Utredningar om sjukhusens akutflöde är klara
3.12.2024 11:05:06 CET | Region Kronoberg | Pressmeddelande
Nu är tilläggsutredningarna om hur akut och planerad vård bör organiseras på länets båda sjukhus klara. Utredningarna redovisas vid regionstyrelsen den 17 december. Nu startar den politiska beredningen, inför beslut i regionfullmäktige under våren 2025.
Region Kronoberg ser stora svårigheter att bemanna för både akut och planerad vård vid två sjukhus i framtiden. På regionstyrelsen den 28 maj 2024 fick regiondirektören och hälso- och sjukvårdsdirektören ett antal tilläggsuppdrag. Syftet var att komplettera tidigare utredningar, om hur framtidens sjukhusvård kan samplaneras för att bättre nyttja den samlade kapaciteten för invånarnas bästa.
Utredningar beskriver tre scenarier
Mot bakgrund av de stora kompetensförsörjningsutmaningar som hälso- och sjukvården står inför, bedöms det inte vara möjligt att fortsätta att bedriva akutsjukvård på Ljungby lasarett på samma sätt som idag.
Utredningarna beskriver följande tre scenarier:
- Reducerade öppettider på akutmottagningen på Ljungby lasarett (öppet varje dag från ca 07.30-18.00).
- Reducerade öppettider på akutmottagningen på Ljungby lasarett (öppet varje dag från ca 07.30-18.00), men behålla akutflödet för äldre och sköra patienter genom att medicinkliniken tar ett större ansvar nattetid.
- Akutmottagningen stänger dygnet runt på Ljungby lasarett.
- Att fortsätta som idag är inte ett alternativ. Vi har stora svårigheter att klara akutuppdraget på båda sjukhusen redan idag. Vi vet att behovet av vård kommer fortsätta öka på ett sätt som vi inte kommer att kunna möta, utifrån den demografiska utvecklingen och den brist på nyckelkompetenser som råder inom hälso- och sjukvården nationellt, säger hälso och sjukvårdsdirektör Ewa Ekman.
Fortsatt politisk hantering
Den 17 december inleds den politiska processen genom att utredningarna presenteras för regionstyrelsen. Därefter överlämnas ärendet till hälso- och sjukvårdsnämnden för fortsatt beredning av framtida beslut. Slutgiltigt beslut fattas av regionfullmäktige under våren 2025.
Övriga utredningar
- Ett annat uppdrag från regionstyrelsen (som gavs till regiondirektören) var att utreda möjligheterna till en ny driftsform (intraprenadliknande bolagisering) i Ljungby, i samverkan med kommuner och primärvård. I augusti bildades en styrgrupp med politiker från respektive organisation, som arbetat med frågan under hösten. Styrgruppens slutsats är att en gemensam organisation för sjukhusvård och viss kommunal verksamhet inte är att rekommendera för tillfället. Även denna utredning ska rapporteras till regionstyrelsen den 17 december.
- Den 20 november beslutade näringslivet och regionens politiker att initiera varsin kompletterande utredning, som ska undersöka möjligheten att göra Lasarettet Ljungby till ett självständigt sjukhus. Uppdraget att genomföra regionens utredning har getts till hälso- och sjukvårdsdirektör Ewa Ekman. Partner i arbetet kommer att vara Helseplan, som är Region Kronobergs nyligen upphandlade vårdkonsult. Båda utredningarna ska vara klara i början av året, för att kunna vägas in i regionfullmäktiges beslut.
Kontakter
Ewa EkmanHälso- och sjukvårdsdirektör
Tel:0470-78 36 78ewa.ekman@kronoberg.seMarie LendahlsPressekreterare Region Kronoberg
Tel:0470-58 96 70Tel:0709-84 44 22marie.lendahls@kronoberg.seLänkar
Följ Region Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg
Patienter ger höga betyg till primärvården2.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Patienterna i Region Kronoberg är överlag nöjda med sina besök på vårdcentral. Det visar den senaste nationella patientenkäten (NPE) för primärvården.
Region Kronoberg anmäler dödsfall i samband med förlossning27.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg har gjort en Lex Maria-anmälan efter en händelse där ett barn avled i samband med en förlossning på ett av länets sjukhus.
Regionfullmäktige sammanträder i morgon24.2.2026 15:16:25 CET | Pressmeddelande
Mötet äger rum den 25 februari klockan 9 i Utvandrarnas hus. Media är välkomna att delta vid mötet.
Fördröjd diagnos av testikelcancer anmäls enligt Lex Maria24.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg har gjort en Lex Maria-anmälan av en händelse där en patient fick sin cancerdiagnos fördröjd på ett av länets sjukhus.
Ny avhandling djupdyker i ovanlig autoimmun sjukdom16.2.2026 13:42:09 CET | Pressmeddelande
Den 13 februari disputerade Malin Petersson, ST-läkare i internmedicin vid medicinkliniken i Region Kronoberg, med en avhandling om den ovanliga autoimmuna sjukdomen myastenia gravis. Avhandlingen ger ny kunskap om hur sjukdomen påverkar livskvaliteten samt om möjliga livsstilsfaktorer kopplade till risken att insjukna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum