Mjölkpriset till bönderna fortsätter att klättra
29.11.2024 13:00:00 CET | Arla | Pressmeddelande
För åttonde månaden i rad höjer Arla priset som bönderna får betalt för sin mjölk. Ersättningen ökar i december med 11,4 öre per kilo för konventionell mjölk och 22,8 öre per kilo för ekologisk.

Mjölkpriset till Arlabönderna höjs i december med 11,4 öre per kilo för konventionell mjölk och 22,8 öre per kilo för ekologisk. Efter höjningen blir det så kallade a contopriset för konventionell mjölk 618,1 öre per kilo och 707,5 öre per kilo för ekologisk.
Svenska mjölkgårdar har haft låg lönsamhet i många år. Just nu är läget bättre än på länge. Men problemen med konkurrenskraften, kaptialtillgången, krånglet och kompetensförsörjningen kvarstår, menar Arlas Sverige-chef Cecilia Kocken.
– Det är viktigt och bra att mjölkpriset fortsätter uppåt. Om Sverige ska klara av att bygga upp sin livsmedelsberedskap och samtidigt accelerera klimatomställningen i lantbruket behövs framtidstro bland landets bönder, säger hon. Men det krävs också tydliga styrsignaler och konkreta åtgärder från politiken. Här har vi stora föväntningar på regeringens uppdaterade livsmedelsstrategi, som tyvärr verkar ha hamnat i långbänk.
Detta påverkar mjölkprisets utveckling
- De globala mjölkvolymerna är stabila.
- Försäljningen till dagligvaruhandeln växer, men i lägre takt än tidigare.
- Industrimarknaderna håller på att stabilisera sig.
Marknadsöversikt
Invägd mjölkråvara: Mjölkproduktionen i EU och Storbritannien var något högre än väntat i augusti, men det blev ändå en komponentjusterad minskning med 0,9 procent, jämfört med samma månad förra året. Blåtunga påverkade produktionen negativt i Tyskland, Belgien och Frankrike.
I USA ökade invägningen i september med 0,1 procent. Tack vare starka fett- och proteinhalter steg dock den komponentjusterade produktionen med 1,6 procent. Den underliggande trenden pekar på tillväxt, men det väntas en tillfällig tillbakagång under hösten på grund av fågelinfluensan i Kalifornien. På Nya Zeeland bidrog goda väderförhållanden till en produktionsökning på 5,2 procent.
Ost: Ostpriserna har stabiliserats i takt med att priserna på smör och skummjölkspulver blivit mindre volatila, även om det finns vissa positiva rörelser inför jul.
Mjölkpulver: Priserna har stigit globalt de senaste veckorna på grund av höga terminspriser, begränsade lager och stark efterfrågan inför Ramadan och det kinesiska nyåret.
Smör: Efterfrågan på smör och grädde är fortsatt stark resten av året.
Fakta om Arlas mjölkpris
Arlas 8 000 mjölkbönder, varav 2 000 i Sverige, är både ägare av företaget och leverantörer av mjölken. Tillsammans har Arlabönderna beslutat att priset som de får betalt för mjölken ska vara gemensamt i kooperativets sju nordeuropeiska länder. På så vis är det möjligt att dela lika på både intäkter och kostnader. Priset baseras främst på protein- och fettinnehåll, samt den enskilda gårdens hållbarhetsarbete.
A contopriset ligger närmast det löpande priset som Arlabönderna får betalt under året. Det justeras varje månad. Här finns en graf för att följa mjölkprisets utveckling över tid. Priset som konsumenter betalar för mjölk och andra mejeriprodukter bestäms av butikerna.
För att premiera åtgärder som bidrar till att minska klimatutsläppen på gårdarna betalas sedan augusti 2023 en hållbarhetsersättning (FarmAhead™ Ersättning) ut till den enskilda bonden tillsammans med det månatliga a contopriset. Målet är att minska gårdarnas klimatutsläpp med 30 procent till 2030.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Från ko till klassrum: Arla lanserar nytt skolmaterial och testar nytt koncept för gårdsbesök i högstadiet17.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur mycket äter en ko? Varför har den fyra magar – och hur blir gräs till mjölk i glaset? Med nya filmer, klassrumsövningar och ett pilotprojekt för högstadiet vill Arla ge fler barn och unga en inblick i svenskt lantbruk och hur maten produceras.
Från bryggeri till mejeri – Claes Enander blir ny försäljningsdirektör för Arla Sverige15.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, den 15 juni, tillträder Claes Enander rollen som försäljningsdirektör för Arla Sverige, med ansvar för dagligvaruhandeln. Han tar samtidigt plats i Arlas svenska ledningsgrupp.
Arla värvar kommunikationsdirektör från MAX12.6.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla rekryterar Henric Byström som ny kommunikationsdirektör för verksamheten i Sverige. Han tillträder rollen senare i höst och tar plats i både Arlas svenska ledningsgrupp och den globala kommunikationsledningen.
Östersund mejeri firar 70 år med öppet hus12.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan 1956 har Östersund mejeri varit en självklar del av lokalsamhället. I dag tar mejeriet emot cirka 70 miljoner kilo mjölk varje år från runt 65 jämtländska gårdar och den 13 juni bjuds allmänheten in för att fira jubileet tillsammans med medarbetare och lokala Arlabönder.
Arla på Di Debatt: Europa behöver starkare livsmedelsföretag1.6.2026 10:18:31 CEST | Pressmeddelande
Arla och DMK Group går i dag samman och bildar Europas ledande mejerikooperativ. I en debattartikel i Dagens industri lyfter företagens koncernchefer behovet av starkare livsmedelsföretag i Europa – för att säkra konkurrenskraft, investeringar och livsmedelsförsörjning. Artikeln finns även att läsa i sin helhet nedan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum