Andrea Barth avslutar sin tjänst som sportchef för Svenska Ridsportförbundet efter 10 år
9.1.2025 17:19:22 CET | Svenska Ridsportförbundet | Pressmeddelande
Efter ett decennium av framgångsrika år i rollen som sportchef har Andrea Barth meddelat att hon kommer att lämna Svenska Ridsportförbundet för att anta en ny utmaning. Andrea har varit helt central för den svenska ridsporten under de senaste 10 åren, då Sverige som nation blivit världsledande och utvecklats kraftigt både som elit- och breddsport.

Under sin tid som sportchef har Andrea Barth varit en drivande kraft bakom många av svensk ridsports största framgångar. Sedan hon tillträdde som sportchef har Sverige tagit inte mindre än sex OS- och Paralympicsmedaljer, tre VM-medaljer och hela 15 EM-medaljer på seniornivå. Därtill kan läggas ett stort antal medaljer på ponny- och ungdomsnivå. Andrea har också varit en nyckelperson i att utveckla unga talanger och stärka ridsportens infrastruktur, vilket har lett till ökad bredd och djup inom sporten.
Andrea Barth går vidare till en ny tjänst som verksamhetsutvecklare och klinikchef hos Distriktsveterinärerna i Värmland, dit hon också flyttar permanent efter många år som sommarboende.
– Det har varit en fantastisk resa. Jag är otroligt stolt över vad vi tillsammans har åstadkommit, sportsligt förstås med all enastående talang som Sverige har, men även i hästvälfärdsfrågan, där vi i Sverige också är unika. Hästen i centrum för allt vi gör, det är vår ledstjärna och det är vi stolta över. Nu ser jag fram emot att ta nästa steg i livet, även om det känns vemodigt att lämna sporten och alla fantastiska människor jag fått arbeta med, säger Andrea Barth.
– Andrea har varit helt ovärderlig och bidragit till att lyfta sporten till helt nya nivåer. Hon har gjort det genom att bygga andra, både i sporten och hos oss på kansliet. Personligen har jag kommit att uppskatta Andrea väldigt mycket som person – alltid lösningsorienterad, alltid för det gemensammas bästa och alltid tillgänglig och stöttande för alla som fått förmånen att jobba med henne. Hon kommer att bli oerhört saknad, jag vill rikta ett varmt tack och önskar henne allt gott i nya livet i Värmland, säger Johan Fyrberg, generalsekreterare för Svenska Ridsportförbundet.
Andrea Barth kommer att finnas kvar i tjänst fram till sista mars, och processen kring att rekrytera en ny sportchef startas omgående.
Kontakter
Eleonor OtterdahlKommunikations- och marknadschef
Tel:0220-456 76eleonor.otterdahl@ridsport.seBilder

Följ Svenska Ridsportförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Ridsportförbundet
Ridsport tävlingskalender vecka 8-9 202617.2.2026 16:05:53 CET | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Göran ”Yogi” Breisner ny sportchef - startar arbetet direkt12.2.2026 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Han har lång och mycket gedigen erfarenhet av internationell toppsport inom flera discipliner. Nu blir Göran ”Yogi” Breisner tillförordnad sportchef för Svenska Ridsportförbundet. – Det känns väldigt bra. Han är starkt förankrad i sporten och det finns ett stort förtroende för honom, säger Maria Guggenberger, tf generalsekreterare för Svenska Ridsportförbundet.
Ridsport tävlingskalender vecka 7-8 202611.2.2026 09:43:51 CET | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Sandra Ruuda lämnar posten som ordförande i Svenska Ridsportförbundet9.2.2026 14:09:36 CET | Pressmeddelande
Idag meddelar Sandra Ruuda att hon lämnar posten som Svenska Ridsportförbundets ordförande. – Jag känner att det blivit för mycket fokus på mig och min person, så pass mycket att det inte blir arbetsro i andra frågor och att annan verksamhet sätts åt sidan, säger Sandra Ruuda.
Finalklart i ATG Riders League – de får tävla i Scandinavium7.2.2026 21:24:02 CET | Pressmeddelande
Philip Svitzer och Kajsa Björe – det är vinnarna i ATG Riders League sista deltävling i Borås. Nu är 44 ryttare klara för Gothenburg Horse Show i Scandinavium om två veckor. – I år gjorde vi en plan där allt fokus har legat på att jag skulle ta och vinna serien, säger Philip Svitzer efter segern.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum