Debattartikel i dagens DI: Svenskt inrikesflyg behöver en långsiktig lösning
Idag skriver Svenska Resebranschföreningen och Svenska Affärsreseföreningen en debattartikel i Dagens Industri, där de lyfter den akuta situationen för det svenska inrikesflyget och vikten av att hitta långsiktiga lösningar för att säkerställa landets tillgänglighet och konkurrenskraft.

I artikeln framhåller de båda branschorganisationerna att det nyligen införda stödbidraget från infrastrukturminister Andreas Carlsson, som syftar till att rädda de regionala flygplatserna, är ett välkommet steg. Men för att vända den negativa utvecklingen behövs en mer omfattande och långsiktig strategi.
Enligt debattartikeln är en av de stora anledningarna till minskningen av inrikesflyget att affärsresandet har förändrats, delvis som en effekt av den ökande användning av digitala möten. Men även för att många företag och offentliga verksamheter har implementerat restriktiva resepolicys som främjar tågtrafik och ibland förbjuder inrikesflyg, utan att ta hänsyn till de hållbara alternativ som finns för att minska klimatpåverkan.
– Det är viktigt att förstå att flyget behöver omställas till fossilfria drivmedel (SAF) för att vara en hållbar del av vår infrastruktur. Vi måste sluta se transportslaget som ett isolerat val och istället fokusera på helheten för att behålla rörlighet och tillgänglighet i Sverige, säger Didrik von Seth, Generalsekreterare på Svenska Resebranschföreningen.
Både Svenska Resebranschföreningen och Svenska Affärsreseföreningen betonar i artikeln att kommuner, regioner och näringslivet har ett ansvar att utforma resepolicys som både främjar hållbarhet och möjliggör för sina anställda att kunna välja mellan digitala och fysiska möten. De uppmanar också till ökat fokus på fossilfria bränslen och hållbara transportalternativ, för att säkerställa att vi inte bara har tillgång till flyg, utan att flyget också kan bidra till att nå Sveriges klimatmål.
– Vi måste agera nu för att bevara vårt inrikesflyg. Stödpaketen är viktiga, men utan en långsiktig lösning riskerar vi att förlora ett av våra viktigaste transportslag, säger de båda organisationerna i artikeln.
Nyckelord
Kontakter
Didrik von SethGeneralsekreterare/VD
Tel:0722236746didrik.vonseth@srf-org.seLänkar
Följ Svenska Resebranschföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Resebranschföreningen
Resandet ökar - trots orolig omvärld!26.11.2025 16:20:04 CET | Pressmeddelande
Svenskarnas resande fortsätter att öka - trots ekonomiska utmaningar och en osäker omvärld. Men vi förändrar också vissa resmönster. Det visar Reserapporten 2025 som summerar reseåret 2024 och ger en prognos för 2025. Rapporten publiceras årligen av Rese- och turismnäringens branschorganisation Svenska Resebranschföreningen.
Nya stipendier för innovation och kunskap15.10.2025 16:31:29 CEST | Pressmeddelande
Idag lanseras två nya stipendier för rese- och turismbranschen; Kunskapsstipendiet och Innovationsstipendiet. De är framtagna för att uppmuntra till ökad innovation, kreativitet och kompetensutveckling i branschen. De båda stipendierna kommer att tillkännages vid resebranschens årliga gala Grand Travel Award.
Regeringens förslag hotar svensk resebransch26.9.2025 15:57:36 CEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av Sveriges reseföretag överväger att flytta sina resegarantier från Sverige om regeringens nya förslag på resegarantisystem genomförs. Det visar en färsk undersökning från Svenska Resebranschföreningen. Resultatet riskerar att göra regeringens förslag kontraproduktivt – i stället för att stärka resenärernas skydd kan systemet försvagas och svenska företag tappa konkurrenskraft.
Nytt samarbete ska premiera innovation och utveckling i resebranschen11.9.2025 16:24:02 CEST | Pressmeddelande
Ett nytt samarbete mellan Svenska Resebranschföreningen (SRF) och Resebranschens Seniorer (RS) ska premiera insatser som främjar branschens utveckling. Tillsammans lanserar organisationerna nu två stipendier, som inriktar sig på innovation och kompetensutveckling. Båda stipendierna kommer att delas ut vid Grand Travel Award 2026.
SRF och Travel News i nytt samarbete27.8.2025 10:05:23 CEST | Pressmeddelande
Svenska Resebranschföreningen (SRF) och Travel News fördjupar sitt samarbete och kommer från och med 2026 att arrangera resebranschens galakväll och prisutdelning Grand Travel Award (GTA) tillsammans.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum