Körkortet uppgraderas och får nytt utseende
10.12.2024 08:00:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Det var åtta år sen sist, men nu förändras utseendet på det svenska körkortet. Samtidigt införs nya säkerhetsdetaljer för att försvåra förfalskningar.

Bakgrund till förändringen är att Transportstyrelsen har upphandlat en ny kortleverantör samtidigt som det finns behov att kontinuerligt se över de säkerhetsdetaljer som körkortet är utrustat med. Det nya körkortet beräknas gå i produktion under januari 2025.
– Teknik utvecklas och det är rimligt att vi regelbundet uppdaterar säkerheten för att försvåra för den som vill försöka förfalska svenska körkort, säger Peter Andersson, verksamhetsutvecklare på avdelning Körkort.
Gamla körkort fortsätter gälla
Den som har ett körkort med det gamla utseendet behöver inte göra något med anledning av förändringen.
– Körkorten fortsätter vara giltiga i enlighet med de utgångsdatum som står på körkortet. De gamla körkorten fasas ut successivt i samband med körkortsförnyelser, säger Peter Andersson.
Möt Anna Andersson
Transportstyrelsens nya körkortsbilder pryds av Anna Andersson. Det som är speciellt med Anna är att hon inte finns på riktigt utan är AI-genererad.
– Våra körkortsbilder får stor spridning och vi kan se fördelar med att använda exempelbilder av personer som inte finns på riktigt. Mig veterligen är vi först ut av id-tillverkare i landet att använda oss av det här greppet vilket känns spännande. Dessutom tyckte vi det var dags med en kvinna på våra körkortsexempel, säger Peter Andersson.
Förändringar och nytt utseende på flera korttyper
Det är inte bara körkortet som får ett nytt utseende. Även följande korttyper omfattas av förändringen:
- taxiförarlegitimation
- förarbevis moped klass II, terränghjuling och snöskoter
- ADR-kort (ADR = transport av farligt gods på väg)
- yrkeskompetensbevis för förare (YKB)
- färdskrivarkort för yrkesmässig trafik på väg.
Kontakter
Peter AnderssonTransportstyrelsen, avdelning körkort
Tel:010-495 78 70peter-j.andersson@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder





Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Trafikskola förlorar tillstånd efter allvarliga brister2.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen återkallar tillståndet för Körskolan i Piteå AB: – Reglerna finns för att säkerställa hög kvalitet på förarutbildning och trafiksäkerhet. Eftersom trafikskolan under lång tid brutit mot dessa krav bedöms bristerna som allvarliga, säger Mikael Rodemar, sektionschef vid Transportstyrelsen.
Regelförenkling underlättar ägarbyten30.3.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
Transportstyrelsen tar bort kravet om att bilhandlare måste omhänderta ett fordons registreringsbevis i samband med inbyte via så kallad direktanmälan. Regeländringen bedöms innebära mindre administration och minskade kostnader, både för Transportstyrelsen och för landets bilhandlare.
Uppåt för kollektivt resande19.3.2026 08:40:00 CET | Pressmeddelande
Marknaderna för persontransporter har överlag utvecklats i en positiv riktning. Resandet fortsatte att öka, men i en långsammare takt än tidigare. Samtidigt förbättrades ekonomin på flera delmarknader. Det är Transportstyrelsens samlade bedömning i den nya rapporten Transportmarknaden i siffror.
40 000 körkortsåterkallelser under 202517.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under förra året fattade Transportstyrelsen beslut om 39 949 körkortsåterkallelser. Det är en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024. Som vanligt är den dominerande orsaken någon typ av allvarlig trafikförseelse som fortkörning.
Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler26.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum