Alecta sänker konsolideringsintervallets övre gräns till 170 procent.
13.12.2024 09:00:00 CET | Alecta | Pressmeddelande
Alectas styrelse har beslutat om att ändra konsolideringspolicyn i den förmånsbestämda pensionen ITP 2. Den övre gränsen för när överskott kan betalas ut till företagskunderna sänks till 170 procent från 175 procent samtidigt som aktieandelen i den förmånsbestämda pensionens normalportfölj sänks till 30 procent från 35 procent.

I den omfattande analys som legat till grund för styrelsens beslut simulerades tillgångs- och skuldsidan i den förmånsbestämda pensionen fram till år 2060. I analysen simuleras att andelen riskbärande tillgångar successivt fasas ut i takt med att beståndet blir allt äldre, och att konsolideringsintervallet successivt minskas.
- Förändringen av konsolideringspolicyn förväntas leda till tidigarelagd och stabilare utbetalning av överskott till företagen. Konsolideringen ligger idag under 170 procent. Det finns här och nu inget utdelningsbart överskott, och det är heller inte säkert att det kommer finnas, men sannolikheten att det kommer finnas ökar med dessa beslut, säger Fredrik Palm, produktchef på Alecta.
I de allra mest utmanande scenarierna förbättras också möjligheten till långsiktig värdesäkring av privatkundernas pensioner i takt med inflationen genom en minskad andel riskbärande tillgångar i den förmånsbestämda pensionen.
- Vi ser framför oss en utveckling där den förmånsbestämda pensionen kommer att fortsätta med sänkt andel riskbärande tillgångar och sänkt övre gräns i konsolideringspolicyn de kommande 25 åren. Förändringar i policyn planeras ske vart tredje till femte år, säger Fredrik Palm.
Förändringen gäller från 1 januari 2025. Den påverkar inte företagskundernas premier för 2025.
30 september 2024 var den kollektiva konsolideringsnivån i den förmånsbestämda pensionen 163 procent.
Alectas premiebestämda försäkring Alecta Optimal Pension påverkas inte av dessa beslut.
Höjda premier vid inlösen
Till följd av fallande marknadsräntor beslutade Alectas styrelse också om att sänka premieräntan för engångspremier från 1,7 till 1,4 procent. Åtgärden innebär att premien för en genomsnittlig PRI-inlösen höjs med cirka 5 procent.
Om konsolideringskapital
I en förmånsbestämd pension lovar arbetsgivaren medarbetaren en viss förmån (pensionsnivå) baserad på medarbetarens lönenivå och tjänstetid. Den utlovade nivån ska kunna betalas ut även i tider av hög inflation, ökande medellivslängd och perioder med svag avkastning. För att alltid kunna uppfylla detta löfte behöver Alecta ha ett konsoliderings-/buffertkapital.
Samtidigt ska Alecta inte binda mer kapital i bolaget än nödvändigt. Om det samlade kapitalet är högre än vad som behövs för att betala ut värdesäkrade pensionsförmåner och för att klara av olika risker, ska överskjutande del gå tillbaka till företagen som återbäring på ett rättvist sätt efter hur mycket de betalat in.
Nyckelord
Kontakter
Jacob LapidusChef externkommunikation och presschef
Tel:+46 8 441 99 99Tel:+46 76 164 39 59jacob.lapidus@alecta.seLänkar
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt 1300 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,8 miljoner privatkunder och 35 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
Alectas kvartalssiffror för första kvartalet 202624.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvartalssiffror för första kvartalet 2026. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 mars 2025.
1 av 10 använder AI när de flyttar sin tjänstepension21.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas Flyttrapport 2026 visar att många inte känner till att deras pensionspengar har flyttats, att kunskapen om hur pensionen är placerad är låg – och att AI-verktygen gjort entré på allvar hos pensionsspararna.
Alectas chefsjurist lämnar företaget13.4.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas chefsjurist Karin Cederbaum lämnar Alecta. Anna Svensson, bolagsjurist på Alecta, med mångårig erfarenhet av legala frågor inom finans- och försäkringsområdet, är tillförordnad chefsjurist från 13 april.
Alecta tilldelas varning med sanktionsavgift på 50 miljoner kronor av Finansinspektionen för investeringar i Heimstaden Bostad18.3.2026 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Alecta har tilldelats en varning med sanktionsavgift på 50 miljoner kronor för bristande riskkontroll vid investeringar i Heimstaden Bostad och för att inte ha investerat tillgångarna på ett sätt som bäst gagnar de ersättningsberättigades intressen.
Konkurrenskraftig avkastning och trygga pensioner i en turbulent omvärld2.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas finansiella rapport för helåret 2025. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 december 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum