Starbucks® lanserar ny proteindryck med kaffe
9.1.2025 09:00:00 CET | Arla | Pressmeddelande
Starbucks® fortsätter att utveckla sitt Ready-to-Drink-sortiment med en spännande nyhet: Starbucks® Protein Drink with coffee. Detta är den första proteinrika drycken i Ready-to-Drink-serien som lanseras i Sverige och finns tillgänglig i tre smakrika varianter från och med den 10 februari 2025. Skidåkare i Duved, Sälen, Vemdalen och Åre har chansen att provsmaka redan från den 20 januari.

Redan den 20 januari 2025 kan kunder hos Pressbyrån och Skistar-butiker i Duved, Sälen, Vemdalen och Åre få en exklusiv försmak av sortimentet. Med Starbucks® Protein Drink with coffee kan du njuta av den klassiska Starbucks®-smaken i kombination med ett smidigt proteinrikt alternativ som passar perfekt för en aktiv livsstil.
Drycken är omsorgsfullt framtagen med Starbucks® Arabica-kaffe, innehåller 20 gram protein per flaska (330 ml), krämig lättmjölk och är utan tillsatt socker.* Den kommer i tre klassiska kaffesmaker: Caffè Latte, Chocolate Mocha och Caramel Hazelnut.
Med fokus på aktiva livsstilar är Starbucks® Protein Drink with coffee en dryck för hela dagen. Oavsett om du behöver en boost inför ett morgonpass, eller något uppiggande för att klara en hektisk eftermiddag, så hjälper det höga proteininnehållet och uppiggande koffeinet dig att nå dina mål och prestera på topp.
– Vi erbjuder drycker som stödjer våra konsumenters aktiva livsstilar. Vår nya satsning på proteinrika drycker kombinerar den älskade Starbucks®-smaken med en högproteindryck som verkligen gör skillnad. Vi fortsätter att utveckla vårt sortiment av on-the-go-drycker för att erbjuda variation och nya sätt att lyfta vardagen. Vår nya Starbucks® Protein Drink with coffee är inget undantag, säger Daniel Snöhäger, Senior Commercial Manager för Starbucks® Chilled Coffee hos Arla Sverige.
* Innehåller naturligt förekommande sockerarter.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla och Norrmejerier på Di debatt: Livsmedelstillgång i norr – en nationell beredskapsfråga28.2.2026 12:44:22 CET | Pressmeddelande
Arla och Norrmejerier lyfter i dag behovet av livskraftiga mejerikooperativ för att trygga livsmedelsberedskapen i norra Sverige. "Hur avser regeringen att säkra den infrastruktur som gör att mjölk kan hämtas, förädlas och nå människor i vardag, kris och ytterst krig?", skriver företrädare för de båda kooperativen på Dagens Industris debattsida. Artikeln återges i sin helhet nedan.
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i mars27.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Priset för konventionell mjölk inom Arla lämnas oförändrat i mars, medan priset för ekomjölk sänks med 22,7 öre per kilo.
Husmanskost på frammarsch – här är de mest populära rätterna26.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag är det Husmanskostens dag och nya siffror från Arla visar att intresset för den klassiska svenska vardagsmaten har ökat stadigt det senaste året.
Rekordstor utdelning till Arlabönderna26.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Arlas högsta demokratiska organ har beslutat om en rekordstor efterlikvid, utdelning. Totalt delar de 7 200 nordeuropeiska mjölkbönderna som äger Arla på 296 miljoner euro, varav drygt 475 miljoner kronor går till svenska bönder.
Arla gör sin största investering någonsin – nytt ostmejeri i Götene25.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bondeägda Arla satsar cirka 3,2 miljarder kronor på ett nytt ostmejeri i Götene. Investeringen är både Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
