Svenska institutet för standarder, SIS

Ökat behov av standarder – Svenska institutet för standarder förstärker med vice vd

12.11.2024 08:00:00 CET | Svenska institutet för standarder, SIS | Pressmeddelande

Dela

Svenska institutet för standarder, SIS, rekryterar Carl Mörch som vice vd och CFO, en ny roll för att stärka SIS i den utveckling som verksamheten genomgår.

Bilden föreställer Carl Mörch.
Carl Mörch tillträder som vice vd och CFO på Svenska institutet för standarder i januari 2025. Foto: Brandskyddsföreningen

Samtidigt som Sverige är ett litet land är vi ett av de tio största länderna i världen när det gäller att driva standardiseringsfrågor, något som har bidragit till att Sverige är ett framgångsrikt exportland.  

Behovet av, och efterfrågan på, nya standarder är stor inom flera områden, bland annat AI, samhällssäkerhet, flyg- och rymdteknik och kvantteknik samt för att bidra till att möjliggöra satsningar som ska motverka klimatförändringarna.  

Svenska institutet för standarder, SIS, är en del av den globala standardiseringen och vårt internationella nätverk blir en allt viktigare plattform och samlande kraft för att påverka och bidra till lösningar på samhällets utmaningar.  

SIS vd Annika Andreasen har de senaste åren tagit en alltmer aktiv roll i det internationella standardiseringsarbetet. Tidigare i år inrättade SIS en annan ny roll, med ansvar för internationella relationer, för att möta dagens och framtidens förväntningar och behov inom global standardisering. Nu tillsätts en ny roll som vice vd och CFO som bland annat ska arbeta för att driva och stärka det interna arbetet med att utveckla processer och funktioner som går i linje med SIS utvecklingsarbete och strategi. Den nya rollen kommer att axlas av Carl Mörch, i nuläget ekonomichef på Brandskyddsföreningen. 

–   Carl Mörch har erfarenhet från flera olika branscher, både affärsdriven verksamhet och medlemsorganisation, något som blir en tillgång för oss i vårt fortsatta utvecklingsarbete för att möta både samhällets och våra kunders behov, säger Annika Andreasen, vd Svenska institutet för standarder.  

Carl Mörch tillträder som vice vd och CFO i januari nästa år.  

–  Jag ser mycket fram emot att börja arbeta på SIS, en organisation som har ett viktigt uppdrag och utför stor samhällsnytta. Med min bakgrund från ideella organisationer hoppas jag kunna bidra på ett positivt sätt med nya perspektiv, säger Carl Mörch.  

Kontakter

SIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.

SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.

Följ Svenska institutet för standarder, SIS

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS

Sverige standardiserar hundsök vid läckor i ledningsnät19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas som inte upptäcks i tid, eller att man gräver efter läckor på fel plats, kan bli mycket kostsamt. Hundar som tränats i att lokalisera läckor är ett snabbt och miljövänligt komplement till traditionella metoder som nu efterfrågas av energi- och VA-branschen. En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye