Lidl säljer del av fastighet i Falkenberg
8.1.2025 08:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl säljer nu den del av fastigheten som tidigare inrymt den gamla Lidl-butiken vid Tångarondellen i Falkenberg. Det är en lokal aktör som förvärvat fastigheten mittemot den nuvarande Lidl-butiken.

Lidl har styckat av drygt 5 000 kvadratmeter av sin stora tomt vid Tångarondellen i Falkenberg och sålt den del som innehåller den gamla Lidl-butiken till en lokal aktör. Hyresgäst till den nya fastighetsägaren blir klädbutiken Lager 157.
– Det är ett attraktivt läge vid infarten till centrum med bra trafikgenomströmning och god visualitet. Lidl och Lager 157 är en riktigt bra kombination för alla kunder och vi ser fram emot öppningen under 2025, säger Petra Wahlström, fastighetschef på Lidl Sverige.
Försäljningen av en del av ”Falkenberg Dalmasen 5” är nu avslutad och fastigheten har gått över till den nya ägaren. Den aktuella byggnaden kommer att renoveras både utvändigt och invändigt innan hyresgästen Lager 157 flyttar in.
– Under många år har vi sett en stadig tillväxt i försäljningen från våra kunder i Halland. Falkenberg har länge varit en intressant ort för oss, och vi blev därför mycket glada när möjligheten att etablera oss här dök upp. Vi ser fram emot att öppna vår nya butik i Falkenberg sommaren 2025, säger Jonas Ivarsson, tillväxtchef på Lager 157.
Lidl-butiken som Lager 157 blir granne med slog upp portarna 2018 och har ett tydligt hållbarhetsfokus. Det är den femte Lidl-butiken i Sverige som certifierats med Outstanding i det världsledande miljöklassificeringssystemet BREEAM, som är den högsta certifieringen.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl tjuvstartar momssänkning – sänker priset på Matriket med hela 12 procent12.3.2026 13:19:28 CET | Pressmeddelande
Den 1 april sänks matmomsen i Sverige, men Lidl Sverige går före – och längre. Redan den 16 mars sänks priset på alla varor från Lidls största och mest populära varumärke Matriket, som enbart består av Från Sverige-märkta produkter. Prissänkningen motsvarar hela den nuvarande matmomsen på 12 procent.
Tacosås från Snack Day topptestad – kniper andraplatsen i stort konsumenttest5.3.2026 09:00:00 CET | Nyheter
Tacosåsen från Snack Day har utsetts till en av marknadens främsta i Gotlands Allehandas stora test av tacosåser. I ett blindtest utfört av en testpanel fick såsen det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld andraplats i det nio produkter starka startfältet.
Lidls naturella färskost från Milbona är i topp3.3.2026 10:32:11 CET | Nyheter
Lidls naturella färskost från Milbona seglar upp som en av testets favoriter när Svenska Dagbladet testar nio olika färskostar. I ett blindtest fick den höga betyget 5 av 6, vilket gav en stark andraplats i testet.
Lidl Sverige återkallar kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe24.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar frysta kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
Earl Grey från Lord Nelson är bäst i test – kniper delad förstaplats i konsumenttest24.2.2026 10:46:31 CET | Nyheter
Earl Grey-teet från Lord Nelson, Lidls egna varumärke, har utsetts till ett av marknadens främsta i Allt om Mats stora test av tepåsar. I ett blindtest utfört av en testpanel fick teet det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld delad förstaplats i det tolv produkter starka startfältet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum