Orosanmälningar som hämnd mot socialtjänsten
Nya uppgifter från Akademikerförbundet SSR visar att medarbetare i socialtjänsten blir utsatta för falska orosanmälningar som hämnd efter kontakt med socialtjänsten. I en undersökning gjord till landets socialsekreterare visar det sig att minst 2 procent har utsatts och att 12 procent har en kollega som utsatts.

- Vi ser att personer som är arga på socialtjänsten gör osakliga orosanmälningar på socialsekreterare för att hämnas på beslut som fattats, säger Fredrik Hjulström Socialpolitisk chef Akademikerförbundet SSR.
Annonyma orosanmälningar till socialtjänsten kan göras av vem som helst när det finns en oro för att ett barn på ett eller annat vis kan fara illa. Akademikerförbundet SSR vill inte ändra systemet med annonyma orosanmälningar men påtala problemen och säkerställa att varje socialtjänst har bra rutiner för att stödja den medarbetare som blir orosanmäld.
- Orosanmälningar är ett helt avgörande verktyg för att rädda barn från att fara illa men det är olyckligt att det utnyttjas utan grund av besvikna klienter i socialtjänsten, säger Fredrik Hjulström
Socialsekreterare mellan 35-49, där många har barn, utsätts oftare för falska orosanmälningar som hämnd för omhändertagande av barn eller att du fått avslag på försörjningsstöd.
Om undersökningen:
Novus står för metod och har gen omfört undersökningen med 2696 svarande socialsekreterare med en bra spridning över landet. Enkäten är en del i en serie av undersökningar som skett vartannat år som visar en tydlig trend åt fel håll. Svarsfrekvens 29%.
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschef Akademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seDokument
Om oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 78 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Regeringen slår sönder tilliten med sekretessen25.4.2025 09:50:25 CEST | Pressmeddelande
Socialtjänstsekretessen upphävs. Idag har regeringen presenterat ett nytt lagförslag där de vill att sekretessen ska brytas mellan myndigheter. Det är fel väg att gå för att lösa problemen. Riven socialtjänstsekretess kommer att innebära ett växande skuggsamhälle och försvåra det förebyggande arbetet.
Rekordarbetslöshet hanteras med nålpengar15.4.2025 12:05:19 CEST | Pressmeddelande
Det var en dyster vårbudget som regeringen presenterade. Vi har varit i en lågkonjunktur under lång tid och den ekonomiska återhämtning vi trodde skulle komma har stoppats. Hushållen är extremt försiktiga i sin konsumtion och har väldigt små marginaler. Till det kommer att vi har en rekordhög arbetslöshet och många av dem står långt ifrån arbetsmarknaden.
Förhandlingar om helt nytt kollektivavtal för friskolor8.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Almega utbildning är en nybildad bransch- och arbetsgivarorganisation för fristående skolor och förskolor. Nu har Almega utbildning tillsammans med Sveriges Skolledare och Akademikerförbundet SSR kommit överens om att inleda förhandlingar om kollektivavtal för akademiker inom friskoleföretag som är medlemmar i Almega utbildning. Avtalet kommer omfatta närmare 2000 arbetsplatser.
Siffersatta löneökningar för välfärdens akademiker!7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR har tecknat ett nytt tvåårigt kollektivavtal med Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Sobona. Avtalet omfattar cirka 220 000 anställda inom kommuner, regioner och kommunala bolag och gäller från 1 april 2025 till 31 mars 2027. Förbundet har säkrat en garanterad lägstanivå för löneökningar om 3,4 procent 2025 och 3 procent 2026 – ett viktigt steg för att möta välfärdens stora kompetensutmaningar. Ett första steg är taget mot arbetstidsförkortningar.
Bristande vandel utmanar likheten inför lagen1.4.2025 16:14:38 CEST | Pressmeddelande
Idag har regeringen tagit emot en utredning om att införa ett krav på vandel för personer med uppehållstillstånd. Förslagen drabbar närmare en miljon personer som bor i Sverige. Akademikerförbundet SSR ser stora risker med förslagen, vad det gäller såväl migration, som integration och det demokratiska samhället.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum