110 000 svenska ungdomar födda 2007 ska nu göra sin plikt
Nästan alla svenska medborgare som fyller 18 under året är enligt lagen om totalförsvarsplikt skyldiga att lämna uppgifter till mönstringsunderlaget, som är det första steget mot mönstringen och i förlängningen en grundutbildning med värnplikt eller som del av utbildningsreserven.

Innan jul fick alla som ska svara på mönstringsunderlaget en informationsbroschyr hemskickad. Det rör sig om cirka 110 000 ungdomar födda 2007. Broschyren innehåller information om mönstringsunderlaget, mönstringen, grundutbildning med värnplikt samt rätten att vara vapenfri och är en del av myndighetens informationsuppdrag.
Informationsuppdraget innebär att Plikt- och prövningsverket har ett särskilt ansvar för att information om innebörden av lagen om totalförsvarsplikt sprids till de som ska svara på mönstringsunderlaget. Ett ansvar som framgår av både förordningen om totalförsvarsplikt och av myndighetens instruktion.
Mönstring för omkring 30 000 ungdomar
Mönstringsunderlaget består av fyrtiotalet frågor och tar ungefär femton minuter att besvara. Frågorna är en självskattning och handlar bland annat om hälsan, skolan, intressen och ens personlighet. Från det att man fått brevet har man 14 dagar på sig att logga in på webben och besvara frågorna. Mönstringsunderlaget skickas ut under ett antal veckor så alla får det inte samtidigt.
Utifrån svaren på mönstringsunderlaget väljer Plikt- och prövningsverket ut de cirka 30 000 som bedöms ha bäst förutsättningar att klara mönstringen och en grundutbildning med värnplikt och kallar dem till mönstring. Besked om man kallas till mönstring eller inte skickas ut i mars. Mönstringen för denna årskull startar i maj 2025 och pågår till april 2026.
- Att mönstra och göra värnplikt är en skyldighet man har enligt lagen om totalförsvarsplikt. Att göra värnplikten handlar om att försvara Sveriges mångåriga fred, frihet och demokrati och se till att Sverige är och förblir ett självständigt land, säger Christina Malm, generaldirektör på Plikt- och prövningsverket.
8 500 grundutbildningsplatser
För de som inte blir kallade till mönstring finns möjlighet att göra en egen ansökan eller att engagera sig i en frivillig försvarsorganisation. Det är cirka 8 500 utbildningsplatser som ska fyllas av både de som kallas till mönstring och de som gör en egen ansökan. Även utbildningsreserven ska fyllas på med de som klarat mönstringen som en förberedande åtgärd. Grundutbildning med värnplikt kommer att genomföras först efter att ungdomarna avslutat sina gymnasiestudier och de första rycker in i juni 2026.
Nyckelord
Kontakter
Marinette Nyh RadeboKommunikationschef
Tel:070-144 21 05marinette.nyhradebo@pliktverket.sePer Andersen HelsethKommunikatör
Tel:070-829 38 75per.andersenhelseth@pliktverket.seFölj Plikt- och prövningsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Plikt- och prövningsverket
Pliktverket lanserar ett nytt I-prov28.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 5 maj 2025 lanserar Plikt- och prövningsverket I-prov 2025, ett nytt test för att mäta generell problemlösningsförmåga. Testet kommer att användas vid mönstringen och prövningar som Plikt- och prövningsverket utför för totalförsvaret. Det nya testet är resultatet av flera års utvecklingsarbete tillsammans med Försvarshögskolan och ersätter det tidigare testet med ett modernare och mer effektivt urvalstest.
35 procent fler ungdomar är möjliga att kalla till mönstring1.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
När årets mönstringsunderlag summeras kan Plikt- och prövningsverket konstatera att en betydligt större andel av ungdomarna födda 2007 kan kallas till mönstring jämfört med föregående årskullar. Ökningen är cirka 35 procent och anledningen är ett omarbetat mönstringsunderlag.
28 184 ungdomar kallas till mönstring – så många kommer från din kommun12.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I år kallar Plikt- och prövningsverket 28 184 killar och tjejer födda 2007 till mönstring. Mönstringen för årskullen startar i maj 2025 och håller på till april 2026.
Svenska ungdomar positiva till försvar och Nato13.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska ungdomar tycker att det är positivt att Sverige har ett försvar och över hälften kan själva tänka sig att vara en del av det. Det står också klart att kriget i Ukraina fortsätter att påverka intresset för att göra grundutbildning med värnplikt. Detta visas i en unik undersökning som Novus genomför på uppdrag av Plikt- och prövningsverket.
Nästan alla ungdomar tycker det är viktigt att Sverige har ett försvar22.8.2024 08:03:56 CEST | Pressmeddelande
På uppdrag av Plikt- och prövningsverket har Novus gjort en undersökning i målgruppen ungdomar födda 2006. Undersökningen syftar främst till att ta reda på vad ungdomarna vet om totalförsvarsplikten och hur kunskapen förändras genom myndighetens kommunikation. Men den fångar också upp attityder kring värnplikt och försvaret av landet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum