Almegas tjänsteindikator: Uppgången dröjer – jobben blir färre
17.12.2024 07:27:00 CET | Almega | Pressmeddelande
Läget är fortsatt tufft i tjänstesektorn med låg efterfrågan på såväl konsument- som företagstjänster. Och även om produktionen ökar något skjuts vändningen allt längre på framtiden. ”Tjänsteproduktionen hålls delvis uppe av exporten och den svaga kronan. Det som verkligen oroar är att jobben försvinner i allt snabbare takt”, säger Patrick Joyce, chefekonom på Almega.

Trots ett tufft läge, med svag hushållskonsumtion och låg efterfrågan på företagstjänster från industri- och byggsektorn, ökade ändå produktionen i tjänstesektorn procent under årets tredje kvartal.
– Uppgången var blygsam, 0,9 procent, och delvis driven av tjänsteexporten och den svaga kronan. Sedan är det en bransch som verkligen räddar situationen, tillväxten inom informations- och kommunikationssektorn var hela 6,9 procent, säger Patrick Joyce, chefekonom på tjänsteföretagens organisation Almega.
Bland övriga konsulter minskar produktionen, även om tillväxten fortfarande är positiv. Och för vissa branscher som tidigare haft det svårt har situationen ljusnat.
– För exempelvis arkitekter innebär ökade förväntningar på att bostadsbyggandet tar fart igen nästa år att de är betydligt mer hoppfulla om framtiden, säger Patrick Joyce.
I andra delar av tjänstesektorn är situationen alltjämt dyster, och nu börjar också den långvariga lågkonjunkturen att få allvarliga effekter på arbetsmarknaden.
– Drygt 35 000 jobb har försvunnit i den privata tjänstesektorn under det senaste året, den största nedgången sedan pandemin, säger Patrick Joyce.
Största jobbförluster har skett inom bemanningsbranschen där antalet anställda har minskat med 12 300 personer på ett år. Anledningen är främst den allt svagare arbetsmarknaden men även förändringar i uthyrningslagen.
– Dessvärre tyder Almegas arbetsmarknadsindikator på att antalet jobb i tjänstesektorn kommer fortsätta att minska. Detta bekräftas genom att alla eventuella planer på att nyanställa har lagts på is, säger Patrick Joyce.
Mer positivt är att prisökningarna inom tjänstesektorn har avtagit. Under tredje kvartalet steg tjänsteföretagens försäljningspriser med 2,4 procent i årstakt – den långsammaste ökningen på över tre år.
– Företagens prisförväntningar har dämpats och Almegas prisindikator tyder på att prishöjningarna på tjänster kommer att minska ytterligare, säger Patrick Joyce.
Hela rapporten återfinns här samt bifogad pressmeddelandet.
Dokument
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp som har drygt 11 000 medlemsföretag med sammanlagt närmare 600 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Starkare tillväxt i tjänstesektorn men AI ersätter vissa jobb19.3.2026 06:05:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i den privata tjänstesektorn förstärks. Den snabbast växande delen av tjänstesektorn är IT och kommunikation men trots en god tillväxt blir jobben färre i sektorn. Fortsatt digitalisering och AI är en del av förklaringen.
Almega erbjuder AI-stödd rådgivning till medlemsföretagen11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Med hjälp av generativ AI blir informationen i Almegas gedigna Arbetsgivarguide nu ännu mer tillgänglig för medlemsföretagen. En ny digital arbetsgivarassistent ger snabba, träffsäkra och källförsedda svar om kollektivavtal och arbetsrätt.
Jonas Stenmo - ny vice vd för Almega13.2.2026 10:19:35 CET | Pressmeddelande
Jonas Stenmo har utsetts till vice vd för tjänstesektorns arbetsgivar- och branschorganisation Almega. Stenmo är sedan tidigare chefsjurist inom organisationen, en roll han kommer att behålla.
Almega: ”LO lever i en drömvärld"3.2.2026 14:31:04 CET | Pressmeddelande
LO:s önskemål om en kortare arbetsvecka, bibehållen lön och reallöneökningar är en utopi menar Almega, som också förklarar varför centrala förhandlingar inte är vägen framåt.
Plattformsdirektivet – lovvärt men feltänkt13.1.2026 16:59:58 CET | Pressmeddelande
EU:s plattformsdirektiv syftar till att ge tydligare regler för arbete via digitala plattformar. ”Genomförandet kommer att leda till ökat regelkrångel och riskerar att hämma innovationstakten”, säger Rebecca Henriques, arbetsgivarpolitisk expert på Almega.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum