Peak Sand kräver mer cirkulära fönsterflöden
Världen står inför Peak Sand. Utvinningen av sand måste minska, annars riskerar sanden att ta slut. Så vi behöver bli bättre på att hushålla med naturresursen. Dessutom orsakar utvinningen av råvaran stora miljöproblem på sandbankar vid sjöar och floder.

Idag hamnar hälften av alla fönster utanför kretsloppet och slutar på deponi. Det är ett slöseri med resurser. Därför har Nordisk Miljömärkning tagit fram kriterier för fönsterbyte. Syftet är att bidra till ökad återvinning av glaset och använda det till att tillverka nya fönster.
– Det är bråttom att ställa om till cirkulär ekonomi. och nå miljö- och klimatmål. Genom att cirkulera glaset tillbaka in i kretsloppet sparas energi och utsläpp av växthusgaser, säger Kirsikka Englund, rådgivare för den nya produktgruppen Fönsterbyte.
När man använder återvunnen glasråvara för tillverkningen av nytt planglas behövs det 30 % mindre energi jämfört med att använda jungfruliga råvaror. Det innebär också att 50 % av de växthusgaser, som skulle ha släppts ut vid tillverkning av nytt fönsterglas, inte hamnar i atmosfären.
Ett Svanenmärkt fönsterbyte:
• Bidrar till cirkulär ekonomi, minskar utarmning av naturresurser och minskar klimatutsläpp. Planglaset i befintliga fönster och dörrar återvinns och används till nytt fönsterglas.
• Säkerställer att skadliga ämnen i packning och fogar, som till exempel asbest och PCB, hanteras korrekt.
• Avfall ska källsorteras för återvinning, till exempel lister och fönsterbleck.
• Ersätter de återvunna fönstren med Svanenmärkta fönster (minst 80 %) för att säkerställa hög energiprestanda och låg miljöpåverkan.
• Uppfyller kvalitetskrav för montering av de nya fönstren t ex för att förhindra energiläckage.
• Uppfyller stränga kemikaliekrav för de material som används vid installation. Ämnen som är skadliga för hälsa och miljö är begränsade och/eller uteslutna. Det gäller t.ex. isolering, tejper, tätningslister och kemiska byggprodukter.
Läs mer:
För mer information:
Kirsikka Englund, Rådgivare för Fönsterbyte på Miljömärkning Sverige, +46 (0)8 55 55 24 70, kirsikka.englund@svanen.se
Källor:
Nyckelord
Kontakter
Anna NorbergPressansvarig
Tel:+46 762- 62 54 90anna.norberg@svanen.seBilder

Följ Miljömärkning Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Miljömärkning Sverige
Grönt ljus för Svanenmärkta menskoppar20.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svanens uppdaterade krav för hygienprodukter gör det möjligt att för första gången Svanenmärka menskoppar.
Inbjudan till direktsändning: Hur kan EU Ecolabel driva en mer hållbar upphandling?4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vill du få koll på vad som är på gång i EU, inspireras av de som går i bräschen och få praktiska tips? Då ska du inte missa EU-kommissionenswebbinarium den 10 oktober om hur EU:s officiella miljömärkning kan medverka till fler gröna offentliga affärer
Ny rapport: Stora miljövinster med miljömärkt i offentliga inköp28.8.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport visar hur den offentliga upphandlingen kan minska utsläppen av växthusgaser, bidra till en mer cirkulär ekonomi och begränsa användningen av farliga kemikalier.
Miljö och klimat rankar högt bland svenska konsumenter12.6.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nya siffror visar att miljö- och klimatförändringar fortfarande hör till de tre områden som svenskar anser är de största utmaningarna i dag. Det finns en vilja till att förändra sin livsstil till att leva mer hållbart. Det visar Nordic Consumer Survey 2025, som har samlat åsikter från de nordiska länderna.
Första Svanenmärkta eventet: Nordic Tourism Conference i Stockholm5.6.2025 12:40:00 CEST | Pressmeddelande
Svanen var på plats i Kulturhuset i Stockholm när det första Svanenmärkta eventet i Norden gick av stapeln.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum