Större fokus på levnadsvanor i primärvården genom ny metod
17.1.2025 08:50:00 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Familjen Kamprads stiftelse har beviljat 4 miljoner till forskning som handlar om hälsofrämjande arbetssätt i primärvården. ”Vårt projekt Act in Time handlar om att ge stöd till vårdcentraler att arbeta mer hälsofrämjande”, berättar Ylva Nilsagård, forskningsledare inom Nära vård och projektledare för studien.

Fem vårdcentraler inom Region Örebro län har fått stöd att arbeta mer hälsofrämjande genom Act in Time för att främja hälsa. Lindesberg, Lekeberg, Brickegården, Vivalla och Skebäck valde att delta i förändringsarbetet. Med stöd från Kamprads stiftelse följs deras arbete upp. Med mer kunskap kan forskargruppen utforma ett så effektivt stöd som möjligt som andra kan ta del av.
Tanken är att vårdcentralernas personal ska hitta rätt patienter och kunna avgöra vem de ska prata med vad om genom att prioritera och sortera genom att ett screeningformulär fylls i före ett besök, dvs genom triagering. Det ligger till grund för vilka patienter som sen erbjuds hjälp i olika frågor. Det handlar om levnadsvanor som tobaksbruk, otillräcklig fysisk aktivitet, ohälsosamma matvanor och riskbruk av alkohol.
– Det gagnar både patienternas hälsa och hälso- och sjukvårdens framtida kapacitet. För att åstadkomma förändring krävs det stöd anpassat till primärvårdens verklighet, säger Ylva Nilsagård.
Modellen bygger på erfarenheter från både personalens och patienternas perspektiv och ger en resurseffektiv metod för att nå fler individer.
– Studien startade 2020 och inleddes med utbildningsinsatser till Utvecklingsenhetens medarbetare som sedan utgjorde stöd till vårdcentralernas chefer och medarbetare. Det handlar om rätt stöd till rätt patient i rätt tid på vårdcentralernas villkor. Allt i samklang med nationella riktlinjer, fokusförflyttning inom nära vård och regionens verksamhetsplan, säger hon.
Effektiv vård för friskare framtid
– Vi har som mål att främja hälsa bland patienter och minska risken för förtida död. Genom projektet Act in Time kan ett mer hälsofrämjande arbetssätt stödjas i primärvården. Många gånger säger man att man inte har råd och tid att göra förändringar men då flyttar vi kostnaderna framåt. Dessutom är det är oftast lättare för en person att göra förändringar tidigt och många förväntar sig råd om levnadsvanor, berättar hon.
Fakta
- Act in Time är en metod för systematiskt hälsofrämjande arbete inom landets primärvård.
- Genom att utveckla en effektiv implementeringsstrategi för att arbeta med levnadsvanor och hälsofrämjande insatser förväntas projektet leda till förbättrad folkhälsa, mer effektiva arbetssätt inom primärvården och minskad sjukdomsbörda.
- Forskargruppen består av Ylva Nilsagård, Maria Hälleberg Nyman, Emma Nilsing Strid, Karin Berntsson, Lars Wallin, Fredrik Söderqvist och Daniel Smith.
Nyckelord
Kontakter
Ylva NilsagårdForskningsledare Nära vård och Universitetssjukvårdens forskningscentrumUniversitetssjukhuset Örebro
Tel:070 - 609 37 37ylva.nilsagard@regionorebrolan.seElin AbelsonForskningskommunikatör
Tel:072-1464995elin.abelson@regionorebrolan.seBilder

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Kultur och folkbildning stärker demokratin inför valet20.8.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
”I grunden handlar det om att skydda demokratin, öka tilliten mellan människor och befästa demokratins värdegrund i vårt samhälle.” Det säger Frank Tholfsson (C), ordförande i Region Örebro läns kulturnämnd, om de två satsningar på demokrati och yttrandefrihet som kulturnämnden beslutat om inför det stundande valet.
PÅMINNELSE - Pressinbjudan: Nu invigs cyklotronen på USÖ18.8.2026 10:53:52 CEST | Pressinbjudan
Under sommaren har tillverkningen av radioaktiva läkemedel startat i cyklotronen på Universitetssjukhuset Örebro. Det innebär att regionen nu är självförsörjande på viktiga komponenter som används vid cancerdiagnostik.
Pressinbjudan: Nu invigs cyklotronen på USÖ14.8.2026 08:15:00 CEST | Pressinbjudan
Under sommaren har tillverkningen av radioaktiva läkemedel startat i cyklotronen på Universitetssjukhuset Örebro. Det innebär att regionen nu är självförsörjande på viktiga komponenter som används vid cancerdiagnostik.
Ta del av anestesi- och intensivvårdens utveckling13.8.2026 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
I år är det 70 år sedan den förste fasta narkosläkaren anställdes på sjukhuset i Örebro. Det var inledningen på anestesiverksamheten och ledde till kvalitetshöjning av omhändertagandet före och efter operationer. Detta uppmärksammas av Verksamhetsområde anestesi och intensivvård som på måndag drar igång höstens utbildningsvecka.
Musikprojektet ”Alla får rösta” med tillgänglig valinformation ska stärka delaktigheten inför valet10.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alla får rösta är en låt av och för personer med funktionsnedsättning. Den ska tillsammans med tillgänglig valinformation göra det lättare för fler att delta i valet 2026. Låten är ett resultat av Region Örebro läns demokratisatsning till studieförbunden inför valet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum