3,2 miljoner cigaretter smugglades till Karlshamn
4.12.2024 10:34:44 CET | Tullverket | Pressmeddelande
Klockan 11:00 på förmiddagen den 22 september rullar en litauisk lastbil av färjan i Stillerydshamnen, Karlshamn. En tulltjänsteman beslutar att kontrollera lasten. Bland godset på väg till etablerade företag i Sverige står åtta stora pallar inlindade i vit plast. Pallarna innehåller totalt 3,2 miljoner smuggelcigaretter. Den 4 december 2024 åtalas chauffören vid Karlskronatingsrätt.

-Illegal tobak omsätter stora belopp och är väldigt lönsam, säger Erik Friberg chef för Tullverkets kriminalenhet syd. Tobakssmuggling handlar om kriminell ekonomi, om illojal konkurrens och om en vara som säljs utan kontroll. Vi som samhälle vill inte att tobak ska vara tillgängligt för barn.
Påstods vara möbler
När tulltjänstemannen frågar om lasten visar chauffören, en ukrainsk medborgare född 96 och bosatt i Litauen, frakthandlingar som säger att de inplastade pallarna innehåller möbler. Avsändaren är ett litauiskt företag. Senare ska det visa sig att företaget finns, men är verksamt i en annan bransch. Helt klart är att det står mindre kartonger på pallarna. Tulltjänstemannen beslutar att öppna en av dem. Kartongen innehåller cigaretter. Lastbilen tas in i visitationsgaraget i hamnen.
Sex miljoner i undandragen skatt
När tulltjänstemännen är färdiga har de lastat av 3,2 miljoner cigaretter. Den undandragna tobaksskatten är 5 984 000 kronor. Det finns ingen dokumentation som skulle kunna styrka att lasten av cigaretterna är legal. Brottsrubriceringen mot chauffören är grov olovlig förflyttning av punktskattepliktiga varor. Ett brott som kan ge fyra års fängelse.
-Det är ett ovanligt stort ärende, säger Erik Friberg. Trenden är att både rökningen och våra cigarettbeslag har minskat sett över en längre tid, men det här ärendet visar att cigarettsmugglingen fortfarande är stor och lönsam. Det handlar om organiserad brottslighet, och om varor som lätt letar sig in i vanliga butiker.
Tipsa Tullverket om smuggling, ring: 90 114.
Nyckelord
Kontakter
Tullverkets presstjänst
Här hittar du pressmeddelanden, och kontaktuppgifter. För mer information: www.tullverket.se.
Presstjänsten svarar på e-post vardagar 8-18.
Bilder




Om oss
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
”Paketmålvakter” tog emot försändelser med amfetamin – nu åtalas uppdragsgivaren23.4.2026 09:49:30 CEST | Pressmeddelande
En man i 30-årsåldern hemmahörande i Stockholm misstänks vara uppdragsgivare och ligga bakom omfattande smuggling av amfetamin. Nu åtalas mannen misstänkt för synnerligen grov narkotikasmuggling i Attunda tingsrätt.
Manipulerat bilbatteri dolde smuggelgömma10.4.2026 11:01:44 CEST | Pressmeddelande
Ett bilbatteri och en luftburk i motorrummet var smuggelgömma för 1 kilo metamfetamin och 600 gram opium. Men en uppmärksam tullinspektör avslöjade smugglingsförsöket. Nu åtalas två män vid Malmö tingsrätt misstänkta för grov narkotikasmuggling.
Man med falskt pass försökte fly från tullen med tre kilo kokain i strumpor9.4.2026 14:06:02 CEST | Pressmeddelande
En 36-årig man försökte fly från tullen i Haparanda när de undrade vad han hade i sin svarta sportbag. När han greps efter en vild jakt visade det sig att bagen innehöll sju paket med nästan tre kilo kokain inlindat i strumpor. Dessutom hade han ett falskt fransk pass. Nu åtalas mannen vid Haparanda tingsrätt för grovt narkotikabrott.
Beslagen av narkotiska svampar ökar31.3.2026 07:10:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2024 gjorde Tullverket 61 beslag av narkotisk svamp. 2025 ökade antalet till hela 386 beslag. I Tullverkets utredningar framgår att många beställer svamp på nätet för att självmedicinera mot bland annat depression. I förhör uppger beställare att de trott på de utländska webbplatser som marknadsför svampen som laglig. I själva verket är svampar som innehåller de verksamma ämnena psilocin och psilocybin narkotikaklassade.
Bord från USA var fullpackade med narkotika10.3.2026 10:18:29 CET | Pressmeddelande
En fraktförsändelse med träbord från USA gjorde tulltjänstemännen misstänksamma. Röntgenbilderna visade att misstankarna stämde. Efter att ha brutit upp bordsskivorna hittades 36 paket med totalt drygt 32 kilo cannabis som varit gömda i träborden. På tisdagen åtalades fem personer för inblandning i narkotikasmugglingen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum