En skådespelare porträtterar en dansare
Jérôme Bel är en självbiografisk monolog av och om den hyllade franske koreografen och dansaren Jérôme Bel. Den handlar om hans försök att hitta dansens nollpunkt, om de föreställningar han gjort och om misslyckanden och framgångar. Skådespelaren David Book gör rollen som Jérôme Bel. Två föreställningar den 21 och 24 februari på Tornrummet.

Jérôme Bel, som länge reste jorden runt som firad dansare och koreograf, bestämde sig 2019 för att han och hans kompani skulle sluta flyga. Men hur turnerar man då? Den frågan försöker han delvis svara på med föreställningen Jérôme Bel, som sätts upp på olika teatrar med lokala skådespelare med både tydliga förhållningsregler och stor frihet.
– Det var en konstnärlig injektion för mig att befinna mig i Jérôme Bels tankar och verk i höstas. Kompromisslösheten, humanismen, hans mod att på djupet utforska idéer - politiska, personliga eller estetiska - allt var djupt inspirerande. Dessutom inbjuder själva formen på förställningen till en verklig händelse i rummet, ett intensivt ”nu”. Det ska bli ljuvligt att få dela det ”nuet” med en publik igen, säger David Book.
Föreställningen hade Sverigepremiär i oktober 2023 och ingick som en del i Stages, ett internationellt samarbetsprojekt för att belysa hållbarhetsfrågor inom teatern. Projektet startades av Jérôme Bel, regissören Katie Mitchell och Théâtre Vidy-Lausanne. Läs mer om Stages här!
Nyckelord
Bilder


Om oss
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Vd är Kitte Wagner och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Från skiss till scen – Dramaten visar vägen mot en hållbar kostymbransch28.11.2025 11:55:02 CET | Pressmeddelande
Under hösten gick startskottet för Branschdialogen Scener för hållbarhet där Stockholms och Uppsalas större scener möttes för att dela kunskap och erfarenheter om miljöfrågor. Nu avslutar Dramaten höstens arbete kring hållbarhet med ett publikt samtal om kostymtillverkning. Hållbar kostym – från skiss till Stora scenen äger rum i Dramatenbaren 8 december, klockan 17.00.
Hamlet återuppstår på Stora scenen hösten 202627.11.2025 12:55:00 CET | Pressmeddelande
Mattias Anderssons publik- och kritikersuccé Hamlet – The Death of Theatre ges för sista gången på Elverket i december då Dramaten lämnar scenen efter trettio år. Föreställningen har varit slutsåld sedan premiären men nu kan Dramaten glädja publiken med att den får nypremiär 3 oktober 2026 – med Gustav Lindh och Gizem Erdogan som Hamlet och Ofelia. Biljetterna släpps idag.
Dragdrottningarna Lillan och Tjorven tillbaka med teaterguidningar26.11.2025 09:13:16 CET | Pressmeddelande
Under mellandagarna kommer barnen återigen få gå bakom ridåerna till teaterns värld tillsammans med dragdrottningarna. Deras teaterguidning börjar och slutar i Lejonkulan där en jakt på självaste Thalia tar vägen förbi Stora scenens salong och Marmorfoajén där barnen får skriva en egen pjäs.
Elva skådespelare och fyra dansare iscensätter Karl Marx Das Kapital18.11.2025 11:02:51 CET | Pressmeddelande
I dansteaterföreställningen Das Kapital varvas Marx text med vardagssamtal – igenkännbara för alla när tiden ägnas åt arbete, pengar, varor, tjänster och pensionssparande. Kapitalet är en kraft som styr våra beslut, våra behov, och till och med våra relationer. I regissören och koreografen Örjan Anderssons uppsättning dansas och gestaltas kapitalets inverkan på våra liv på ett drastiskt och överraskande sätt. Urpremiär 6 december på Stora scenen.
Barn och clowner tog över Dramaten17.11.2025 12:48:21 CET | Pressmeddelande
Barn, clowner och cirkusartister fyllde Sveriges nationalscen när Clowner utan Gränser arrangerade Drömgalan för tredje året i rad. Söndagen den 16 november fylldes Dramaten av skratt när hundratals barn och deras familjer, som på olika sätt lever i utsatta situationer, bjöds in till en magisk dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum