Fastighetsägarna

Välkomna förslag om hyrköp och ägarlägenheter

Dela

Utredningen om ägarlägenheter och hyrköp föreslår en ny lag för hyrköp av bostäder samt en ny möjlighet att omvandla hyresrätter till ägarlägenheter. Fastighetsägarna ser positivt på förslagen som kan bidra till en större mångfald på bostadsmarknaden och fler bostäder som svarar mot önskemål som i dag inte möts.

Fastighetsägarna välkomnar förslagen som den statliga utredningen om ägarlägenheter och hyrköp presenterar i sitt betänkande ”Fler vägar till att äga sitt boende”. Utredningen föreslår en ny lag för hyrköp av bostäder, som innebär att en bostad hyrs ut med en möjlighet för hyresgästen att köpa bostaden vid ett senare tillfälle.

– Hyrköp är ett värdefullt komplement för dem som behöver tid för att kunna spara ihop till insatsen för en bostad. Den nya lagen skapar tryggare avtal för såväl fastighetsägare som bostadskonsumenter och erbjuder en flexibilitet som saknas i dagens regler, säger Johan Kleveland, förbundsjurist på Fastighetsägarna och expert i utredningen. 

Fastighetsägarna välkomnar även förslaget som gör det möjligt att omvandla befintliga hyresrätter till ägarlägenheter. Idag är ägarlägenheter begränsade till nyproduktion, men utredningens förslag innebär att även befintliga hyreslägenheter kan omvandlas till ägarlägenheter.

– För fastighetsägare innebär detta nya möjligheter att sälja lägenheter, exempelvis för att frigöra kapital till nyproduktion eller renoveringar. Samtidigt behåller hyresgäster sitt konsumentskydd, då de kan välja att bo kvar med fortsatt besittningsskydd om de inte vill köpa sin lägenhet, säger Johan Kleveland.

– För att göra utbudet av hyresrätter mer tillgängligt och varierat behövs ytterligare reformer. Inte minst har reglerna som styr hyresvärdars och hyresgästers möjligheter att komma överens om hyresvillkor en avgörande betydelse för hur väl bostadsmarknaden fungerar, avslutar Johan Kleveland.

Kontakter

Om oss

Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad


Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

Nobel Week Lights sätter ljus på trygga och attraktiva platser i Stockholmsregionen11.12.2025 09:43:21 CET | Pressmeddelande

Fastighetsägarna Stockholm är för tredje året i rad stolt partner till ljusfestivalen Nobel Week Lights – ett årligt engagemang som syftar till en mer attraktiv, levande och hållbar stadsutveckling där kultur och kreativitet får ta plats. I festivalens nytillkomna satsning i Tensta hoppas arrangörerna att ljusfestivalen skapar positiva flöden, trygghet och trivsel.

Välkomna förslag om starkare trygghet i bostadsrättsföreningar28.11.2025 15:28:31 CET | Pressmeddelande

Idag lämnades promemorian Stärkt trygghet i bostadsrätter över till regeringen. Betänkandet innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter. Fastighetsägarna välkomnar förslagen som överensstämmer med de behov som Fastighetsägarna lyft tidigare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye