Kulturhuset Stadsteatern

Flykt och överlevnad i ny version av kaninklassikern Den långa flykten

14.11.2024 08:00:00 CET | Kulturhuset Stadsteatern | Pressmeddelande

Dela

Richard Adams romanklassiker Den långa flykten sätts upp i regi av Alexander Mørk- Eidem. Ett dramatiskt familjeäventyr om överlevnad, flykt, konflikter och samhällsstrukturer. Sverigepremiär 6 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm.

Den långa flykten, premiär 6 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern. Foto: Felix Swensson
Den långa flykten, premiär 6 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern. Foto: Felix Swensson

– Det finns flera saker som intresserar mig med den här berättelsen. Dels handlar den om hur man bygger ett samhälle och vilken typ av samhälle vi vill ha. Det är ett slags demokratiprojekt. Ramberättelsen handlar om flykt som präglar många familjers historia. Jag vill att den verkligheten ska speglas i föreställningen. Dessutom vill jag göra en seriös berättelse för unga, med teman som kanske inte får så stor plats i barnkultur annars, säger regissör Alexander Mørk-Eidem.

Pjäsen Den långa flykten är en modern tolkning av Richard Adams romanklassiker från 1972, som även gav upphov till den tecknade filmklassikern från 1978. Det är en brutal fantasyberättelse om överlevnad i en förbryllande värld. För regi och dramatisering står Alexander Mørk-Eidem som tidigare gjort de hyllade uppsättningarna Alltid vara vi, Röde Orm, Morbror Janne och Djungelboken. Mørk-Eidem är sedan 2023 husregissör på Kulturhuset Stadsteatern.

Den stora ensemblen består av cirka 30 medverkande däribland Lancelot Ncube, Nina Dahn, Shebly Niavarani, Manuela Gotskozik Bjelke, Emil Hedayat, Ann-Sofie Rase, Angelika Prick, Jörgen Thorsson samt kompositören och trumslagaren Anna Lund.

För pressfrågor kontakta:
Mia-Li Hallengren, kommunikatör Kulturhuset Stadsteatern
mia-li.hallengren@kulturhusetstadsteatern.se
Tel 072 584 80 19

Kontakter

Bilder

Den långa flykten, premiär 6 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern. Foto: Felix Swensson
Den långa flykten, premiär 6 december på Stora scenen, Kulturhuset Stadsteatern. Foto: Felix Swensson
Ladda ned bild

Om oss

Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.

Följ Kulturhuset Stadsteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern

Stockholms Internationella Seriefestival 2026 [SIS26]27.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den 16-17 maj är Kulturhusets årliga seriefestival tillbaka, med tjuvstartsinvigning 15 maj. Dessutom fyller Serieteket 30 år! Det blir en helg fullmatad med internationella gäster, scenprogram, workshops, filmvisningar och seriemarknad för alla seriefantaster. Det bjuds även på pyssel för de yngsta, öppen tecknarhörna för alla och Bamses 60-årsjubileum firas! Bland gästerna märks bland andra Mats Jonsson, Liv Strömquist, Émilie Tronche, Kjersti Synneva Moen & Nora Dåsnes, Nando von Arb, Fumettibrutti, Marco Taddei & La Came.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye