Åtal väckt för mord på gravid kvinna i Linköping
8.1.2025 10:22:29 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En 34-årig man har i dag åtalats för mord på en 40-årig kvinna i Linköping i mars 2024. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Den 21 mars påträffades en 40-årig kvinna död i sin bostad i Linköping, efter att hennes familj och vänner hade sökt efter henne. Kvinnan var vid tidpunkten gravid.
Den rättsmedicinska undersökningen har visat att hon blivit utsatt för kvävning och kraftigt våld mot kroppen och huvudet. Till följd av våldet har hon och fostret dött någon gång mellan den 20 och 21 mars.
En 34-årig man som kvinnan hade en relation till greps och anhölls på sannolika skäl misstänkt för mord nästan ett dygn senare, i samband med en trafikkontroll i Stockholm. I bilen hittade polisen bland annat blodiga kläder och föremål som kunde kopplas till brottsplatsen.
– Jag menar att motivet till brottet är att mannen inte ville ha barn med kvinnan. Jag menar också att han har planerat gärningen. Han har städat undan spår i lägenheten och tvättat kvinnans kropp, säger Gabriella Ergül, senior åklagare och förundersökningsledare.
Mannen har varit frihetsberövad sedan den 22 mars. Han är också åtalad för bland annat olaga hot och olaga identitetsintrång mot två andra kvinnor. De gärningarna kommer att tas upp i samma rättegång.
Målnummer i Linköpings tingsrätt: B1502-24.
Huvudförhandlingen börjar den 13 januari och väntas pågå i ca åtta dagar.
Kontakt
Senior åklagare Gabriella Ergül är tillgänglig för media idag kl. 13-14 på 010-562 58 09.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Anhållande hävt i ärende om förberedelse till mord i Nyköping18.9.2026 18:31:08 CEST | Pressmeddelande
I går greps en ung person i anslutning till en skola i Nyköping, misstänkt för förberedelse till mord. Åklagare fattade beslut om att anhålla personen, men har i dag hävt anhållandet.
En person häktad misstänkt för grov våldtäkt mot barn i Järfälla18.9.2026 17:47:15 CEST | Pressmeddelande
Den person som varit anhållen i ärendet sedan i onsdags häktades i dag av Attunda tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt mot barn.
En person begärd häktad för grov våldtäkt mot barn i Järfälla18.9.2026 13:43:50 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en person häktad på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt mot barn, den 10 september i Järfälla kommun.
Åtal väckt om mord och mordförsök i Säffle18.9.2026 13:40:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har idag väckt åtal mot fem personer i samband med ett mord i Säffle den 22 november 2025.
Internationellt efterlyst svensk gripen i Marocko17.9.2026 09:27:47 CEST | Pressmeddelande
En 21-årig man har varit internationellt efterlyst har gripits i Marocko. Nu kommer han att begäras utlämnad till Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum