Palmedagen 2024 i Malmö på lördag - med nationella och internationella gäster
Imorgon, lördagen den 23 november, genomförs arbetarrörelsens stora internationella solidaritetsdag i Malmö. Palmedagen är den svenska arbetarrörelsens årliga mötesplats för internationellt solidaritetsarbete.

Imorgon, lördag, möter aktivister med intresse för globala frågor varandra och politiska företrädare och experter för att diskutera idéer och utbyta erfarenheter.
NÄR: Lördag 23/11 09.00 – 16.30
VAR: Folkets hus, Olof Palmes Plats 1, Malmö.
ÅRETS TEMA: Dare More Democracy – Våga mer demokrati
Demokratin i världen är på stark tillbakagång och det krävs nu krafttag för att kunna möta den auktoritära utvecklingen. Det behövs en global offensiv för demokrati, och för jämlikhet. För ska vi kunna vända demokratikrisen behöver vi inte bara försvara demokratin, vi behöver också öka den. För alla de människor som känner att demokratin inte längre kan leverera rättvisa och trygga samhällen, eller lösa de existentiella hot som mänskligheten står inför.
1968 myntade Willy Brandt uttrycket ”Dare More Democracy.” Som förbundskansler och nära allierad till Olof Palme stod han orubbligt upp mot alla sorters förtryck, och tillsammans såg de den demokratiska utvecklingen som nyckeln till fred, frihet och de stora utmaningar som världen då stod inför.
Idag står vi åter inför inför stora utmaningar - för demokratin, freden och miljön. Vi måste därför göra som Brandt och Palme, och inte bara ha målet att försvara demokratin, utan också att våga mer demokrati.
Under dagen medverkar bland andra:
- Margot Wallström, ordförande för Palmecentret
- Stefan Löfven, ordförande för Europeiska socialdemokratiska partiet (PES) och fd. statsminister
- Johan Rockström, forskare planetära gränser, Stockholm Resilience Center vid Stockholms universitet (online)
- Morgan Johansson, riksdagsledamot och vice ordförande Utrikesutskottet
- Louise Olsson, vice ordförande LO
- Katrin Stjernfeldt Jammeh, Kommunstyrelsens ordförande Malmö samt ordförande för ICLEI – Local Governments for Sustainability
- Lusine Djanyan, Pussy Riot
- Åsa Regnér, generalsekreterare Rädda Barnen och fd. biträdande chef UN Women
- Heléne Fritzon, EU-parlamentariker
- Hania Bitar, chef för den palestinska civilsamhällesorganisationen Pyalara.
- Evin Incir, EU-parlamentariker
- Anders Uhlin, professor i statsvetenskap vid Lunds universitet, forskar om civilsamhällets roll i demokratin
- Ann Linde, fd. utrikesminister
- Representant fr. Eswatinis fackliga konfederation TUCOSWA
- Oscar Ernerot, generalsekreterare Palmecentret
För mediers medverkan, för information och frågor, kontakta:
Anders Svärd, ombudsman för Socialdemokraterna i Skåne, 0722-277001 eller anders.svard@socialdemokraterna.se
Nyckelord
Kontakter
Anders SvärdombudsmanSocialdemokraterna i Skåne
Tel:0722-277001anders.svard@socialdemokraterna.seLänkar
För rättvisa livsvillkor. För ett samhälle där alla bidrar efter sin förmåga och alla får ta del av en generell och skattefinansierad välfärd efter behov.
Följ Socialdemokraterna i Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna i Skåne
Pressinbjudan: Ny antologi med röster om framtidens Malmö ges ut5.12.2025 12:19:13 CET | Pressmeddelande
Lördagen 6 december kl. 15:00 släpper Socialdemokraterna i Malmö antologin: Utsikt – röster om framtidens Malmö på Vibliotek, Södra Vallgatan 3 i Malmö. Antologin är framtagen inom ramen för Socialdemokraternas pågående arbete med att ta fram en ny långsiktig vision för Malmö. Den består av texter från nio kapitelförfattare som ger sin bild av stadens utveckling och behoven som föreligger framöver.
Initiativ från LO och S ska återställa A-kassan21.10.2025 15:39:13 CEST | Pressmeddelande
De ny A-kassareglerna är en kraftig försämring för de arbetslösa. Det menar LO och Socialdemokraterna i Skåne, som kommit överens om att gemensamt verka för att arbetslöshetsförsäkringen ska återställas. – Lägre ersättning hjälper inte att folk i arbete, säger Niklas Karlsson, ordförande för Socialdemokraterna Skåne.
Initiativ från Socialdemokraterna och Kommunal ska ge bättre arbetsvillkor i Svenska kyrkan19.8.2025 14:33:07 CEST | Nyheter
Svenska kyrkan ska vara ett föredöme som arbetsgivare och erbjuda en bra arbetsmiljö med schyssta anställningsvillkor. Det menar Socialdemokraterna och fackförbundet Kommunal. – Svenska kyrkans verksamhet är inte möjlig utan medlemmarna i Kommunal, säger Elin Ljunggren, ordförande Kommunal Sydost.
Initiativ från Socialdemokraterna och Kommunal ska ge bättre arbetsvillkor i Svenska kyrkan19.8.2025 09:32:36 CEST | Nyheter
Svenska kyrkan ska vara ett föredöme som arbetsgivare och erbjuda en bra arbetsmiljö med schyssta anställningsvillkor. Det menar Socialdemokraterna och fackförbundet Kommunal. – Svenska kyrkans verksamhet är inte möjlig utan medlemmarna i Kommunal, säger Veiton Kalici, ordförande Kommunal Skåne.
Initiativ från Socialdemokraterna och Byggnads ska ge bättre arbetsvillkor i Svenska kyrkan18.8.2025 11:33:33 CEST | Pressmeddelande
Svenska kyrkan ska vara ett föredöme som upphandlare av bygg- och måleritjänster. Det menar Socialdemokraterna och fackförbundet Byggnads. – Alla som utför arbete åt Svenska kyrkan ska ha rätt till en trygg anställning med god arbetsmiljö och rättvisa villkor, säger Jonas Sjöberg, regionordförande Byggnads Skåne.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum