Charlotte Reidhav blir ny affärsområdeschef på E.ON
Den 1 december 2024 tillträder Charlotte Reidhav som tillförordnad affärsområdeschef, COO, för E.ON Energiinfrastruktur AB, och tar samtidigt plats i E.ONs nordiska ledningsgrupp. Hon efterträder därmed Vijay Tank, som går vidare till en ny roll som COO för E.ON Infrastructure Solutions UK.

Charlotte Reidhav började på E.ON 2011 och har sedan dess haft en rad olika roller inom bolaget, där hon arbetat med områden som fjärrvärme, ectogridTM, digitalisering, el- och gashandel samt solcellslösningar för privatpersoner och småföretag. Mellan 2022 och 2024 var Charlotte Service Director på Vestas, innan hon återvände till E.ON 2024 för att ta rollen som enhetschef inom E.ON Energiinfrastruktur.
– Med djup kunskap om både E.ONs verksamhet och om branschen i stort har Charlotte de kvalifikationer som krävs för att leda E.ON Energiinfrastruktur. Jag hälsar henne varmt välkommen till sin nya roll och till E.ON i Nordens ledningsgrupp. Samtidigt vill jag rikta ett stort tack till vår nuvarande affärsområdeschef Vijay Tank för hans betydande insatser och önska honom all lycka till i sin nya roll inom E.ONs europeiska verksamhet, säger Johan Mörnstam, vd E.ON Sverige.
E.ON Energiinfrastruktur är bland annat ansvariga för E.ONs fjärr- och kraftvärmeverksamhet i Malmö, Norrköping, Örebro och Stockholm, men också för den världsunika energilösningen E.ON ectogridTM, E.ONs verksamhet i Danmark och dotterbolaget Coromatic.
– Jag tar mig an mitt nya uppdrag med både glädje och ödmjukhet. Branschen står inför stora utmaningar, samtidigt som vi vet att det är helt nödvändigt att Sverige har en konkurrenskraftig och stabil fjärr- och kraftvärmeverksamhet om vi ska lyckas med energiomställningen. Jag ser fram emot att, tillsammans mitt ledningsteam och alla kunniga medarbetare, ta mig an utmaningarna och i samarbete med kunder och partners driva omställningen framåt, säger Charlotte Reidhav.
Kontakter
Linn JohanssonPress Officer
E.ON Sverige
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Läs mer: www.eon.se
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
Philip Thunborg ny stadsansvarig för E.ON i Malmö20.11.2025 09:09:41 CET | Pressmeddelande
E.ON förstärker sin lokala närvaro i Malmö och har rekryterat Philip Thunborg som ny stadsansvarig. Han tillträdde tjänsten den 28 oktober.
E.ON prisas för karriärmöjligheter14.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har utsetts till ett av Sveriges Karriärföretag 2026. Utmärkelsen delas ut till arbetsgivare som bedöms erbjuda de allra bästa karriärmöjligheterna för studenter och unga yrkesverksamma. Bakom utmärkelsen står Karriärföretagen, som årligen listar arbetsgivare som anses bäst på HR, Talent management och Employer branding.
E.ON investerar 60 miljoner i Graninge – nästa steg i historisk satsning på elnätet i Hammarstrandsklustret11.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter sin omfattande utbyggnad av elnätet i Jämtland och Västernorrland. Nästa delprojekt i det så kallade Hammarstrandsklustret är nu i gång i Graninge. Investeringen uppgår till drygt 60 miljoner kronor och syftar till att öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer flexibelt elnät för framtidens behov.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum