Paludan döms för hets mot folkgrupp – vi kan kommentera
Rasmus Paludan dömdes under förmiddagen för två fall av hets mot folkgrupp och ett fall av förolämpning till fyra månaders fängelse, bland annat för koranbränningar han utförde under 2022. Civil Rights Defenders var en av de som anmälde en av de händelser som låg till grund för åtalet, och kan kommentera domen.

– Det här är en mycket viktig dom som vi hoppas blir vägledande för hur liknande fall ska bedömas i framtiden. Vi är glada att tingsrätten delar vår uppfattning att sammanhanget, exempelvis vad Paludan sade och hans klädval i samband med koranbränningarna, måste tas i beaktande och kan avgöra om en handling utgör hets mot folkgrupp, säger John Stauffer, tillförordnad exekutiv chef på Civil Rights Defenders.
Tingsrätten menar att Paludan vid sammankomsterna uttryckte missaktning mot bland annat muslimer, och skriver i domen att: “Rasmus Paludans hantering av koranen måste också tolkas i ljuset av det han sade. Att skymfa en koran behöver inte innefatta ett uttryck för missaktning av en folkgrupp, men enligt tingsrätten måste Rasmus Paludans hantering av koranen den 16 april 2022 sedd i kontexten av hans uttalanden anses innefatta en straffbar missaktning av folkgruppen muslimer”.
– Det är såhär hatbrottslagstiftningen är tänkt att tillämpas, att handlingar av hatpropaganda sätts i en större kontext. Domen är därmed i linje med de internationella konventioner som Sverige skrivit under för att skydda människor mot hatbrott, säger John Stauffer.
Händelsen som Civil Rights Defenders anmälde ägde rum 16 april 2022 på Skånegården i Malmö under vad Paludan kallade sin ”valturné” i Sverige. Under turnén brände och skändade Paludan Koranen framför moskéer och i områden med en jämförelsevis hög andel muslimer och personer med utländsk bakgrund.
– Domen visar tydligt att Paludans koranbränningar och demonstrationer inte är isolerade händelser eller kritik av islam, utan utgör kränkningar mot folkgruppen muslimer. Det har vi på Civil Rights Defenders framhållit länge, säger John Stauffer.
Kontakta oss för intervju
E-post: press@crd.org
Tfn: +46 (0)76 576 27 62
Kontakter
PresskontaktCivil Rights Defenders
Tel:+46 (0)76 576 27 62press@crd.orgCivil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
This year's Civil Rights Defender of the Year Award is awarded the Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
The Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) is awarded the Civil Rights Defender of the Year Award 2025. The organisation is a leader in the work to hold perpetrators accountable for war crimes and serious violations of international law in Syria. Their work has led to the arrest of high-ranking Syrian officials and even an arrest warrant for the overthrown dictator Bashar al-Assad.
Vandelsutredning presenteras imorgon – vi kan kommentera31.3.2025 14:32:06 CEST | Pressmeddelande
Vandelsutredningen, som ska lägga nya förslag på hur brister i levnadssätt ska kunna leda till utvisning, ska presenteras imorgon. Utredningen ska bland annat titta på om åsiktsyttringar, även om de inte är brottsliga, ska kunna leda till utvisning. – Vi på Civil Rights Defenders är starkt kritiska. Att människor ska kunna utvisas för åsiktsyttringar som inte är brottsliga saknar rättslig legitimitet. Det bryter mot Europakonventionen och principen om likabehandling inför lagen, säger John Stauffer, chefsjurist och biträdande exekutiv chef på Civil Rights Defenders.
Demokratin försvagas i Europa – Sverige ett föregångsland på tillbakagång20.3.2025 09:17:02 CET | Pressmeddelande
Demokratin och rättsstatens principer fortsatte att försvagas i Europa under 2024. Sverige pekas ut som en av de äldre demokratier som visar tecken på att rättsstatliga principer gradvis och successivt urholkas. Det visar en ny rapport som tagits fram av 43 europeiska människorättsorganisationer, bland andra Civil Rights Defenders.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum