Fortsatt starkt resultat för If det tredje kvartalet
KVARTALSRAPPORT. If presenterar i dag ett fortsatt stabilt resultat för det tredje kvartalet och de första nio månaderna för 2024. Ifs nordiska storlek fortsätter att innebära fördelar när det kommer till att balansera risk och minska kostnader. Detta kommer att förstärkas ytterligare med den kommande integreringen av Topdanmark.

If rapporterar en totalkostnadsprocent på 83,6 procent (83,2) för de första nio månaderna 2024, vilket återspeglar starka, underliggande marginaler. Den starka tillväxten i affärsvolymer fortsatte med en tillväxt i bruttopremieinkomst på 6,4 procent de första nio månaderna. Tillväxten inom affärsområdet Privat var på 6 procent, stöttat av 11 procent tillväxt inom personförsäkringar och 6 procent tillväxt inom fastighetsförsäkring. Kundlojalitetsgraden i det tredje kvartalet låg fortsatt på 89 procent. Tillväxten inom affärsområdet Företag var på 5,6 procent, drivet av framgångsrika förnyelser och fortsatta prisökningar, och av starkt utveckling inom SME-segmentet.
Årets tredje kvartal inkluderar en viktig milstolpe för Ifs verksamhet i Danmark. Sampo slutförde sitt erbjudande att förvärva samtliga utestående aktier i Topdanmark. Topdanmark kommer att integreras i Ifs nordiska struktur under 2025, vilket kommer att leda till att If ökar sina marknadsandelar i Danmark från cirka 5 procent till 21 procent. Detta innebär att If blir marknadsledande på den danska marknaden – och det befäster även Ifs position som det största försäkringsbolaget i Norden, men årliga intäkter på 80 miljarder SEK.
Ifs nordiska storlek möjliggör diversifiering av risk dels över våra marknader i Norden och Baltikum, dels över våra kundsegment som sträcker sig från privatkunder inom affärsområdet Privat, till större företag inom affärsområdet Industri. Sammantaget möjliggöra detta för If att tillhandahålla högkvalitativa och hållbara lösningar till våra kunder.
– I en tid av ökad volatilitet är vår storlek och diversifiering av betydande fördel. Våra kunder kan försäkra sig om att If är fortsatt stabilt och att vi fortsätter att hjälpa våra kunder på ett effektivt sätt, säger Ifs koncernchef Morten Thorsrud.
Att stärka vår IT-kapacitet spelar en nyckelroll för Ifs utveckling, med årliga investeringar på över 1,2 miljarder SEK. Integrationen av Topdanmark kommer att öka våra stordriftsfördelar inom IT ytterligare och stärka den digitala kundresan, genom förbättringar av möjligheterna för onlineförsäljning och personliga tjänster.
Utvidningen av Ifs digitala erbjudanden och en ökad anvädning av självbetjäningslösningar inom Företag, bidrog till att den digitala försäljningen ökade med 20 procent under det tredje kvartalet. Affärsområdet Privats digitala försäljning visade en robust tillväxt under kvartalet med en ökning på 13 procent jämfört med samma period förra året.
Koncernresultat (MSEK)
· Bruttopremieinkomsten ökade med 6,4 procent (exklusive valutaeffekter) för de första nio månaderna 2024, jämfört med föregående år (Q3 2024: 3,8 procent)
· Bruttopremieinkomst Q3: 12 640 MSEK (13 108)
· Resultat från försäkringstjänster Q3: 2 878 MSEK (2 368)
· Finansiellt resultat Q3: 994 MSEK (1 570)
· Resultat före skatt Q3: 3 820 MSEK (3 909)
· Totaltkostnadsprocent Q3: 81.1 (84.1), 9M 2024: 83.6 (83.2)
Svenskt resultat (MSEK)
· Bruttopremieinkomst Q3: 4 267 MSEK (4 915)
· Resultat från försäkringstjänster Q3: 951 MSEK (978)
· Totalkostnadsprocent Q3: 80,6 (79,4)
För ytterligare detaljer, besök gärna: www.sampo.com/result för engelskt material; och www.sampo.com/tulos för finskt material.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Sampo: Maria Silander, Communications Manager, Media Relations, tel. +358 10 516 0031
Ifs presstjänst: +46 8 410 023 03, press@if.se
If är en del av Sampo Group, den ledande skadeförsäkringskoncernen i Norden och den enda försäkringsgivaren som erbjuder tjänster i alla nordiska länder, kundsegment och produkter. Koncernen är också en betydande aktör på den växande marknaden för digital skadeförsäkring i Storbritannien. Sampo är noterat på Nasdaqs börser i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn.
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder

Om oss
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
Här är de vanligaste klimatriskerna för svenska villaägare6.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
If och Anticimex har besiktat över 9 000 svenska småhus – och mer än var femte villa har brister som medför klimatrisker. Här är de vanligaste riskerna.
If Helps a lot report Q3: Small businesses increasingly aware of rising risks5.11.2025 09:01:00 CET | Pressmeddelande
Growth momentum for Sampo Group continued in the third quarter, with high demand for If’s business insurance. In our latest edition of the If helps a lot report we see a trend that reflects a changing business climate, where companies face increased risks and growing concern about long-term sick leave – particularly among small business owners.
If Helps a lot report Q3: Småföretagare blir alltmer medvetna om ökande risker5.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxttakten för Sampo Group fortsatte under det tredje kvartalet, med hög efterfrågan på Ifs företagsförsäkringar. I vår senaste If helps a lot report ser vi en trend som speglar ett förändrat företagsklimat, där företag står inför ökade risker och en växande oro för långtidssjukskrivningar – särskilt bland småföretagare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum