Svensk skräll i DMT på de nordiska mästerskapen

Med många finalplatser blev det en intensiv dag för de svenska gymnasterna på NM i trampolin och DMT. Det blev en bra svenskdag där totalt åtta medaljer plockades med hem i seniortävlingen.
Den synkrona hoppningen var först ut och där blev det svenskt på pallen. Det rutinerade paret bestående av Oscar Smith (TK Levo) och Jonas Nordfors (Upplands Väsby GK) fick till en bra serie, som räckte hela vägen till silver.
I damklassen tog Sofia Redman (TK Levo) och Tilda Berg (Klippans GK) ett fint brons. Alva Lemoine och Lina Sjöberg, båda från Uppsala GF, som hade högst poäng i kvalet i går hade en sämre dag och hoppade ur tidigt i sin serie.
Noel Sjöström (Upplands Väsby GK) stod för dagens stora prestation och vann DMT-tävlingen före den regerande nordiska mästaren Jonas Nordfors som tog silver idag. Bronset gick till Adrian Lind. Det var Noels första internationella guldmedalj.
- Noel har haft en stadigt uppåtgående trend, varit stabil och skadefri. Så det är jättekul för honom och framför allt för framtiden inom svensk DMT, kommenterar förbundskapten Jonas Heiman.
I damernas tävling tog Tuva Stjärnborg från Klippans GK guldet, med två finskor efter sig. Det var Tuvas första NM-guld i karriären.
Tuva hade en riktigt bra idag och en stund efter sin vinst i DMT tog hon också sitt första NM-guld i den individuella trampolinen. Hon levererade en och snygg serie som också hade dagens högsta svårighet. Hilma Pettersson, från Västra Frölunda TK, tog med sin rena stil hem bronsmedaljen. Hilma har precis tagit sig ur en period av ”tappade övningar” och därför var det extra kul, men den fina hoppningen idag.
I herrarnas individuella tävling var det många gymnaster som hoppade ur. Bästa svensk blev Adrian Lind med en fjärde plats.
Dagens medaljer på NM
Synkron trampolin damer
Brons till Sofia Redman (TK Levo) och Tilda Berg (Klippans GK)
Synkron trampolin herrar:
Silver till Oscar Smith (TK Levo) och Jonas Nordfors (Upplands Väsby GK)
DMT damer
Guld Tuva Stjärnborg (Klippans GK)
DMT herrar
Guld Noel Sjöström (Upplands Väsby GK)
Silver Jonas Nordfors (Upplands Väsby GK)
Brons Adrian Lind (Uppsala GF)
Individuell trampolin damer
Guld Tuva Stjärnborg
Brons Hilma Pettersson (Västra Frölunda TK)
Relaterade länkar
Kontakter
Lotta DarlinMarknad- och kommunikationschef
Tel:0708-912107lotta.darlin@gymnastik.seSvensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Årets första världscup i parkour15.5.2025 16:20:45 CEST | Nyheter
16-18 maj går årets första världscup i parkour och från Sverige deltar tre atleter – Miranda Tibbling, Elis Torhall och Joel Vaissi.
Nytt världscupsbrons till Jennifer Williams11.5.2025 18:08:32 CEST | Pressmeddelande
Under helgen har finalerna under världscupen i artistisk gymnastik i Bulgarien avgjorts. Jennifer Williams (Eskilstuna GF) lyckades prestera ett mycket fint fristående i söndagens final och tog med det hem karriärens andra världscupsmedalj.
Dubbla finalplatser i världscupen9.5.2025 18:03:29 CEST | Pressmeddelande
Den andra tävlingsdagen på världscupen i artistisk gymnastik i Varna, Bulgarien, slutade med dubbla finalplatser för svensk del. Jennifer Williams tog sig vidare till friståendefinal och Luis Il-Sung Melander lyckades knipa ännu en finalplats, idag i barr.
Luis Il-Sung Melander vidare till världscupsfinal i Bulgarien8.5.2025 19:15:50 CEST | Pressmeddelande
Den 8-11 maj pågår World Challenge Cup i artistisk gymnastik i Varna, Bulgarien. Den första tävlingsdagen blev lyckad för svensk del när Luis Il-Sung Melander tog sig vidare till final i ringar.
Hopprepsskoj 2025 – vår hoppiga utmaning för alla skolor!8.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu drar snart Hopprepsskoj 2025 igång. Utmaningen syftar till att under lekfyllda former få skolbarn i rörelse och utveckla sin grundmotorik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum