Olyckligt att det inte blev ett globalt plastavtal
FN:s miljöförsamling har i helgen avslutat förhandlingarna om ett globalt avtal mot plastföroreningar. Målet var ett bindande avtal, bland annat för att underlätta återvinning genom en hållbar hantering av avfall. Mycket olyckligt att länderna inte lyckades komma överens anser IKEM.

– Ett globalt plastavtal som skyndar på övergången till en cirkulär ekonomi skulle gynna svensk och europeisk plastindustri. Vi behöver återvinna plasten och göra nya material av den för att kunna minska beroendet av den fossila råvaran. Att det inte blev något avtal är en stor besvikelse, säger Henrik Oxfall, plastexpert, IKEM.
Övergången till en cirkulär plastekonomi där plastprodukter återanvänds, materialåtervinns och hanteras på ett ansvarsfullt sätt är nyckeln för att hantera problemet med nedskräpning.
– Producentansvar för plastförpackningar är ett framgångsrikt koncept för ökad återvinning. Fler länder skulle behöva ta efter, säger Henrik Oxfall, plastexpert, IKEM.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPresschefIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seOm oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
IKEM rekryterar Jakob Tellgren som ny VD1.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Jakob Tellgren blir ny förbundsdirektör och VD för IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige. Med omfattande erfarenhet från läkemedelsindustrin får han nu ansvar för att utveckla verksamheten till ett ännu bättre och starkare IKEM. Han tillträder som VD den andra februari.
AI väntas lyfta produktiviteten – svensk kemi- och läkemedelsexport väntar på vändning6.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska kemi- och läkemedelsindustrin avslutade det tredje kvartalet 2025 med minskade volymer och pressad lönsamhet, både på exportmarknaden och hemmamarknaden. Lönsamheten pressades ytterligare när efterfrågan fortsatte att vika. Mitt i den globala osäkerheten ser många företag dock nya möjligheter till produktivitetslyft, inte minst genom ökad användning av AI. Det visar IKEM:s konjunkturbarometer för Q3 2025.
Jenny Engdahl Westbratt ny Kommunikationschef på IKEM30.10.2025 13:11:29 CET | Pressmeddelande
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna – har utsett Jenny Engdahl Westbratt till ny Kommunikationschef. Hon tillträdde tjänsten den 1 oktober och ingår i IKEM:s ledningsgrupp.
IKEM kräver reformer efter Irlands industriframgångar1.10.2025 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Irlands läkemedelsindustri har vuxit med över 100 procent på tio år. Landet står i dag för mer än hälften av EU:s export av biopharma och har lockat investeringar från alla stora globala läkemedelsbolag. I en ny rapport analyserar IKEM framgångsfaktorerna och presenterar politiska förslag som kan stärka Sveriges möjligheter att konkurrera om framtidens investeringar.
IKEM: Energimyndighetens förslag för gasförsörjningen avgörande för svensk beredskap26.9.2025 10:22:15 CEST | Pressmeddelande
Energimyndigheten har nu lämnat sin slutredovisning om försörjningstrygghet på gasmarknaderna i Sverige. Förslagen är ett stort steg framåt och helt i linje med vad IKEM länge har efterfrågat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum