Orbán möter Putin, Alice Bah Kuhnke kräver att Ungerns ordförandeskap i ministerrådet upphävs

Idag, fem dagar efter att Ungern tagit över ordförandeskapet i ministerrådet, reser Ungerns premiärminister Viktor Orbán till Moskva för att träffa krigsförbrytaren Putin.
Alice Bah Kuhnke (MP) kommenterar:
- Det är fullständigt oacceptabelt att den person som för tillfället är EU medlemsländernas främsta företrädare möter en krigsförbrytare som utgör ett existentiellt hot, inte bara för Ukraina utan för hela Europa.
- Ungern kan omöjligt fortsätta inneha ordförandeskapet efter detta skamlösa övertramp. Miljöpartiet kräver att Sveriges regering omedelbart agerar för att Ungerns ordförandeskap i ministerrådet upphävs.
Ungern tog över det roterande ordförandeskapet i ministerrådet 1 juli, och idag, 5 juli, lyfte Orbán plan till Moskva. Internationella brottsdomstolen har utfärdat en arresteringsorder mot president Putin.
Ordförandeskap i ministerrådet kan upphävas efter beslut från medlemsländerna.
Miljöpartiet har sedan lång tid tillbaka krävt att Ungerns ordförandeskap i ministerrådet ska upphävas, senast i januari 2024. Moderater, Socialdemokrater, Kristdemokrater och Sverigedemokraterna röstade då emot förslaget.
Alice finns tillgänglig för kommentarer
Mer bakgrund
Miljöpartiet gick i EU-valet 2024 till val på att införa en “Lex Orbán”. Förslaget innefattar krav på att:
-
EU-kommissionens utbetalning i december 2023 av sedan tidigare frusna medel till Ungern ska ogiltigförklaras, eftersom Ungern tydligt fortsätter att bryta mot EU:s gemensamma värden. Miljöpartiet krävde också att EU-kommissionen skulle stämmas in i EU-domstolen med anledning av utbetalningen, en process som nu pågår.
-
Art. 7(2)-förfarandet ska aktiveras gentemot Ungern, för att kunna införa ytterligare sanktioner mot landet. Bland annat innebär ett sådant förfarande att Ungerns rösträtt i ministerrådet skulle dras in.
-
Vetorätten i ministerrådet för beslut i utrikes- och säkerhetsfrågor ska avskaffas, så att enskilda medlemsländer inte ska kunna hålla viktiga beslut, som beslut om EU:s fortsatta stöd till Ukraina, gisslan.
-
EU:s villkorlighetsförordning för skydd av EU-budgeten ska kunna tillämpas i fler fall, så att medel till EU-länder som kränker gemensamma grundvärden ska kunna dras in i större utsträckning än vad lagstiftningen idag tillåter.
Kontakter
Thea HambletonPressekreterare för Alice Bah Kuhnke
Tel:+46 76 871 96 81thea.hambleton@mp.seMiljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet
Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, och i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.
Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet
EU-förslag om sänkta miljökrav presenterat – Holmgren (MP): “Helt fel väg att gå”10.12.2025 13:44:53 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionär Jessika Roswall presenterade tidigare idag förslag på avregleringar inom EU:s miljölagstiftning under det reformpaket som går under namnet “miljöomnibus”.
Alice Bah Kuhnke utsedd till EU-parlamentets budgetförhandlare3.12.2025 16:20:12 CET | Pressmeddelande
Idag utsågs Alice Bah Kuhnke (MP) till EU-parlamentets huvudförhandlare för den del av EU-budgeten som rör kultur, medier, civilsamhälle och demokrati (AgoraEU). Budgeten ingår i EU:s långtidsbudget för 2028-2034 och föreslås omfatta 8,6 miljarder euro.
EU skjuter upp lag om skogsskövling – Pär Holmgren (MP): “Skandal”26.11.2025 12:40:18 CET | Pressmeddelande
EU-parlamentet har idag röstat om att för andra gången med ytterligare ett år skjuta upp implementeringen av EU:s avskogningslag, EUDR (Regulation on Deforestation-free Products). Lagen är en del av reformpaketet “Green Deal” som beslutades förra mandatperioden och syftar till att stoppa produkter som orsakar skogsskövling att säljas på EU:s marknad. Pär Holmgren (MP) kritiserar att lagen ytterligare skjuts upp och påtalar att avskogning var en viktig fråga under klimattoppmötet COP30 som avslutades i Amazonas förra veckan. – Det här är en fullständig skandal och ett stort haveri att EU-högern med hjälp av extremhögern fortsätter sabotera klimatpolitiken. Världen har just kommit överens om att ta krafttag mot regnskogsskövlingen och bara några dagar senare tar EU-parlamentet beslut som gör att dessa produkter kommer fortsätta säljas på EU:s marknad i ytterligare ett år, säger Pär Holmgren (MP).
Isabella Lövin (MP) om nästa års fiskekvoter i Östersjön: “Kvoterna strider mot EU:s regler”28.10.2025 12:50:17 CET | Pressmeddelande
EU:s ministerråd presenterade idag sitt beslut om nästa års fiskekvoter i Östersjön. Trots upprepade larm om tomma nät från kustfiskare väljer rådet att fatta beslut som strider mot den så kallade femprocentsregeln – nödbromsen i EU:s fiskelagstiftning. I centrala Östersjön höjs kvoten, medan den endast sänks något i Bottenhavet jämfört med förra året. Besluten möts av skarp kritik från Miljöpartiets EU-parlamentariker Isabella Lövin.
EU-parlamentets krav till COP30 antagna – Holmgren (MP): “Kämpar mot kollaps”23.10.2025 12:40:00 CEST | Pressmeddelande
Idag har EU-parlamentet antagit sin ståndpunkt inför FN:s klimattoppmöte i Belém i Brasilien 10 – 21 november (COP30).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum