Antalet omkomna i vägtrafiken minskar
18.11.2024 09:05:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Fram till och med oktober i år har 178 personer mist livet i trafiken, det är 22 färre än året innan. Det visar de preliminära uppgifterna som sammanställts av Transportstyrelsen.

Antalet döda i trafiken ser ut att minska under 2024, jämfört med året innan. Nedgången gäller för både skyddade och oskyddade trafikanter generellt, även om motorcyklister ser ut att öka något i statistiken över omkomna.
De senaste tre år har det årligen skett mindre ökningar av antalet döda i trafiken.
– Det är första gången sedan coronapandemin som det ser ut att minska. Det är en viktig signal till det nationella trafiksäkerhetsarbetet om antalet nu sjunker igen, säger Staffan Berge, statistiker vid Transportstyrelsen.
De vanligaste olyckstyperna är singelolyckor och mötesolyckor mellan motorfordon. Antalet döda i kategorin cykel, som både gäller vanlig cykel och elsparkcykel, ser ut att gå ner trots att höstens milda väder bidragit till en lång cykelsäsong i år.
18 person omkom i vägtrafiken under oktober
Under oktober månad omkom 18 personer varav 10 satt i en personbil och 4 var fotgängare i kollision med motorfordon. Totalt skadades 1 084 personer i oktober enligt polisens uppgifter, av dessa var 121 svårt skadade och 963 lindrigt skadade.
– Olycksstatistiken i november och december brukar variera väldigt mycket beroende på om det blir mycket snö och halt väglag. Förutom vinterdäck på bilen är det förstås också viktigt att synas när du rör dig i trafiken. Reflex kan vara en livräddare när mörkret faller allt tidigare, säger Staffan Berge.
Mer statistik
Utvecklingen av dödade och svårt skadade redovisas i tabeller på Transportstyrelsens webbplats under sidorna Statistik över vägtrafikolyckor.
Nyckelord
Kontakter
Staffan Bergestatistiker, Väg- och järnvägsavdelningen, Transportstyrelsen
Tel:010-495 67 07Staffan.BergeHolmbom@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Populärt att flyga sommar och vår7.8.2026 08:34:58 CEST | Nyheter
Fler flög utomlands under årets andra kvartal, samtidigt som färre flög inrikes. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets andra kvartal jämförs med samma period året innan.
Introduktionsutbildningen tas bort – det här behöver du ha koll på30.7.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 augusti 2026 slopas kravet på introduktionsutbildning för handledare och elever vid privat övningskörning för behörighet B. – Det ställs fortfarande krav på både handledare och elev. Den som ska handleda behöver skicka in en ansökan till Transportstyrelsen och uppfylla kraven för att bli godkänd som handledare. Eleven behöver ha ett giltigt körkortstillstånd, säger Katarina Norén, enhetschef vid Transportstyrelsen.
Transportstyrelsen ser över elsparkcykelregler27.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har påbörjat ett arbete med att se över de regler som styr användning av elsparkcyklar. Syftet är undersöka om dagens regler är ändamålsenliga eller om de behöver revideras och kompletteras.
Utbildningen för yrkesförare förnyas1.7.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nu genomförs förändringar för att modernisera yrkesförarutbildningen: – Det kommer att bli möjligt med distansundervisning som inte är lärarledd, det som kallas e-lärande, och en del av körträningen kommer att kunna göras i en avancerad simulator, säger Mats Hjälm, utredare vid Transportstyrelsen
A-traktorer i Sundsvall och mopedbilar i Kungsbacka – hur ser det ut i resten av Sverige?29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sundsvalls kommun är den kommun i landet med överlägset flest registrerade A-traktorer. Kungsbacka kommun i Hallands län toppar ligan när det gäller antal registrerade mopedbilar. Var mer i landet finns det många fordon med LGF-skyltar? Transportstyrelsen har svaret.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum