Elitserien powered by MATCHi 13-21 december
Månader av förväntan och spekulationer är över. Elitserien powered by MATCHi är äntligen här igen.

I Elitserien powered by MATCHi 2024 hittar vi gräddan av svenska landslagsspelare kryddat med collegespelare, toppjuniorer men även utländska spelare. I trupperna märks namn som de båda sverigeettorna Kajsa Rinaldo Persson och Elias Ymer, löften som Lea Nilsson och Nellie Taraba Wallberg och dubbelspelarna André Göransson, Filip Bergevi - och finske Wimbledonmästaren Harri Heliovaara för att nämna några.
I grundserien delas de tio lagen upp i två grupper på dam- och herrsidan där de i hemma- och bortamatcher gör upp om totalt fyra slutspelsplatser. Slutspelet avgörs för andra året i rad på Lidingö den 19-21 december.
Fyra lag är nya i högsta serien sedan förra året; KLTK och Tabergsdalens TK på damsidan och Danderyd Djursholm ETK (debutsäsong) och Ullevi TK på herrsidan.
Grupperna
Damer (13-17 dec)
Grupp A: Fair Play TK, Helsingborgs TK, SALK, Tabergsdalens TK (nya) och Upsala TK
Grupp B: Danderyd Djursholm ETK, Enskede LTK, KLTK (nya), Påvelunds TBK och Ullevi TK
Herrar (14-18 dec)
Grupp A: Fair Play TK, SALK, Solna TK, Ullevi TK (nya) och Örebro TK
Grupp B: Danderyd Djursholm ETK (nya), GLTK, Lidingö TK, Påvelunds TBK och Växjö TS
Hur gick det förra året?
Fair Play TK är regerande mästare på både dam- och herrsidan. Fair Play TK:s damer vann finalen mot Enskede LTK med 3-1. Bronset gick till semifinalisterna SALK och Påvelunds TBK. På herrsidan slog Fair Play TK:s herrar Lidingö TK med 3-1 i finalen. Även här vann SALK och Påvelunds TBK SM-brons.
Samtliga elitseriematcher streamas och med live score. Under slutspelet sänds matcherna med kommentering (Todd Åkesson och Maria Strandlund Tomsvik). Matcherna streamas på Svenska Tennisförbundets sida och klubbarnas egna sidor på www.matchi.tv
Vi ser fram emot en spännande tennisvecka med högklassig tennis!
Nyckelord
Kontakter
Torbjörn DenckerKommunikatör
Tel:010-444 04 16torbjorn.dencker@tennis.seBilder




Länkar
Svenska Tennisförbundets roll är att arbeta för bättre tennis. Förbundet har över 120 000 medlemmar organiserade i sju regioner och drygt 400 tennisklubbar. Tennis är en av Sveriges största barn- och ungdomsidrotter. Svenska tennisspelare har vunnit mängder av internationella ATP- och WTA- titlar, däribland 37 stycken Grand Slam-titlar. Förbundet har över 14000 licensierade tävlingsspelare och varje år arrangeras över 500 nationella tävlingar. Läs mer på www.tennis.se
Följ Svenska Tennisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Tennisförbundet
Svenska Tennisförbundet och Good to Great Tennis Academy ingår samarbete27.3.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
För att stötta svenska spelare i deras elitsatsningar inleder Svenska Tennisförbundet samarbete med tennisakademin Good to Great Tennis Academy som därmed blir ett rekommenderat utvecklingscenter. – Avtalet skapar gemensamma möjligheter som kommer att gynna våra elitsatsande spelare, säger Simon Aspelin, sportchef på Svenska Tennisförbundet.
BJKC: Peterson och Björklund tillbaka i landslaget10.3.2025 16:34:48 CET | Pressmeddelande
Båda de tidigare Sverigeettorna Mirjam Björklund och Rebecca Peterson återfinns i det svenska damlandslag som BJKC-kapten Johanna Larsson presenterade på måndagen.
Lottat i Davis Cup och Bille Jean King Cup6.3.2025 14:10:12 CET | Pressmeddelande
Tunisien på hemmaplan i september – det blir nästa utmaning för det svenska Davis Cup-laget i tennisens lag-VM. Samtidigt har det svenska damlandslaget fått sina motståndare i gruppspelet i Billie Jean King Cup i april.
Europas bästa juniorer samlas i Stockholm21.2.2025 09:55:06 CET | Pressmeddelande
Kungens Kanna & Drottningens Pris – Europas bästa tennisjuniorer kommer till Kungl. Tennishallen i Stockholm.
Davis Cup-laget föll mot Australien1.2.2025 19:12:13 CET | Pressmeddelande
Förhandsfavoriterna Australien, rankade tvåa i världen, blev för svåra. Sverige förlorade 1–3 i Davis Cup-kvalet i Kungl. Tennishallen. – Det är en besvikelse. Vi gav allt men det räckte tyvärr inte, säger Simon Aspelin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum