Återbruk i fokus när Alecta Fastigheter öppnar sin andra coworking
12.12.2024 08:20:33 CET | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande
Idag (12 dec) smygöppnar Alecta Fastigheter sin andra coworking Flexiwork Kollektivet. Kollektivet ligger på nedre plan i fastigheten Vi på hörnet i Göteborg som har renoverats med målet om ett så litet klimatavtryck som möjligt genom att återbruka så mycket som möjligt. I Kollektivet, som är totalt 1900 kvm är i princip all lös inredning och porslin inköpt secondhand. Även den fasta inredningen innehåller en hög grad av återbrukat material från fastigheten.

Vi är stolta över att kunna erbjuda en coworking i Göteborg med hög standard och ett lågt klimatavtryck. Vi har noterat en stor nyfikenhet inför öppningen och ser nu med spänning fram emot att ta emot medlemmar och låta människor träffas i våra lokaler, säger Katarina Holmgren ansvarig för affärsområdet Hospitality på Alecta Fastigheter.
När 60-talsfastigheten Vi på hörnet skulle omvandlas sattes ett tydligt mål om att så mycket som möjligt skulle återbrukas. Enligt klimatkalkylen för ombyggnaden kommer klimatavtrycket landa på låga cirka 30 Co2/kvm. Bland annat har fasad, innerdörrar, pentryn, fönster och fläktaggregat återbrukats.
För Flexiwork Kollektivet sattes ytterligare ett mål. All lös inredning och porslin skulle vara återbrukad. Här finns bland annat designklassiker som myranstolar från Arne Jacobsen och soffan Playboy från Dux, inköpta secondhand. I köket finns en porslinssamling från 60–70-talet, varav merparten köpts in med hjälp av Erikshjälpen men även Göteborgs Stadsmission. Det finns också en reception byggd av glas från fasaden, spillkakel på väggarna, lock från gamla sopnedkast och klädställningar gjorda av koppar från tidigare vattenledningar.
Genom hög målsättning och stort engagemang har vi tillsammans med våra samarbetspartners skapat ett alldeles unikt erbjudande. Kollektivet erbjuder en klimatsmart miljö med emotionella värden, som får alla oavsett ålder att minnas tillbaka och bli nostalgiska, säger Florence Cardell som är affärsutvecklare och projektledare för Flexiwork Kollektivet.
Alecta Fastigheter har arbetat tillsammans med entreprenören RO-Gruppen och arkitektbyrån Semrén och Månsson.
För ytterligare frågor kontakta,
Anna Fager Persson, ansvarig extern kommunikation Alecta Fastigheter 0709-803209
Kort fakta Alecta Fastigheters coworking
- Alecta Fastigheters coworkingsatsning heter Flexiwork. I Flexiwork tar Alecta Fastigheter det varma värdskapet och full frihet till en helt ny nivå genom fullt flexibla kontrakt och mängder av kontorslösningar. I Flexiwork ingår Flexitainment, ett aktivitetsprogram för medlemmarna med fokus på kunskapsdelning och underhållning som passar både privatpersonen och yrkesmänniskan. Den första enheten Flexiwork Hovet öppnade i maj 2024 i Kvarteret Regina i Göteborg och är totalt 1050 kvm. Ytterligare 2300 kvm ska öppna under 2025.
- Den andra enheten om totalt runt 1900 kvm har fått namnet Flexiwork Kollektivet, vilket är en blinkning till det faktum att Flexiwork möjliggör möten och kollektiva idéer mellan människor. Samtidigt syftar det på fastighetens tydliga koppling till 60 och 70-talet, då materialet från fastighetens ursprung i hög grad har bevarats och återbrukats.
- Den 21 januari ska Flexiwork Kollektivet arrangera en idéverkstad. Ett nytt mötesformat som bygger på den kollektiva kraften att finna lösningar tillsammans. Alecta Fastigheter har bjudit in Håll Sverige Rent, Erikshjälpen och Sparks Generation till Kollektivet som under tre timmar ska få hjälp att hitta lösningar på några av deras utmaningar. Lösningarna ska bidra till en positiv samhällsförändring inom klimat, miljö och folkhälsa.
*Av den lösa inredningen är det enbart kontorsstolarna som inte är secondhand. Trots enträget letande gick det inte att hitta stolar som passade in i 60–70 talsinredningen och samtidigt klarade dagens ergonomikrav. I stället valdes kontorsstolar med en hög andel återvunnet material.
Mer fakta om återbruksarbetet i Vi på hörnet
- Valet att inte riva stommen utan istället renovera och utveckla är den första viktiga klimatåtgärden. Stommen står vanligtvis för ungefär 50 % av en fastighets klimatpåverkan.
- Att bevara fasaden i koppar och tegel har också varit viktigt för att hålla nere klimatpåverkan.
- Enligt klimatkalkylen för ombyggnaden kommer klimatavtrycket landa på låga cirka 30 Co2/kvm. Bland annat har fasad, innerdörrar, pentryn, fönster och fläktaggregat återbrukats.
Media som är intresserade att delta under idéverkstaden den 21 januari är varmt välkommen att anmäla sig till kontaktperson ovan.
Nyckelord
Kontakter
Anna Fager PerssonAnsvarig extern kommunikation
Tel:070-9803209anna.fagerpersson@alecta.seBilder



Om Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter öppnar sommargågata på Centralvägen i Solna10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna Centrum, öppnar sommaren 2026 en sommargågata på Centralvägen precis utanför centrumet. Satsningen ska skapa fler sociala mötesplatser, stärka gemenskapen och bidra till meningsfulla upplevelser för Solnabor och andra besökare. Sommargågatan är en del av bolagets insiktsarbete kring hur området i och runt Solna Centrum kan utvecklas långsiktigt. Den 30 maj planeras öppningen och gågatan håller sedan öppet till 30 augusti.
Välkänd restaurangduo ska lyfta Fridhemsplan11.2.2026 09:42:44 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan står klar till sommaren och ambitionerna för området är höga, här växer en av Stockholms nya mötesplatser fram. Nu står det klart att krögarduon Anton Lindeborg och Joel Eriksson som står bakom succéer som Forma vid Hornstull, Häktet på söder och Napolyon Bistro & Bar på Östermalm kliver in och utvecklar matutbudet i den nya destinationen.
Ny ledamot till Alecta Fastigheters styrelse3.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Catarina Fritz har valts in som ny ledamot i Alecta Fastigheters styrelse. Catarina har stor erfarenhet från fastighetsbranschen och har tidigare bland annat varit CFO och vice VD på Akademiska hus.
Alecta Fastigheter utökar ledningsgruppen med Maria Börtemark, Chef stadsutveckling28.1.2026 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters tillväxtresa fortsätter. Nu tillträder Maria Börtemark, idag affärsansvarig stadsutvecklare hos Alecta Fastigheter, rollen som Chef stadsutveckling och tar plats i bolagets ledningsgrupp.
Alecta Fastigheter förvärvar Kongahälla Center19.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva fastigheten Handelsboden 1 i Kungälv, också känd som Kongahälla Center. Transaktionen innebär att nuvarande joint venture mellan Adapta Fastigheter och Alecta upphör och Alecta Fastigheter blir ensam ägare till fastigheten. Tillträde sker den 2 mars 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum