LO-styrelsen vill se 4,2 procents löneökningar och en låglönesatsning
4.11.2024 13:54:21 CET | LO | Pressmeddelande
LO-styrelsen kräver löneökningar med 4,2 procent och en särskild låglönesatsning i kommande avtalsrörelse. LO:s samordning ska ge högre löner till alla, en särskild låglönesatsning och en satsning på deltidsanställda.
LOs styrelse rekommenderade idag förbunden att ställa sig bakom kraven på löneökningar med 4,2 procent. LO kräver också en särskild låglönesatsning. Kraven är i linje med vad facken i industrin presenterat.
- När LO-förbunden krokar arm med varandra är vi starka. Vi vet att arbetsgivarna återigen kommer säga att våra krav är alldeles för höga. Men Sveriges arbetare har burit landet genom tuffa tider. Nu ska de ha riktiga löneökningar, vad motparterna än säger. Det backar vi inte ifrån. Det ska vi visa våra förbundsmedlemmar i kommande avtalsrörelse, säger Johan Lindholm, LO:s ordförande.
LO-förbunden har till den 29 november på sig att svara på hur de ställer sig till LO-samordningen.
- Att vi nu siffersatt våra krav betyder att vi tagit ett steg till i samordningen. Det är viktigt att vi nu ser till att alla Sveriges arbetare får reallöneökningar, säger Veli-Pekka Säikkälä, LO:s avtalssekreterare.
- Vi ska inte bara driva på för löneökningar åt alla. Vi gör även en särskild satsning på de lägst avlönade som har det tuffast, inte minst efter kostnadskrisen. Vi ska också bekämpa ofoget med arbetsgivare som tvingar deltidsanställda att jaga timmar för att få ekonomin att gå ihop, säger Veli-Pekka Säikkälä.
Fakta/LO-samordningen
Löneökningar med 4, 2 procent som ska ge högre löner till alla
Dessutom en låglönesatsning som sker enligt en av två modeller. Antingen via en så kallad ”knämodell” – en slags ”insamlingsmodell” på avtalsområdet – eller genom att höja de lägsta lönerna
Höja ersättningen för mertid – det vill säga ersättningen till ofrivilligt deltidsanställda som arbetar längre än ordinarie arbetstid
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seOm oss
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
Ny LO-rapport: Påtvingad deltid kostar arbetarkvinnor över 6000 kronor i månaden6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
LO-kvinnor förlorar 6200 kronor i månaden på att de nekas heltidsjobb. Det visar nya siffror från LO. - Nu ska vi sänka veckoarbetstiden och samtidigt ge fler rätt till heltid och en lön det går att leva på, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
LOs ordförande delar ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris16.2.2026 10:38:34 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 23 februari delar LOs ordförande Johan Lindholm ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris till författaren Marjaneh Bakhtiari.
LO ska begära förhandling med Svenskt Näringsliv om sänkt veckoarbetstid3.2.2026 08:33:00 CET | Pressmeddelande
LO vill sänka normalarbetstiden från dagens 40 timmar per helgfri vecka för alla arbetare. Nu står LO-styrelsen bakom att inleda förhandlingar med Svenskt Näringsliv om förkortad veckoarbetstid.
Pressinbjudan: LO presenterar förslag om sänkt arbetstid2.2.2026 15:21:43 CET | Pressmeddelande
I morgon, tisdag klockan 8.30, presenteras LO-styrelsens förslag till hur LO vill sänka arbetstiden i Sverige. LOs ledning och företrädare för förbunden medverkar vid pressträffen.
Nytt inkomstrekord för Sveriges topp-VD:ar26.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
LO-ekonomernas rapport Makteliten visar på ett nytt dystert rekord. Inkomsten för en topp-vd motsvarar nu 77 industriarbetarlöner. En ökning från 71 gånger i förra årets rapport.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum