Inter-ortodox julkonsert, Göteborg
Den 30 november är det dags för den unika inter-ortodoxa julkonserten, som arrangeras av studieförbundet Bilda i samarbete med de ortodoxa kyrkorna i regionen. I år ges konserten i S:t Gabriel syrisk ortodoxa kyrka, Västra Frölunda, där körer i olika åldrar och på olika språk kommer att framföra julhymner med sina tusenåriga traditioner och kulturer. Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för alla.

– Det känns så roligt och viktigt att kunna få bjuda allmänheten på den här upplevelsen så att fler kan få ta del av kyrkornas rika tradition och kultur. Det är en väldig bredd på körerna som deltar. I år framförs musiken på arameiska/syriska, arabiska, ge’ez, armeniska, serbiska, ryska, rumänska, assyriska och amhariska, berättar Helena Cankalp, verksamhetsutvecklare på studieförbundet Bilda Sydväst.
Under den inter-ortodoxa julkonserten samlas körer från både bysantinska och orientaliska ortodoxa kyrkor. Programmet bjuder på en mångfald av körinslag – från barn till vuxna, större körensembler till mindre grupper. Konserten har blivit en årlig tradition som lockar en stor publik.
– På Bilda ser vi tydligt hur mötesplatser bidrar till att bryta ner fördomar och stärker känslan av gemenskap. Körerna inspireras av varandra, lär känna nya människor och får möjlighet att dela sin kultur och sina traditioner, berättar Helena.
Konserten ges i S:t Gabriel syrisk ortodoxa kyrka, Västra Frölunda, kl 13.00-16.00 den 30e november.
Nyckelord
Kontakter
Helena CancalpVerksamhetsutvecklare folkbildning i ortodoxa kyrkanStudieförbundet Bilda Sydväst
Tel:0790-98 34 86Tel:031-730 35 21helena.cankalp@bilda.nuBilder




Länkar
Om oss
Studieförbundet Bilda för kyrka och samhälle är ett av Sveriges tio studieförbund. Med kristen livsåskådning som grund bedriver vi folkbildningsarbete och erbjuder kurser, studiecirklar och kulturprogram. Verksamheten vilar på folkbildningens grundsyn och är fri och frivillig och öppen för alla oavsett bakgrund och utbildning.
Följ Studieförbundet Bilda
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Studieförbundet Bilda
Bilda bjuder på julkonsert i Kulturhuset4.12.2025 14:14:53 CET | Pressmeddelande
Torsdag 11 december klockan 18-20 fylls Kulturhuset i Örebro av musik, gemenskap och julstämning. Då bjuder Funk Is Up, Coverkören och Funkisbro på konsert tillsammans med flera deltagare från Funkismellon.
Bilda Funktastic gör äldreboendeturné18.11.2025 09:30:58 CET | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda gör en satsning på verksamhet för människor med olika funktionsvariationer. Vecka 47 och 48 gör Bilda Funktastic sin första turné!
Julkonserter som förenar kulturer17.11.2025 09:45:09 CET | Pressmeddelande
Julen närmar sig och med den en av Göteborgs mest stämningsfulla traditioner – den inter-ortodoxa julkonserten. I år blir firandet större än någonsin med två konserter i två olika kyrkor. Den 29 november och den 6 december välkomnas besökare att ta del av de ortodoxa kyrkornas musikaliska arv och kulturella uttryck.
Nu öppnar Verket, musikstudion där ungdomar får skapa och växa.13.11.2025 15:56:43 CET | Pressmeddelande
”Sedan bygget började har alla våra band varit nyfikna och stått och hängt på låset för att få börja använda lokalen” Den 18 november invigs Verket, Bilda Bullerbyns senaste verksamhetslokal!
Live at Kristallkyrkan - musikfest i Vretstorp för andra året i rad7.11.2025 15:06:17 CET | Pressmeddelande
Lördag den 15 november blir det åter livemusik i Vretstorp när Live at Kristallkyrkan är tillbaka för andra året i rad. Förra årets festival blev en succé med massor av musik i kyrkan, och nu laddar arrangörerna för en ny kväll fylld av musik, gemenskap och inspiration.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum