Diabetesvården i Uppsala rankad bäst i landet för tredje året i rad
För tredje året i rad rankas diabetesvården i Region Uppsala som bäst i Sverige. Det framgår av Diabetesbarometern från Svenska Diabetesförbundet, som utgår från en patientenkät och behandlingsresultat från Nationella diabetesregistret för de allra viktigaste delarna av vården.

– Region Uppsala får klart högst poäng i riket. Det är verkligen roligt, inte minst för våra patienter med typ 1 och typ 2-diabetes, att vi sticker ut igen på detta positiva sätt med en tydlig förstaplats, och detta för tredje året i rad, säger Jarl Hellman, diabetesansvarig överläkare på Akademiska sjukhuset samt ordförande i det lokala Diabetesrådet i Region Uppsala.
Det positiva resultatet menar han beror på ett gott lagarbete mellan många olika professioner och eldsjälar inom primärvården och sjukhusvården på Akademiska sjukhuset och Lasarettet i Enköping, men även samarbetet med Uppsala universitet. Likaså att det finns ett strukturerat kvalitetsarbete över tid. Basen för det ständiga förbättringsarbetet finns i Nationella diabetesregistret.
Det är tredje året som Svenska Diabetesförbundet publicerar Diabetesbarometern, en rapport som jämför regionerna när det gäller genomförda uppföljningar av patienters hälsa och behandlingsresultat. Rapporten baseras på en enkät som besvarats av personer med diabetes samt behandlingsresultat från Nationella Diabetesregistret för 2023. Enligt Jarl Hellman gör detta sammanställningen unik och mycket mer djup kontra enbart registerdata. Svarsresponsen för enkäten låg kring knappt 40 procent. Cirka hälften av de svarande har typ 1, resten typ 2-diabetes.
Närmare 600 000 personer lever med diabetes i Sverige. Det är en kronisk sjukdom som kräver en omfattande egenvård och ställer stora krav på sjukvården. Personer med diabetes behöver stöd, utbildning och tillgång till behandlingsmetoder och tekniska hjälpmedel utifrån individuella förutsättningar.
– I Uppsala finns ett särskilt utvecklat samarbete mellan sjukhusvård och primärvård med ett högst välfungerande diabetesråd lokalt. På sjukhuset tog arbetet extra fart vad gäller typ 1 diabetes i och med uppstarten av så kallad ”värdebaserad vård” för flera år sedan. Det gav ett ännu större fokus på att arbeta efter gemensamma mål och att dessutom även inkludera patientrepresentanter i denna viktiga process. Dessutom finns sedan 2012 ett särskilt Centre of Excellence för typ 1 diabetes på Akademiska sjukhuset, för de mest komplexa patienterna vilket också betyder mycket, förklarar han.
Samtidigt påpekar Jarl Hellman att det rent generellt finns alldeles för stora skillnader mellan olika regioner och att det finns stora förbättringspotentialer även för Region Uppsala inklusive Akademiska sjukhuset.
Nyckelord
Kontakter
Jarl Hellman, diabetesansvarig överläkare på Akademiska sjukhuset samt ordförande i det lokala Diabetesrådet i Region Uppsala;
0738682715
jarl.hellman@akademiska.se
Bilder

Länkar
Om Akademiska sjukhuset
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
Intensiv magnetstimulering ska utvärderas mot ungdomsdepression26.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Magnetstimulering av hjärnan används sedan några år inom rutinsjukvården som behandling för vuxna patienter med svårbehandlad depression, men har inte visat sig verksam på unga. En mer intensiv variant, som visat lovande resultat hos vuxna, har ännu inte testats på ungdomar. Nu ska forskare vid Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet utvärdera om den även är effektiv mot tonårsdepression.
Två överläkare på Akademiska ska leda nya centrumbildningar24.11.2025 09:12:04 CET | Nyheter
Preventiv psykiatri och kvinnors hälsa i ett livsloppsperspektiv är fokus för två nya centrumbildningar i Uppsala som får långsiktigt forskningsstöd från Forte (Forskningsrådet för Hälsa, arbetsliv och välfärd). Totalt tilldelas de nya centren 119 miljoner kronor, bidrag som täcker finansiering under de sex första åren. De kommer organisatoriskt att tillhöra Uppsala universitet och ledas av överläkare på Akademiska sjukhuset.
Diabetesforskare på Akademiska tilldelas prestigefyllt pris16.11.2025 10:00:00 CET | Nyheter
Per-Ola Carlsson, överläkare och professor vid Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet, har tilldelats priset Innovation in Science and Technology Award av den amerikanska välgörenhetsorganisationen Beyond Type 1. Organisationen arbetar globalt för att göra livet bättre för människor som lever med diabetes, bland annat genom utbildning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum