Duunitori Group förvärvar Jobbsafari: “Dubblar vår trafik”
16.12.2024 17:14:20 CET | JobbSafari | Pressmeddelande
2023 köpte Duunitori Group Jobbsafari i Norge. Nu står det klart att de även förvärvar den svenska motsvarigheten. Med Jobbland, Keeparo och Jobbsafari förfogar Duunitori nu över marknadens bästa helhetserbjudande mot både arbetssökande och arbetsgivare.

Den finska rekryteringsspecialisten Duunitori har de senaste åren expanderat kraftigt. Nu förvärvar de Jobbsafari i Sverige från Blocket AB. Därmed är Duunitori aktiva i Sverige genom jobbsökmotorerna Jobbland och Jobbsafari, employer branding-byrån Keeparo och statistiksajten Allalöner.se.
För ett år sedan förvärvade Duunitori Jobbsafari i Norge. Sedan dess har sajten fungerat som ett komplement till Jobbland och samma strategi implementeras nu i Sverige. För arbetssökande och arbetsgivare kommer affären främst innebära fler tillgängliga annonser, bättre användarupplevelse och att arbetsgivarna syns på två plattformar. Totalt kommer de två sajterna att besökas av 1,4 miljoner arbetssökande varje månad.
– Jobbland har sedan den svenska lanseringen etablerat sig som den största jobbsökmotorn i Sverige och med förvärvet av Jobbsafari dubblar vi vår trafik. Det dröjer inte länge innan arbetsmarknaden tinar och företag blir mer offensiva i sin rekrytering igen. Då är vi redo att möta den ökande efterfrågan, säger Thomas Grönholm, vd på Duunitori Group.
Precis som förvärven av Keeparo och Allalöner.se ligger köpet av Jobbsafari i linje med Duunitoris övergripande strategi om att bygga ett heltäckande erbjudande med moderna rekryteringsprocesser och de mest relevanta kandidaterna.
– Det finns tydliga synergier mellan Jobbland och Jobbsafari. Att vi redan förvärvat Jobbsafari i Norge gör att vi kan förvalta affären och tillgångarna på bästa sätt, det är sällan man har den lyxen. Vi var vassa redan tidigare men med den här pusselbiten på plats vågar jag säga att det inte finns någon i Sverige som kan matcha vårt erbjudande, säger Thomas Grönholm, vd på Duunitori Group.
I oktober meddelade Schibsted Marketplaces att Jobbsafari och systersajten Blocket Jobb skulle läggas ned. I och med Duunitori Groups förvärv kommer Jobbsafari att leva vidare under ny regi. Jobbsafari har funnits på den svenska marknaden sedan 2009.
Kontakter
Thomas Nilsson
Tel:073-5586581thomas.nilsson@fuzepr.seBilder

Om oss
Jobbland.se är Sveriges moderna jobbsökarsajt och arbetslivsmedia. Vi erbjuder nyheter och tips om arbetsliv, jobbsökning och rekrytering. Jobbland är dessutom en ledande partner i Norden inom rekryteringsmarknadsföring. Genom vår drivkraft att utmana status quo i rekrytering har vi kunnat matcha över en miljon talanger med tusentals arbetsgivare.
Följ JobbSafari
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från JobbSafari
Svensk arbetsmarknad visar tillväxt för andra månaden i rad - bygg och transport driver återhämtningen10.7.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Den positiva trenden på svensk arbetsmarknad fortsätter. När juni sammanfattas kan JobbSafari konstatera att antalet jobbannonser i landet ökar för andra månaden i rad. Precis som i maj är utvecklingen starkast inom bygg och transport samt utanför storstadsregionerna.
Vändning på arbetsmarknaden – jobbannonserna ökar17.6.2026 13:36:03 CEST | Pressmeddelande
Antalet jobbannonser i Sverige har vänt uppåt. I maj ökade de med 4,17 procent jämfört med samma period föregående år. Vändningen drivs bland annat av bygg- och anläggningsbranschen som ökade med 30,5 procent, en bransch som vanligtvis fungerar som en vägvisare för konjunkturen i allmänhet.
Nedgången i antalet jobbannonser tilltar22.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Den privata sektorn fortsätter att agera sänke för arbetsmarknaden som helhet. I april minskade antalet jobbannonser i Sverige med 5,02 procent. Det visar Jobbindex från JobbSafari.
Kartläggning: Här finns sommarjobben29.4.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Snön har smält och det är hög tid att söka sommarjobb. Jobbland presenterar nu sin kartläggning över Sommarjobbssverige 2026. Siffrorna visar att det finns fler sommarjobb än på länge. “Arbetsmarknaden har varit trög ganska länge men det tycks inte ha påverkat möjligheten till sommarjobb” säger Ebba Ulfberg, ungdoms- och jobbsökarexpert på Jobbland och Jobbsafari.
Efter positiv februari: jobbannonserna vänder återigen nedåt24.4.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
I februari ökade antalet svenska jobbannonser för första gången på 29 månader. I mars vände utvecklingen återigen nedåt. Förklaringen stavas en svag utveckling inom handeln och i landets storstäder. Det visar Jobbindex från Jobbland och Jobbsafari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum