Välkomna förslag om hyrköp och ägarlägenheter
Utredningen om ägarlägenheter och hyrköp föreslår en ny lag för hyrköp av bostäder samt en ny möjlighet att omvandla hyresrätter till ägarlägenheter. Fastighetsägarna ser positivt på förslagen som kan bidra till en större mångfald på bostadsmarknaden och fler bostäder som svarar mot önskemål som i dag inte möts.
Fastighetsägarna välkomnar förslagen som den statliga utredningen om ägarlägenheter och hyrköp presenterar i sitt betänkande ”Fler vägar till att äga sitt boende”. Utredningen föreslår en ny lag för hyrköp av bostäder, som innebär att en bostad hyrs ut med en möjlighet för hyresgästen att köpa bostaden vid ett senare tillfälle.
– Hyrköp är ett värdefullt komplement för dem som behöver tid för att kunna spara ihop till insatsen för en bostad. Den nya lagen skapar tryggare avtal för såväl fastighetsägare som bostadskonsumenter och erbjuder en flexibilitet som saknas i dagens regler, säger Johan Kleveland, förbundsjurist på Fastighetsägarna och expert i utredningen.
Fastighetsägarna välkomnar även förslaget som gör det möjligt att omvandla befintliga hyresrätter till ägarlägenheter. Idag är ägarlägenheter begränsade till nyproduktion, men utredningens förslag innebär att även befintliga hyreslägenheter kan omvandlas till ägarlägenheter.
– För fastighetsägare innebär detta nya möjligheter att sälja lägenheter, exempelvis för att frigöra kapital till nyproduktion eller renoveringar. Samtidigt behåller hyresgäster sitt konsumentskydd, då de kan välja att bo kvar med fortsatt besittningsskydd om de inte vill köpa sin lägenhet, säger Johan Kleveland.
– För att göra utbudet av hyresrätter mer tillgängligt och varierat behövs ytterligare reformer. Inte minst har reglerna som styr hyresvärdars och hyresgästers möjligheter att komma överens om hyresvillkor en avgörande betydelse för hur väl bostadsmarknaden fungerar, avslutar Johan Kleveland.
Kontakter
Johan KlevelandFörbundsjurist Fastighetsägarna Sverige
Tel:08-613 57 40johan.kleveland@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seOm oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Den mest prisvärda fjärrvärmen finns i Luleå26.3.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Luleå Energis nät i Luleå erbjuder landets mest prisvärda fjärrvärme. Det visar en ny rapport från Fastighetsägarna GFR. - Jämfört med leverantörer med liknande förutsättningar är nätet i Luleå det billigaste i Sverige, säger David Björnberg, analytiker hos Fastighetsägarna.
Nu är hyrorna i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn klara5.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i dessa kommuner höjs mellan 5,2-5,5 procent (se nivåer nedan). Samtliga från den 1 januari 2025.
Kent Persson föreslås bli ny ordförande för Fastighetsägarna GFR4.3.2025 14:48:51 CET | Pressmeddelande
Valberedningen för Fastighetsägarna GFR föreslår Kent Persson från Heimstaden som ny ordförande inför föreningsfullmäktige i Göteborg den 24 april 2025.
Nu är hyrorna i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge klara4.3.2025 09:39:04 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Östra Göinge, Höör och Hörby höjs med 5,3 procent och hyrorna i Kävlinge med 5,2 procent. Samtliga från den 1 januari 2025.
Fjärrvärmenämnden avslår medling – kraftiga taxeökningar från Skövde Energi måste upphöra25.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna i Skaraborg har under en längre tid försökt föra en konstruktiv dialog med Skövde Energi om fjärrvärmetaxorna, men utan framgång. Efter en förhandling där parterna inte kunde nå en överenskommelse, valde man att gå vidare till medling i fjärrvärmenämnden. Nu har nämnden beslutat att avslå medlingen. Deras bedömning är att medling inte kommer att leda till en överenskommelse mellan kunder och fjärrvärmeföretag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum