Hyrorna klara för Torsås Bostads AB
22.11.2024 07:00:00 CET | Hyresgästföreningen Region Sydost | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och Torsås Bostads AB har förhandlat färdigt om årets hyreshöjning. Den första januari höjs hyrorna för 559 lägenheter i Torsås. I genomsnitt blir hyreshöjningen 60 kronor per kvadratmeter.

- Vi har lyckats förhandla ner hyreshöjningen, men vi är fullt medvetna om att den fortfarande innebär en stor utmaning för många hyresgäster. Det senaste årets ekonomiska läge har varit tufft och det hör vi tydligt från våra medlemmar som kämpar med att få vardagen att gå ihop, säger Robin Aulin Söderqvist, förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost.
Torsås Bostads AB påkallade förhandling om hyreshöjningarna för 2025 och begärde då en hyreshöjning på 7,49 procent, vilket motsvarar 93 kronor per kvadratmeter och år. Efter lokala förhandlingar med Hyresgästföreningen har man nu kommit överens om en hyreshöjning på 60 kronor per kvadratmeter och år i snitt, vilket blir 4,8 procent. I överenskommelsen ingår också en differentiering beroende på vad det är för typ av hyra och ett tak, ingen lägenhet kommer få mer än 550 kronor i hyreshöjning.
- För lägenheter med varmhyra höjs hyran med 60 kronor per kvadratmeter och år
- För lägenheter med kallhyra höjs hyran med 20 kronor per kvadratmeter och år
- För lägenheter med varmhyra där även el är inkluderat i hyran höjs hyran med 75 kronor per kvadratmeter och år
- En lokal överenskommelse som inte drar ut på tiden är alltid positiv. Speciellt när vi de senaste två åren inte lyckats komma överens och förhandlingen sedan avgjorts i hyresmarknadskommittén. Nu har vi brutit det mönstret och det innebär att hyresgästerna slipper retroaktiva hyreshöjningar och långa förhandlingsprocesser med ovisshet, säger Robin Aulin Söderqvist.
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Robin Aulin SöderqvistFörhandlare, Hyresgästföreningen region Sydost
Tel:0104592117robin.aulinsoderqvist@hyresgastforeningen.seOm oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
80 % av hyrorna i Jönköpings län är klara2.3.2026 10:44:42 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Jönköpings län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,2 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 4,5 procent.
Kronobergs hyreshöjningar 20262.3.2026 10:44:05 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kronoberg är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,3 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,2 procent.
80 % av hyrorna i Kalmar län är klara2.3.2026 10:43:33 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kalmar län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,4 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 6 procent.
Så mycket höjdes hyrorna i Östergötland 20262.3.2026 10:43:00 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Östergötland är klara. Det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år och i genomsnitt har östgötarna fått en hyreshöjning på 3,4 procent. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,8 procent.
Blekinges hyreshöjningar 20262.3.2026 10:42:16 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Blekinge är klara. Det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år och i genomsnitt har blekingeborna fått en hyreshöjning på 3,4 procent. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,4 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum