Operation Smile

”Match made in heaven” ger tryggare barn inför operation

Dela

Lek och skratt kan minska barns oro inför ett läkarbesök eller en operation – var än i världen du bor. Det tog Operation Smile och Clowner utan Gränser fasta på och fick 9,5 miljoner kronor extra av Postkodlotteriet till ett gemensamt Drömprojekt. Nu är de första artisterna på plats i Colombia för att utbilda lokala kollegor och möta barn som väntar på en operation.

Två glada clowner poserar med en färgglad duk framför sina ansikten.
Anna Aro & Jonas Sjögren, artister från Clowner utan Gränser, inför sin första resa med Drömprojektet till Colombia och Operation Smiles medicinska uppdrag. Foto: Malin Hoelstad

Drömprojektet ska ge barn en bättre upplevelse i samband med att de får en spaltoperation och tillhörande vård vid Operation Smiles kirurgiska program i Colombia. Målet är att öka barns och föräldrars trygghetskänsla. Även en efterlängtad operation kan framkalla stark oro: Hur känns det att bli sövd? Hur kommer jag/mitt barn se ut? Gör det ont? Hur man blir bemött kan vara avgörande för upplevelsen och för den uppföljande vård som krävs för ett lyckat resultat.

– Det är fantastiskt att arbetet i Colombia nu är igång. Samarbetet mellan oss och Clowner utan Gränser är en ”match made in heaven” som kommer göra stor skillnad. Många av våra patienter har aldrig satt sin fot på ett sjukhus och är väldigt nervösa. Vårt arbete för att tillsammans skapa barntrygga platser ger både våra små patienter och deras familjer en ännu bättre upplevelse än tidigare, säger Malin Söderström, generalsekreterare Operation Smile Sverige. 

Som första svenska artister på plats har Anna Aro och Jonas Sjögren nu i november rullat igång projektet ihop med artistkollegor i Colombia. Genom workshops i Clowner utan Gränsers kreativa metoder kommer de tillsammans fram till hur arbetet bäst anpassas utifrån patienternas behov, kultur och språk. De lokala clownerna ska framöver även ta kunskapen vidare ut i andra regioner. Men just nu deltar de, ihop med Anna och Jonas, på Operation Smiles medicinska uppdrag i Montería. Inom ramarna för Drömprojektet har de för första gången fått möta barn och deras vårdnadshavare på ett sjukhus.

– Vi vill försöka omvandla sjukhusmiljön till barnets värld och se till att deras upplevelse blir så rolig och trygg som möjligt. Genom att skratta och leka tillsammans blir barnet inte längre bara en patient, utan en medskapare av situationen, säger Anna Aro, artist Clowner utan Gränser och just nu alltså på plats i Montería.

Utbildningen av colombianska artistkollegor sker löpande, även digitalt, men redan till våren kommer fler artister från Clowner utan Gränser att tillsammans med volontärer från Operation Smile jobba vidare med projektet på plats i Colombia.

 

Drömprojektet
Projektet, som ska nå 5 660 barn och involvera drygt 900 personer inom Colombias hälso- och sjukvård, löper under tre år i fyra colombianska regioner. Clowner utan Gränsers svenska artister ska utbilda colombianska kollegor, som i sin tur utbildar artister i olika delar av landet för att sprida modellen vidare. Projektet finansieras av Svenska Postkodlotteriet genom en extra tilldelning om 9,5 miljoner kronor. Operation Smiles volontärer står för operationer och tillhörande vård i detta unika projekt som genomförs tillsammans med Clowner utan Gränser, som svarar för det kreativa arbetet.
Om situationen i Colombia 
I Colombia lever mer än en tredjedel av befolkningen under fattigdomsgränsen. Årtionden av väpnade konflikter, inom landet och i regionen, med miljontals migranter och flyktingar som följd, har lett till en mycket ansträngd sjukvård och stor obalans mellan behov och resurser i både storstad och på landsbygd. Frågor om psykisk ohälsa hamnar i skymundan. Inom sjukvården får bara två procent psykosocialt stöd före eller efter en operation. Drömprojektet syftar till att öka medvetenheten och kunskapen om psykosocialt mående – och visa hur lek och skratt kan implementeras i vården för att ge barn en tryggare upplevelse.
Om Clowner utan Gränser 
Medan andra organisationer räddar liv, fyller Clowner utan Gränser människors liv med mening igen. Våra volontärer är professionella cirkusartister, clowner, musiker och skådespelare som genom scenkonst och kreativitet påminner barn i utsatthet om att de är viktiga. Att möta barn i lust, lek och glädje är vårt uppdrag. Det ger barn i krig, katastrofer och andra kriser psykosocialt stöd och en paus från all oro. När det fungerar som bäst skapas hopp, motståndskraft och livsvilja.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Två glada clowner poserar med en färgglad duk framför sina ansikten.
Anna Aro & Jonas Sjögren, artister från Clowner utan Gränser, inför sin första resa med Drömprojektet till Colombia och Operation Smiles medicinska uppdrag.
Foto: Malin Hoelstad
Ladda ned bild

Länkar

Om Operation Smile

2/3 av jordens befolkning saknar tillgång till säker kirurgi. Operation Smile är en internationell medicinsk hjälporganisation som förändrar liv genom kostnadsfria operationer på barn och vuxna med läpp-käk-gomspalt och andra kirurgiska behov. Vi finns i länder där behoven är som störst. I nära samarbeten med lokala partners, genom utbildning och kunskapsutbyten och med stöd av våra givare och medicinska volontärer, arbetar vi för en framtid där alla människor har tillgång till säker kirurgi. 

Läs mer på operationsmile.se

Följ Operation Smile

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Operation Smile

Två tredjedelar saknar tillgång till kirurgi – säkra snittet 2/3!26.2.2025 10:56:15 CET | Pressmeddelande

Två tredjedelar av jordens befolkning får inte en operation när de behöver det. Varje år dör 17 miljoner människor helt i onödan, av skador och åkommor som hade gått att åtgärda med kirurgi. Den andra mars uppmärksammar Operation Smile för tredje året Säkra snittet-dagen där datumet, 2/3, anspelar på denna gigantiska hälsokatastrof. För att bidra till förändring utbildar Operation Smile plastikkirurger samt bygger infrastruktur för att även människor i glesbygd ska få tillgång till kirurgi.

Panafrikansk konferens ska öka tillgången till kirurgi i Afrika20.2.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande

Afrika har färst kirurger och narkosläkare per capita i världen. Här finns den lägsta andelen sjukvårdspersonal, trots att kontinenten bär lejonparten av världens sjukdomsbörda. Av ett förväntat globalt underskott på 18 miljoner yrkesverksamma år 2030, kopplas en tredjedel, sex miljoner, till just Afrika, enligt WHO. För att agera på detta extrema behov anordnas nu den allra första panafrikanska kirurgiska konferensen.

Malin Gyllensvaan målar till förmån för Operation Smile14.2.2025 09:45:01 CET | Pressmeddelande

Illustratören Malin Gyllensvaan har målat en rad små konstverk till förmån för Operation Smile. Bilderna, som speglar hennes förkärlek för naturen, ska bland annat användas i utskick till organisationens givare. Först ut är Alla hjärtans dag, med den passande illustrationen ”Love grows here”. – Jag är gärna med och bidrar till organisationer som kämpar för människors rätt till lika vård!

Stockholms Studentsångare uppfyller barns drömmar3.12.2024 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Under inte mindre än nio annars helt vanliga, vardagliga och kanske lite gråmulna decemberkvällar lyser Stockholms Studentsångare upp tillvaron för alla som passerar Medborgarplatsen i Stockholm. Kören bjuder på mysig magi i form av ljuvlig julsång i kvartett och dubbelkvartett. Tillsammans med Operation Smile vill de peppa och påminna om vikten av att vara med och uppfylla barns drömmar inför stundande julhelg.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye