Dom i ärende om arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död i Göteborg
På onsdag den 13 november kl. 11 meddelar Göteborgs tingsrätt dom i ett ärende om arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död på Sjumilaskolan i Göteborg den 2 mars 2022. Ett barn miste livet efter fall från ett berg på skolgården och skolans rektor samt Göteborgs kommun åtalades för händelsen. Åklagaren är tillgänglig för media när dom har meddelats.
Pressmeddelande när åtal väcktes 10 maj 2024.
Målnummer i Göteborgs tingsrätt: B 5831-22.
Kontakt
Senior åklagare Martin Elofsson är tillgänglig för media (endast på telefon) den 13 november kl. 15-16, 010 562 70 71.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
Kvinna begärd häktad för stölder på sjukhus i Stockholm11.12.2025 13:51:51 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en kvinna i 50-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för grov stöld, bland annat på Danderyds sjukhus.
En person som varit anhållen för mord i Hörby är släppt på fri fot11.12.2025 13:38:48 CET | Pressmeddelande
Den man i 50-årsåldern som i tisdags den 9 december anhölls på skälig misstanke för mord på en kvinna och ett barn i Hörby i Skåne är släppt på fri fot.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum