Hyrorna klara för Torsås Bostads AB
Hyresgästföreningen och Torsås Bostads AB har förhandlat färdigt om årets hyreshöjning. Den första januari höjs hyrorna för 559 lägenheter i Torsås. I genomsnitt blir hyreshöjningen 60 kronor per kvadratmeter.

- Vi har lyckats förhandla ner hyreshöjningen, men vi är fullt medvetna om att den fortfarande innebär en stor utmaning för många hyresgäster. Det senaste årets ekonomiska läge har varit tufft och det hör vi tydligt från våra medlemmar som kämpar med att få vardagen att gå ihop, säger Robin Aulin Söderqvist, förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost.
Torsås Bostads AB påkallade förhandling om hyreshöjningarna för 2025 och begärde då en hyreshöjning på 7,49 procent, vilket motsvarar 93 kronor per kvadratmeter och år. Efter lokala förhandlingar med Hyresgästföreningen har man nu kommit överens om en hyreshöjning på 60 kronor per kvadratmeter och år i snitt, vilket blir 4,8 procent. I överenskommelsen ingår också en differentiering beroende på vad det är för typ av hyra och ett tak, ingen lägenhet kommer få mer än 550 kronor i hyreshöjning.
- För lägenheter med varmhyra höjs hyran med 60 kronor per kvadratmeter och år
- För lägenheter med kallhyra höjs hyran med 20 kronor per kvadratmeter och år
- För lägenheter med varmhyra där även el är inkluderat i hyran höjs hyran med 75 kronor per kvadratmeter och år
- En lokal överenskommelse som inte drar ut på tiden är alltid positiv. Speciellt när vi de senaste två åren inte lyckats komma överens och förhandlingen sedan avgjorts i hyresmarknadskommittén. Nu har vi brutit det mönstret och det innebär att hyresgästerna slipper retroaktiva hyreshöjningar och långa förhandlingsprocesser med ovisshet, säger Robin Aulin Söderqvist.
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Robin Aulin SöderqvistFörhandlare, Hyresgästföreningen region Sydost
Tel:0104592117robin.aulinsoderqvist@hyresgastforeningen.seOm oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
Efter två år av osäkerhet – nu är Neobos hyror färdigförhandlade17.12.2025 16:53:19 CET | Pressmeddelande
Efter två år av strandade förhandlingar har Hyresgästföreningen och Neobo i Växjö nu kommit överens i årets hyresförhandlingar. Årets hyreshöjning blir 3,2 procent och gäller från årsskiftet. Även de hyror som tidigare direktaviserats av hyresvärden finns med i överenskommelsen, men helt utan retroaktiva krav på de hyresgäster som inte betalat höjningarna innan.
Öppet brev till Vadstenas politiker14.12.2025 16:14:53 CET | Pressmeddelande
Till kommunens politiska ledning och beslutsfattare,
Jönköpingsmodellen – Vätterhems framtida hyressättning8.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Vätterhem och Hyresgästföreningen är överens om att införa systematisk hyressättning för alla Vätterhems lägenheter. I den nya Jönköpingsmodellen får hyresgäster vara med och påverka hur hyran sätts och vad som ska värderas.
30 % i hyreshöjning om VFAB får bestämma21.11.2025 13:58:14 CET | Pressmeddelande
Det kommunalt ägda bostadsbolaget Vadstena Fastighets AB (VFAB) vill ha en översyn av alla sina hyror. I två områden har man redan påbörjat arbetet och kommit med krav på hyreshöjningar på nära 30 procent. – Det är så klart helt orimligt, folk kommer ju inte ha råd att bo kvar, säger Jan Fagerberg, Hyresgästföreningen.
Tosito först med klara hyresförhandlingar i Jönköping30.10.2025 13:38:13 CET | Pressmeddelande
Den första förhandlingen om hyrorna för 2026 i Jönköpings län är nu klar. Hyresgästföreningen och Tosito har kommit överens om en hyreshöjning på i genomsnitt 1,96 procent för cirka 200 lägenheter i Jönköping. Det är den lägsta hyreshöjningen på flera år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum