Kajsa Bergqvist och Dejan Mirkovic besöker Växjös friidrottsmiljö
8.11.2024 14:27:11 CET | Svenska Friidrottsförbundet | Pressinbjudan
På måndag gästas Arenastaden/Växjö Kommun av friidrottens förbundskapten Kajsa Bergqvist och sportchef Dejan Mirkovic. "Vi ska diskutera det framgångsrika och väletablerade samarbetet mellan Svensk Friidrott och Växjö och hur vi kan ta ytterligare kliv framåt", säger Dejan Mirkovic. Media hälsas härmed välkomna till Telekonsult Arena för att ställa sina frågor mellan 13.30 och 15.00.
Växjö har sedan 2013 varit en av Svensk Friidrotts viktigaste utvecklingsmiljöer. Den grundar sig på ett samarbete mellan friidrottsgymnasiet, Linneuniversitetet, Växjö kommun och Svenska friidrottsförbundet genom prestationscentrum kast och ett samarbete med prestationscentrum mångkamp som har sin bas i Sollentuna.
Det långvariga samarbetet har gjort att elitidrottsmiljön i Växjö utvecklats till en av de bästa miljöerna att vistas i som friidrottare på en internationell nivå.
– Växjö är ett oerhört viktigt nav i Svensk Friidrott. Kommunen är central för vår utveckling av både talanger, elitaktiva och ledare. Och IFK Växjö är en av landets främsta arrangörer av tävlingar. Jag ser fram emot ett spännande möte där vi både ska utvärdera det som varit och blicka framåt, säger Svensk Friidrotts sportchef Dejan Mirkovic.
– Växjö kommun och Arenastaden betyder jättemycket för friidrotten. Här har en rad legendariska friidrottare fostrats och utvecklats genom åren och här finns grogrund för fler internationella medaljer, säger Kajsa Bergqvist.
Media hälsas välkomna till Telekonsult Arena på måndag klockan 13.30–15.00. Då finns möjlighet att intervjua Kajsa Bergqvist och Dejan Mirkovic om Svensk Friidrotts arbete i Växjö.
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Sju stjärnor VM-klara – "Så kul att det snart är dags!"4.3.2026 09:07:14 CET | Pressmeddelande
Den 20–22 mars avgörs inomhus-VM i Torun, Polen, och nu presenterar förbundskapten Kajsa Bergqvist sju aktiva som förhandsnomineras till den svenska truppen. "Vi har ett helt gäng aktiva som, om de presterar på toppen av sin förmåga, kan vara med och slåss om riktigt fina placeringar och även medaljer", säger Bergqvist.
Fanny Roos slog till med personligt rekord i Tjeckien25.2.2026 21:07:32 CET | Pressmeddelande
På tävlingen Hvězdy v Nehvizdech i Tjeckien hittade MAI:s Fanny Roos 19-metersformen igen – och mer därtill. Hon får lämna Tjeckien med ett nytt personligt rekord i ryggsäcken efter att ha stött 19.45.
Galen succé för Louise Ekman – "Väldigt lycklig!"24.2.2026 19:02:12 CET | Pressmeddelande
Louise Ekman stod under tisdagen för en suverän tävling i slovakiska Banská Bystrica. Geflehopparen som nått en helt ny nivå i vinter flög över 1.96 och har därmed i år höjt sitt personbästa med hela nio centimeter. "Personligt rekord här ikväll med fem centimeter ... det trodde jag inte alls var möjligt", säger Ekman. "Otroligt härligt! Hon är solklar för inomhus-VM", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Rekordkross av Pihlström – ”Stort steg i rätt riktning”22.2.2026 19:11:19 CET | Pressmeddelande
Hälles Samuel Pihlström stod för en imponerande prestation när han på söndagen förbättrade sitt eget svenska inomhusrekord på 1500 meter med två sekunder till 3:33.47. Han slutade trea vid World Indoor Tour-galan i den blivande IVM-arenan i Toruń.
Wictor Petersson världsfyra efter superstöt – "Det kokar"15.2.2026 21:00:10 CET | Pressmeddelande
Wictor Petersson slog under söndagskvällen till med 21.38, karriärens näst längsta stöt och ett resultat som gör honom till världsfyra i år. "Det känns som det kokar", säger kulstjärnan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum