Kungliga Operan kommenterar hyresutredningen
3.12.2024 11:15:25 CET | Kungliga Operan | Pressmeddelande
Kungliga Operan ser positivt på resultatet av den utredning av hyresmodell för de statliga kulturinstitutionerna som idag överlämnades till regeringen. ”Jag är glad över att utredaren så klart och tydligt slår fast att den nuvarande modellen med kostnadshyra inte fungerar och måste avvecklas”, säger vd Fredrik Lindgren.

Kungliga Operan är en av de fem kulturinstitutioner som omfattas av utredningen, ledd av Konjunkturinstitutets generaldirektör Albin Kainelainen. Fredrik Lindgren, Kungliga Operans vd, kommenterar:
»Jag är glad över att utredaren så klart och tydligt slår fast att den nuvarande modellen med kostnadshyra inte fungerar och måste avvecklas. Det är av yttersta vikt att regeringen nu skyndsamt tar fasta på utredningens slutsatser, så att vi får en transparent, förutsägbar och rimlig hyressättning som också skapar tydlighet kring ansvaret för dessa kulturhistoriskt värdefulla byggnader vad gäller till exempel skötsel och underhåll.«
Just nu pågår även planeringen för en omfattande renovering och ombyggnad av Operahuset i centrala Stockholm, som Statens Fastighetsverk planerar att inleda 2027 och som beräknas ta cirka fem år att genomföra. Beräkningar visar att Kungliga Operans hyra för det nyrenoverade Operahuset skulle hamna på ett belopp tio gånger högre än dagens hyra, räknat enligt det nuvarande systemet med kostnadshyra. Det är därför angeläget att en nytt system för hyressättning kommer på plats så snart som möjligt, säger Fredrik Lindgren:
»Vi behöver få till en fungerande hyresmodell med tydliga ansvarsförhållanden och förutsägbarhet som ger oss förutsättningar att fokusera på vår verksamhet som hela Sveriges nationalscen för opera och balett. Kungliga Operan bedriver en unik verksamhet i en unik kulturhistorisk miljö – detta måste avspeglas i valet av framtida hyresmodell.«
Kontakter
Jenny MattssonPressansvarig /Head of Press
Kungliga Operan / Royal Swedish Opera
Bilder

Om Kungliga Operan
Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Ritualer, humor och kaktusar – Kungliga Baletten möter Walerski och Ekman i Chamber/Cacti15.10.2026 11:43:37 CEST | Pressmeddelande
Två koreografer, två helt olika uttryck och en kväll med Kungliga Baletten. Den 20 oktober är det premiär för Medhi Walerskis Chamber, som framförs för första gången i Sverige. Det intensiva och rituella verket, inspirerat av den modernistiska klassikern Våroffer, möter Alexander Ekmans humoristiska och lekfulla Cacti. Dubbelföreställningen blir Kungliga Balettens sista program på Operahusets stora scen innan flytten till Gasometer. Premiär den 20 oktober kl. 19.00.
Talanger som tar både plats och ton på Kungliga Operan9.10.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
De är fyra av drygt 250 sökande från hela Europa. Nu har de första deltagarna i Wallstudion, Kungliga Operans och Anders Walls Stiftelses program för ung operatalang, tagit plats i Operahuset. Minna Tägil, Wilma Kvamme, Karl Söderström och Jane Burnell får under två år utvecklas sida vid sida med Operans sångare, musiker och konstnärliga team och möta publiken i flera produktioner.
Ett maxat hejdå till Operahuset: konsert, klubbkväll och aktiviteter för hela familjen29.9.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Innan Operahuset stänger för renovering bjuder Kungliga Operan in till en helg utöver det vanliga. Den 28 och 29 november får publiken chansen att upptäcka huset och dess dolda platser, pyssla med Unga Operan, gå på klubbkväll med Kungliga Balettens dansare under takkronorna i Guldfoajén och uppleva Kungliga Hovkapellet i ett musikaliskt möte med kompositören Jacob Mühlrad.
Melancholia – välkommen åter till världens sista dag28.9.2026 15:08:51 CEST | Pressmeddelande
Undergången är tillbaka, med en komplex och nyskapande ljudvärld med beats, syntar och surroundsound i symbios med Kungliga Hovkapellets akustiska universum. "Häftigaste operan på mycket länge", skrev Expressens recensent vid urpremiären 2023. Nu är Mikael Karlssons och Royce Vavreks banbrytande opera tillbaka på stora scenen. Nypremiär nu på lördag, 3 oktober kl 19.00.
Vilse tillbaka på Rotundan – öppnar operans värld för fler barn24.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sagolika barnoperan Vilse kommer tillbaka till Kungliga Operan. Vid tre tillfällen ges föreställningen som relaxed performance, anpassad för att skapa en inkluderande och tillgänglig upplevelse för alla. Vid premiären 2024 hyllades den egensinniga berättelsen om flickan Klara, som irrar bort sig i en mystisk skog. “En pärla i sagoformat” skrev Dagens Nyheters recensent och Svenska Dagbladet beskrev föreställningen som “ett bildrikt surrealistiskt drömspel om att finna sig själv”. Nypremiär den 9 oktober. Relaxed performances spelas för skolor den 21 oktober och den 10 november, samt för allmänheten den 27 oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum