Tre nya projekt ska stärka Växjös demokratiarbete – lokalt och globalt
Växjö kommun har fått tre nya projekt beviljade genom det statliga programmet för Kommunala partnerskap, som drivs av Internationellt Centrum för Lokal Demokrati (ICLD). Projekten fokuserar på att utveckla metoder för ökad delaktighet och inflytande för barn och unga, både i Växjö och i internationellt samarbete med kommuner i Sydafrika och Ukraina.
– Genom dessa projekt får vi en fantastisk möjlighet att utveckla vårt arbete för delaktighet och demokrati samtidigt som vi prioriterar barn och unga, något som är ett stort fokus i kommunens budget för 2025. Vi ser fram emot att utveckla nya arbetssätt tillsammans med våra samarbetspartners - det är när vi arbetar tillsammans som vi kan skapa riktig förändring för våra invånare, säger Malin Lauber (S), kommunstyrelsens ordförande.
Internationellt partnerskap med Sydafrika
Växjö kommun ska inleda ett kommunalt partnerskap med JB Marks kommun i Sydafrika under 2025 med en budget på 900 000 kronor. Projektet, som pågår i ett och ett halvt år, ska fokusera på att inkludera fler barn och unga i meningsfulla fritidsaktiviteter samt stärka deras möjlighet till delaktighet och inflytande.
Arbetet riktar sig särskilt mot Araby, Teleborg, Braås och Lammhult inom Växjö kommun. Genom det internationella samarbetet ska kommunerna utbyta erfarenheter och gemensamt utveckla nya, hållbara arbetssätt. Målet är att stärka samarbetsstrukturer med civilsamhället och andra aktörer samt att fördjupa den egna organisationens förståelse och kunskap kring aktuella utmaningar.
Ungdomars inflytande i fokus i samarbetet med Ukraina
Tillsammans med Växjös vänort Kalush i Ukraina har kommunen fått två projekt beviljade av ICLD. Ett av projekten, med en budget på 675 000 kronor, ska titta på hur ungdomars inflytande och delaktighet kan stärkas samt öka deras kunskap om demokrati.
Det andra projektet, som finansieras med 450 000 kronor, ska etablera en styrgrupp för att förbättra ungdomars möjlighet till delaktighet i kommunens processer. Fokus ligger på att skapa bättre kanaler för dialog, tydligare återkoppling och en mer inkluderande struktur som når en bredare representation av unga.
Projekten är en del av Växjös långsiktiga arbete för att stärka demokratin lokalt, regionalt och globalt.
Om ICLD
Internationellt Centrum för Lokal Demokrati (ICLD) är en statligt finansierad organisation som arbetar för att främja demokrati och processer för jämlikhet, delaktighet, transparens och ansvarsutkrävande på lokal och regional nivå.
En del i detta är att främja och stödja internationella demokratisamarbeten så kallade Kommunala partnerskap mellan svenska kommuner och regioner och motsvarande i utvalda samarbetsländer.
Ett kommunalt partnerskap är ett internationellt samarbete och erfarenhetsutbyte som stärker den lokala demokratiutvecklingen i den egna kommunen samtidigt som lokala lösningar och arbetssätt gynnar den globala utvecklingen.
Nyckelord
Kontakter
Malin Lauber (S)Kommunstyrelsens ordförande
Tel:073-368 72 31malin.lauber@vaxjo.seDamla MolPressansvarig
Tel:0470- 419 61damla.mol@vaxjo.seOm oss
I Växjö kommun värnar medarbetarna om varandra och om invånarna, företagarna och besökarna. Tillsammans bygger vi alla en levnadsvänlig, hållbar plats där du kan vara dig själv. Kommunen erbjuder en mix av tätort och landsbygd, sport och kultur, puls och vila. Här finns ett spännande näringsliv och ett modernt universitet. Naturen finns alltid nära och lockar till både vila och äventyr.
Följ Växjö kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Växjö kommun
Stärkt bemanning på demensavdelningar under 202617.12.2025 10:23:08 CET | Pressmeddelande
På uppdrag av omsorgsnämnden görs en satsning på de kommunala särskilda boendenas demensplatser i Växjö kommun genom att öka bemanningen. Satsningen genomförs med hjälp av statsbidrag första året men detta är en långsiktig satsning.
Anneli Ekstedt blir ny förvaltningschef för serviceförvaltningen i Växjö kommun10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Anneli Ekstedt blir ny förvaltningschef för serviceförvaltningen i Växjö kommun. Hon tillträder tjänsten den 16 januari 2026, i samband med att nuvarande förvaltningschef Ola Hammaström går i pension.
Förslag på förändringar inom Växjö kommuns förskolor5.12.2025 12:48:16 CET | Pressmeddelande
Växjö kommun föreslår flera förändringar inom den kommunala förskolan under 2026. Förslagen innebär bland annat att två förskolor avvecklas och omsorg på obekväma tider flyttas. Syftet är att anpassa förskolans organisation till det minskande antalet barn i kommunen och samtidigt möta ökade krav på kvalitet och arbetsmiljö.
Färre invånare upplever problem i Växjö kommun – tryggheten ökar3.12.2025 11:06:54 CET | Pressmeddelande
Årets trygghetsmätning visar att tryggheten i Växjö kommun fortsätter att stärkas. Invånare upplever färre problem i sina bostadsområden och känner sig generellt tryggare när de rör sig utomhus. Det sammanvägda problemindexet för kommunen är 1,24, en tydlig förbättring jämfört med förra året och fortsatt lägre än riksgenomsnittet.
Växjös kommunchef går i pension2.12.2025 15:16:07 CET | Pressmeddelande
Catharina Rydberg Lilja, kommunchef i Växjö kommun och VD för VKAB, går i pension den 31 maj 2026. Efter fyra år i kommunkoncernen väljer hon att avsluta sin tjänst för att få mer tid för familjen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum