AcadeMedia

Tjejklubben på NTI Gymnasiet Kronhus ska locka fler till teknikyrket

Dela

NTI Gymnasiet Kronhus i Göteborg vill att fler tjejer ska läsa teknik. Skolan har därför startat ”Tjejklubben" för de tjejer som studerar IT, teknik och naturvetenskap. Initiativet är ett viktigt steg i skolans strävan att få fler tjejer att välja STEM-ämnen (science, technology, engineering, mathematics) och bidra till en mer jämställd framtid inom teknik och vetenskap.

– Vi är bara i startgroparna men är väldigt glada för den positiva respons vi fått.  Vi planerar studiebesök inom olika branscher som kan vara aktuella utifrån programmen de läser. Detta för att öppna för en diskussion kring hur det ser ut att vara kvinna i bransch som ofta är mansdominerad, men även för att visa kvinnliga förebilder och alla de möjligheter som finns, säger Johanna Stode, lärare i matematik och programmering på NTI Gymnasiet Kronhus.

Forskning visar att unga flickor ofta avråds från att studera STEM-ämnen på grund av könsstereotypiska föreställningar och andra hinder. ”Tjejklubben”  fungerar som ett nätverk där skolans kvinnliga lärare, många med erfarenhet från traditionellt mansdominerade yrken, stöttar skolans kvinnliga elever i deras studie- och yrkesval. 

– Hela NTI Gymnasiet med våra 25 skolor har stort fokus på STEM-utbildningar. I somras hade vi förmånen att bjuda in och lyssna till Ulrika Sultan som är aktuell med forskning kring tjejer och teknikintresse. Här vill vi ytterligare vässa oss för att tillgängliggöra teknik för alla, säger Magnus Rydell, biträdande rektor på NTI Gymnasiet Kronhus.

För att understryka skolans engagemang är de medlemmar i Teknikcollege och varje år arrangerar skolan Teknikkampen, en aktivitet där unga tjejer får testa pröva på tekniska utbildningar och upptäcka nya möjligheter. 

– Vi samarbetar också med IGEday (Introduce a Girl to Engineering Day), ett evenemang där våra elever får insikt i och inspiration från olika ingenjörsyrken. Vi vill med dessa insatser fortsätta främja intresset för STEM bland unga tjejer och bidra till en mer inkluderande och mångsidig framtid inom dessa viktiga områden, avslutar Johanna Stode.



Nyckelord

Kontakter

Idag finns det totalt 25 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Borlänge, Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, science och IT.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

Hermods Yrkeshögskola beviljas 24 YH-utbildningar13.1.2026 13:14:20 CET | Pressmeddelande

Hermods Yrkeshögskola har återigen fått förtroende från Myndigheten för yrkeshögskolan och beviljas totalt 24 utbildningar, både nya satsningar och ett stort antal omsök. Beslutet är ett tydligt kvitto på utbildningarnas kvalitet, relevans och starka samverkan med arbetslivet. Hermods YH fortsätter därmed att bidra till Sveriges kompetensförsörjning och vara en långsiktig utbildningspartner till svenskt arbetsliv.

AcadeMedia stärker arbetet för skolans utveckling – rekryterar ny opinionschef12.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande

AcadeMedia stärker nu sitt arbete för att bidra till en mer nyanserad och kunskapsbaserad debatt om den svenska skolan. Som en del av detta rekryteras Katariina Treville till rollen som opinionschef, med uppdraget att främja en faktabaserad dialog kring skolans utmaningar och möjligheter – och därigenom bidra till bättre förutsättningar för både elever och lärare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye