Grant Thornton redovisar starkt globalt resultat
19.12.2024 07:45:00 CET | Grant Thornton Sweden AB | Pressmeddelande
Omsättningen för Grant Thornton International fortsätter att öka och har nu passerat 8 miljarder USD. Tillväxten är fortsatt stark inom alla affärsområden och antalet medarbetare fortsätter att öka, från 73 000 till 76 000. Flera stora medlemsländer inom nätverket har under året också uppvaktats av externa investerare.

- Det är glädjande att Grant Thorntons varumärke är så starkt, inte bara på den svenska marknaden utan över hela världen. Trots ett osäkert marknadsläge växer vi globalt tack vare den starka kultur vi byggt och vårt fokus på medelstora företag, där vi kan erbjuda tjänster inom såväl revision som skatt och rådgivning. I Sverige erbjuder vi även redovisnings- och lönetjänster, vilket skapar ett fullserviceerbjudande som stärker oss på marknaden, inte minst i de internationella affärerna, säger Henrik Johansson, vd Grant Thornton Sverige.
Grant Thornton International Ltd stängde räkenskapsåret den 30 september 2024. Den totala omsättningen ökade från 7,5 till 8 miljarder USD och tillväxten landade på 8,8 procent (10,9). Nätverket rapporterar tillväxt inom alla affärsområden, med en tvåsiffrig tillväxt inom revision (11,9 procent), följt av skatt (8,9 procent) och rådgivning (5 procent). Även alla regioner världen över visade starka resultat, där Afrika växte mest med 15 procent. Europa hade en tillväxt på 11,6 procent. För de enskilda medlemsländerna var det hela 63 procent som hade en tvåsiffrig tillväxtökning.
Förutom de finansiella resultaten ökade den globala personalstyrkan med över 3 000 medarbetare i medlemsländerna.
- Det är resultatet av en stor pågående investering för att knyta till oss den bästa kompetensen och fortsätta bygga en inkluderande global kultur. Detta är en förutsättning för att fortsätta stärka vårt samarbete för att stötta kunder över gränserna. Vi ser att företag på midmarket alltmer rör sig mot en global marknad och att de internationella affärerna ökar, säger Henrik Johansson.
Peter Bodin, CEO Grant Thornton International Ltd, kommenterar resultatet så här:
- Nätverket fortsätter att leverera hållbar tillväxt och externa investerare upptäcker nu det verkliga värdet av vårt nätverk - något som våra kunder och medarbetare har känt till i många år. Olika ägarmodeller är redan idag möjliga i medlemsföretagen och externa investerare kommer tillföra ytterligare en ny dynamik till nätverket – vilket vi nu förbereder oss för.
Nyckelord
Kontakter
Emma BerggrenHead of External Communications
PRESSKONTAKT
Henrik JohanssonCEO
Tel:08-563 070 00henrik.johansson@se.gt.comFölj Grant Thornton Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Grant Thornton Sweden AB
Grant Thornton rekryterar Johanna Blixt – ska leda nya byrån i Norge8.4.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Revisorn och tidigare partnern Johanna Blixt är den som kommer leda Grant Thornton Sveriges stora Norgesatsning. Svenskfödda Johanna Blixt bor sedan mer än tio år tillbaka i Oslo och har ett långt förflutet inom företaget. Idag är hon ekonomichef inom Reitankoncernen, men lagom till 1 september återvänder hon alltså till revisionsbranschen och en ledarroll på Grant Thornton.
Grant Thornton Sverige satsar i Norge23.3.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Grant Thornton Sverige planerar att lansera en ny byrå i Norge från och med 1 september 2026. Den nya byrån har ambitiösa rekryteringsplaner med siktet inställt på att anställa cirka 30 medarbetare redan under första verksamhetsåret. Byrån kommer att bygga vidare på Grant Thornton Sveriges framgång och starka varumärke inom revision, rådgivning, redovisning och skatt med fokus på växande bolag inom midmarket. Målet är ett starkt erbjudande för kunder som är verksamma i flera nordiska länder.
Grant Thornton satsar i Linköping – inviger ny mötesplats för näringslivet5.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
I mars flyttar Grant Thornton in i nyrenoverade lokaler mitt i centrala Linköping. En ombyggd restauranglokal har blivit ett modernt kontor för närmare 60 medarbetare inom revision, redovisning, lön och skatt. Med flytten vill Grant Thornton stärka sin roll i en region där många företag just nu investerar och växer.
Fler jobbsökande ställer frågor om jämställdhet3.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Kandidater som söker jobb frågar inte längre bara om lön. I allt högre grad efterfrågar de insyn i jämställdheten i företagens högsta ledning. Det visar Grant Thorntons globala rapport Women in Business 2026.
Företag växlar upp inom AI – ser tydlig potential i ekonomifunktionen19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Svenska företag ser allt större värden med AI i sina ekonomiprocesser. Det visar en ny undersökning från Grant Thornton. Företag uppger att tekniken stärker analysförmågan, förbättrar prognoser och minskar administrativa arbetsmoment – samtidigt som förväntningarna på intern utveckling och datadrivet arbetssätt växer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum