"Håll ner taxorna och öka dialogen med oss fastighetsägare i Kalmar"
9.12.2024 09:39:13 CET | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Fastighetsägarna i Kalmar län reagerar över Kalmars kommuns kraftiga taxehöjningar. I ett öppet brev till samtliga ledamöter i kommunfullmäktige uppmanar branschorganisationen politikerna att hålla nere taxorna och öka dialogen med kunderna. Nästa vecka ska kommunfullmäktige höja VA-taxan med 9,5 procent. Sedan 2018 har taxan höjts med över 76 procent.

-Våra medlemmar har drabbats av historiskt höga prisökningar inte bara på VA utan också på exempelvis fjärrvärme. Samtidigt har hyrorna inte följt med. Det gör att fastighetsägarnas möjligheter att investera i det befintliga bostadsbeståndet och i nyproduktion av hyresrätter minskar. Det som Fastighetsägarnas medlemmar vill bidra till – att bygga ett växande Kalmar med många hyreslägenheter – blir allt svårare. Nu kräver vi att kommunen inför ett abonnentråd där kommunen och kunderna kan mötas, säger Jonas Hellberg, näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna i Kalmar län.
Fastighetsägarna i Kalmar län vänder sig till de folkvalda för att uppmärksamma att de senaste årens kostnadsökningar har satt en stark press på fastighetsägarna. ”Vi uppmanar er därför att göra ert yttersta för att hålla nere kommande taxe- och avgiftshöjningar. En attraktiv kommun för fastighetsföretagande är en kommun med rimliga taxor”, skriver organisationen.
Fastighetsägarna i Kalmar län presenterar också fem förslag för att skapa en bättre kommunikation och dialog kring kommande taxehöjningar:
1.Öka förankringen och minska risken för misstro. Fastighetsägarna önskar att Kalmar kommun inför ett abonnentråd med representanter från kunderna för taxor och avgifter kopplade till vatten, avlopp, fjärrvärme, elnät och avfall i syfte att förbättra dialogen och förankra kommande beslut i kommunfullmäktige och bolagsstyrelser. Att låta kunderna få bättre insyn i taxeförändringar och bolagens ekonomi skulle leda till ökad förståelse och minska risken för misstro mot kommunala beslut.
2. Öka transparensen och skapa rättvisa fjärrvärmetaxor. Fastighetsägarna uppmanar Kalmar kommun att som ägare till Kalmar energi se till att bolaget ansöker om medlemskap i Prisdialogen för att öka bolagets öppenhet gentemot kunderna och stärka deras möjligheter att följa bolagets ekonomi samt granska taxeförändringar. Medlemskap i Prisdialogen kan öka förtroendet och förhindra onödiga klagomål och missförstånd samt leda till en bättre kommunikation och långsiktighet.
3. Ge rimliga planeringsförutsättningar för fastighetsägare och hushåll. Fastighetsägarna tycker att Kalmar kommun och dess bolag borde fatta beslut om taxor och avgifter i god tid innan årsskiftet så att kunder och fastighetsägare får rimliga ekonomiska planeringsförutsättningar. Att som nu fatta beslut drygt två veckor innan taxorna ska börja gälla är alldeles för sent. Vi tycker också att kommunfullmäktige i sina taxebeslut bör vara specifika för respektive taxa, inte som idag fatta en gemensam procentsats för VA generellt.
4. Låt oss kroka arm för att fler tar ansvar för Kalmars vatten- och avloppsnät. Fastighetsägarna vill se en ny modell som bygger på ett tredelat ansvar mellan stat, kommun och VA-kollektivet. Staten behöver på nytt ta ett delansvar för att uppdatera/upprusta VA-systemet på grund av klimatförändringarna. Kommunerna, å sin sida, behöver ta ett delansvar då de tidigare inte satsat tillräckligt på renovering, underhåll och upprustning. VA-kollektivet får ta sitt ansvar och betala för de kvalitetsökningar/klimatsäkringar/renoveringar som behöver komma till på kortare sikt. Det är avgörande att skapa en modell som tar hänsyn till både dagens behov och de långsiktiga klimatutmaningarna. En finansieringsmodell med ett delat ansvar mellan stat, kommun och VA-kollektiv säkerställer hållbarhet över tid.
5. Uppdatera ägardirektiven med krav på effektivisering. Kalmar kommuns höga expansionstakt kräver stora investeringar inom exempelvis VA och fjärrvärme. Investeringstakten är högre än på långe och det är då viktigare än någonsin att kommunen utifrån invånarperspektivet sätter upp tydliga krav på effektiviseringar.
Brevet till kommunfullmäktiges biläggs.
Nyckelord
Kontakter
Jonas HellbergNäringspolitiskt ansvarig
Tel:0480-44 47 46Tel:072-155 62 98jonas.hellberg@fastighetsagarna.seDokument
Ett fastighetsföretagande som bygger och utvecklar samhället idag och imorgon
Fastighetsägarna arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad där fastighetsföretagare skapar trygga och attraktiva miljöer där människor vill leva, bo, umgås och arbeta. Ett fastighetsföretagande som bygger och utvecklar samhället
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:29 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna riskerar att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Ny skatt för samverkan lyfter inte bostadsområden5.3.2026 14:46:45 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om att fastighetsägare ska betala en obligatorisk avgift för brottsförebyggande och trygghetsskapande åtgärder riskerar att ersätta fungerande samverkan mellan fastighetsägare, kommun, polis och företag utan några tydliga positiva effekter.
Ny rapport: Mer kunskap krävs för att förstå tillväxtens dynamik4.3.2026 09:53:39 CET | Pressmeddelande
Stockholmsregionen är landets starkaste tillväxtmotor. Den bidrar till landets tillväxt, skatteintäkter och välfärd på ett sätt som vida överstiger dess storlek. Att skapa goda förutsättningar för regionen att fortsätta att bidra till landet måste därför prioriteras av politiker på både nationell och kommunal nivå. För att bidra till kunskapen om de underliggande krafter som driver samhällsutvecklingen har Fastighetsägarna Stockholm låtit fem experter ge sina respektive perspektiv på Stockholms utmaningar och möjligheter. Deras tankar presenteras i dag i den årliga rapporten Urbanisten.
Fastighetsägarnas Sverigebarometer 2026: Förväntningarna växlar upp17.2.2026 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Ökad global osäkerhet bidrog till att återhämtningen under 2025 kom av sig. Det blev dock bättre än befarat med svag men positiv tillväxt i den svenska ekonomin. Det präglade även fastighetsbranschen där förväntningarna på 2026 nu växlar upp. Det framgår av den årliga enkäten Fastighetsägarnas Sverigebarometer, som presenteras i dag.
Välkommet med enklare regler vid ändring av byggnader3.2.2026 10:12:33 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att regeringen föreslår enklare regler vid ändring och ombyggnad av byggnader. Förslagen innebär att det blir lättare att bygga om lokaler till bostäder, något som Fastighetsägarna länge efterfrågat och som kan bidra till att fler bostäder kommer ut på marknaden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum