareglerna är en kraftig försämring för de arbetslösa. Det menar LO och Socialdemokraterna i Skåne, som kommit överens om att gemensamt verka för att arbetslöshetsförsäkringen ska återställas. – Lägre ersättning hjälper inte att folk i arbete, säger Niklas Karlsson, ordförande för Socialdemokraterna Skåne.
Initiativ från Socialdemokraterna och Kommunal ska ge bättre arbetsvillkor i Svenska kyrkan19.8.2025 14:33:07 CEST | Nyheter
Svenska kyrkan ska vara ett föredöme som arbetsgivare och erbjuda en bra arbetsmiljö med schyssta anställningsvillkor. Det menar Socialdemokraterna och fackförbundet Kommunal. – Svenska kyrkans verksamhet är inte möjlig utan medlemmarna i Kommunal, säger Elin Ljunggren, ordförande Kommunal Sydost.
Initiativ från Socialdemokraterna och Kommunal ska ge bättre arbetsvillkor i Svenska kyrkan19.8.2025 09:32:36 CEST | Nyheter
Svenska kyrkan ska vara ett föredöme som arbetsgivare och erbjuda en bra arbetsmiljö med schyssta anställningsvillkor. Det menar Socialdemokraterna och fackförbundet Kommunal. – Svenska kyrkans verksamhet är inte möjlig utan medlemmarna i Kommunal, säger Veiton Kalici, ordförande Kommunal Skåne.
Initiativ från Socialdemokraterna och Byggnads ska ge bättre arbetsvillkor i Svenska kyrkan18.8.2025 11:33:33 CEST | Pressmeddelande
Svenska kyrkan ska vara ett föredöme som upphandlare av bygg- och måleritjänster. Det menar Socialdemokraterna och fackförbundet Byggnads. – Alla som utför arbete åt Svenska kyrkan ska ha rätt till en trygg anställning med god arbetsmiljö och rättvisa villkor, säger Jonas Sjöberg, regionordförande Byggnads Skåne.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum