"Håll ner taxorna och öka dialogen med oss fastighetsägare i Kalmar"
Fastighetsägarna i Kalmar län reagerar över Kalmars kommuns kraftiga taxehöjningar. I ett öppet brev till samtliga ledamöter i kommunfullmäktige uppmanar branschorganisationen politikerna att hålla nere taxorna och öka dialogen med kunderna. Nästa vecka ska kommunfullmäktige höja VA-taxan med 9,5 procent. Sedan 2018 har taxan höjts med över 76 procent.

-Våra medlemmar har drabbats av historiskt höga prisökningar inte bara på VA utan också på exempelvis fjärrvärme. Samtidigt har hyrorna inte följt med. Det gör att fastighetsägarnas möjligheter att investera i det befintliga bostadsbeståndet och i nyproduktion av hyresrätter minskar. Det som Fastighetsägarnas medlemmar vill bidra till – att bygga ett växande Kalmar med många hyreslägenheter – blir allt svårare. Nu kräver vi att kommunen inför ett abonnentråd där kommunen och kunderna kan mötas, säger Jonas Hellberg, näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna i Kalmar län.
Fastighetsägarna i Kalmar län vänder sig till de folkvalda för att uppmärksamma att de senaste årens kostnadsökningar har satt en stark press på fastighetsägarna. ”Vi uppmanar er därför att göra ert yttersta för att hålla nere kommande taxe- och avgiftshöjningar. En attraktiv kommun för fastighetsföretagande är en kommun med rimliga taxor”, skriver organisationen.
Fastighetsägarna i Kalmar län presenterar också fem förslag för att skapa en bättre kommunikation och dialog kring kommande taxehöjningar:
1.Öka förankringen och minska risken för misstro. Fastighetsägarna önskar att Kalmar kommun inför ett abonnentråd med representanter från kunderna för taxor och avgifter kopplade till vatten, avlopp, fjärrvärme, elnät och avfall i syfte att förbättra dialogen och förankra kommande beslut i kommunfullmäktige och bolagsstyrelser. Att låta kunderna få bättre insyn i taxeförändringar och bolagens ekonomi skulle leda till ökad förståelse och minska risken för misstro mot kommunala beslut.
2. Öka transparensen och skapa rättvisa fjärrvärmetaxor. Fastighetsägarna uppmanar Kalmar kommun att som ägare till Kalmar energi se till att bolaget ansöker om medlemskap i Prisdialogen för att öka bolagets öppenhet gentemot kunderna och stärka deras möjligheter att följa bolagets ekonomi samt granska taxeförändringar. Medlemskap i Prisdialogen kan öka förtroendet och förhindra onödiga klagomål och missförstånd samt leda till en bättre kommunikation och långsiktighet.
3. Ge rimliga planeringsförutsättningar för fastighetsägare och hushåll. Fastighetsägarna tycker att Kalmar kommun och dess bolag borde fatta beslut om taxor och avgifter i god tid innan årsskiftet så att kunder och fastighetsägare får rimliga ekonomiska planeringsförutsättningar. Att som nu fatta beslut drygt två veckor innan taxorna ska börja gälla är alldeles för sent. Vi tycker också att kommunfullmäktige i sina taxebeslut bör vara specifika för respektive taxa, inte som idag fatta en gemensam procentsats för VA generellt.
4. Låt oss kroka arm för att fler tar ansvar för Kalmars vatten- och avloppsnät. Fastighetsägarna vill se en ny modell som bygger på ett tredelat ansvar mellan stat, kommun och VA-kollektivet. Staten behöver på nytt ta ett delansvar för att uppdatera/upprusta VA-systemet på grund av klimatförändringarna. Kommunerna, å sin sida, behöver ta ett delansvar då de tidigare inte satsat tillräckligt på renovering, underhåll och upprustning. VA-kollektivet får ta sitt ansvar och betala för de kvalitetsökningar/klimatsäkringar/renoveringar som behöver komma till på kortare sikt. Det är avgörande att skapa en modell som tar hänsyn till både dagens behov och de långsiktiga klimatutmaningarna. En finansieringsmodell med ett delat ansvar mellan stat, kommun och VA-kollektiv säkerställer hållbarhet över tid.
5. Uppdatera ägardirektiven med krav på effektivisering. Kalmar kommuns höga expansionstakt kräver stora investeringar inom exempelvis VA och fjärrvärme. Investeringstakten är högre än på långe och det är då viktigare än någonsin att kommunen utifrån invånarperspektivet sätter upp tydliga krav på effektiviseringar.
Brevet till kommunfullmäktiges biläggs.
Nyckelord
Kontakter
Jonas HellbergNäringspolitiskt ansvarig
Tel:0480-44 47 46Tel:072-155 62 98jonas.hellberg@fastighetsagarna.seDokument
Ett fastighetsföretagande som bygger och utvecklar samhället idag och imorgon
Fastighetsägarna arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad där fastighetsföretagare skapar trygga och attraktiva miljöer där människor vill leva, bo, umgås och arbeta. Ett fastighetsföretagande som bygger och utvecklar samhället
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Fastighetsägarna satsar för att skapa sommarliv på Grönsakstorget15.12.2025 11:20:17 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR har beslutat att bevilja 50 000 kronor i projektmedel till satsningen ”Sommarliv på Grönsakstorget 2026”. Projektet ska bidra till att utveckla Grönsakstorget i centrala Göteborg från parkeringsyta till ett levande stadstorg med ett brett utbud av evenemang, mötesplatser och aktiviteter.
Nobel Week Lights sätter ljus på trygga och attraktiva platser i Stockholmsregionen11.12.2025 09:43:21 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna Stockholm är för tredje året i rad stolt partner till ljusfestivalen Nobel Week Lights – ett årligt engagemang som syftar till en mer attraktiv, levande och hållbar stadsutveckling där kultur och kreativitet får ta plats. I festivalens nytillkomna satsning i Tensta hoppas arrangörerna att ljusfestivalen skapar positiva flöden, trygghet och trivsel.
Införande av tvistelösning krävs för stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden10.12.2025 14:06:59 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att Energimarknadsinspektionen tagit fram ett åtgärdspaket för stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden. Införandet av en tvistelösning är ett viktigt steg för att stärka kundernas ställning men måste kombineras med en skälighetsprövning för att få verklig effekt.
Bra att regeringen vill syna kommunernas avfallstaxor10.12.2025 11:08:47 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att regeringen i dag presenterat flera förslag för att komma till rätta med de kraftigt ökade avfallstaxorna. Ett av huvudförslagen är att kommunerna från den 1 juli 2026 ska särredovisa kostnader och intäkter för avfallshanteringen.
Välkomna förslag om starkare trygghet i bostadsrättsföreningar28.11.2025 15:28:31 CET | Pressmeddelande
Idag lämnades promemorian Stärkt trygghet i bostadsrätter över till regeringen. Betänkandet innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter. Fastighetsägarna välkomnar förslagen som överensstämmer med de behov som Fastighetsägarna lyft tidigare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum