Linda Jerneck ny biträdande politisk redaktör på Expressen
Linda Jerneck, 37, blir biträdande politisk redaktör på Expressens ledarsida.
– Den viktigaste frågan just nu är att hjälpa Ukraina att vinna kriget, säger hon.

Linda Jerneck har varit ledarskribent på tidningen sedan 2018. Tidigare har hon bland annat skrivit ledare i Svenska Dagbladet och varit ordförande för Liberala ungdomsförbundet.
– Expressen är en liberal röst med rakt tilltal. Vi ska varken vara hejaklack eller bandhund, utan nyfiket försöka hitta liberala svar på dagens politiska frågor, säger hon.
Linda Jerneck har en stor bredd som skribent, med ett särskilt intresse för frågor som rör försvar samt utrikes- och säkerhetspolitik. Hon följer kriget i Ukraina noga.
– Det är en viktig fråga som avgörs i den ukrainska leran just nu. Ska små länder själva få välja väg, eller reduceras till vasallstater åt stormakterna?
Hon tillträder sin nya tjänst omgående.
– Linda Jerneck är en skarp och driven opinionsbildare. Jag ser fram emot att utveckla ledarsidan tillsammans med henne, säger Patrik Kronqvist, Expressens politiska redaktör.
Nyckelord
Kontakter
Linda Jerneck, biträdande politisk redaktör, linda.jerneck@expressen.se
Patrik Kronqvist, politisk redaktör, patrik.kronqvist@expressen.se
Om oss
Expressen är ett ledande mediehus med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö. Vi rapporterar dygnet runt i sajt, app och sociala medier. Expressen ger också ut en daglig nyhetstidning och en lång rad livsstilsmagasin.
Expressen
Gjörwellsgatan 30
Stockholm

Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
De tar hem tyngsta priserna på Skidsnack-galan16.4.2025 19:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ebba Andersson och William Poromaa tog hem de tyngsta priserna när Expressen arrangerade Skidsnack-galan på onsdagskvällen. – Det här var det finaste som kunde hända, säger Andersson.
Expressen startar kampanj för Joakim Medin1.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen sätter igång ett räkneverk – som räknar varje dag som Joakim Medin tvingas sitta i turkiskt fängelse. – Det här handlar om pressfrihet, säger Klas Granström, chefredaktör på Expressen.
Expressen lanserar AI-chattbot – ska ge supportarna alla svar om allsvenskan31.3.2025 13:44:31 CEST | Pressmeddelande
I helgen lanserade Expressen nästa steg i sin stora satsning på svensk fotboll: AI-drivna chattboten “Fråga Expressen: Allsvenskan 2025” ger supportrarna snabba och detaljerade svar om lagen, spelarna och matcherna – baserat på avancerad statistik och all Expressens journalistik. – Målet är att “Fråga Expressen” ska kunna ersätta Google och olika målservicetjänster för supportrarna, säger Pontus Weinemo, strategisk sportchef på Expressen.
Här är vinnarna av Årets Mama 202517.3.2025 23:44:25 CET | Pressmeddelande
Varje år delar tidskriften Mama ut priset Årets Mama till mammor som gör avtryck och påverkar vår samtid. Under måndagskvällen stod det klart vilka vinnarna i prisets sex olika kategorier är.
Hon är Årets kvinna 20258.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Pernilla Wahlgren är Årets kvinna. – Det känns otroligt stort. Jag är jättehedrad och smickrad, rörd och – generad, säger hon.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum