Anna Hammer ny kapitalförvaltningschef på AP2
14.1.2025 09:00:00 CET | Andra AP-fonden | Pressmeddelande
Andra AP-fonden (AP2) har utsett Anna Hammer till ny kapitalförvaltningschef. Anna är idag investeringschef på Länsförsäkringar Liv.

Anna har tidigare varit chefekonom på Länsförsäkringar och har även erfarenhet inom ränteförvaltning. Dessförinnan har hon arbetat på Finansdepartementet och på Konjunkturinstitutet. Anna har en doktorsexamen inom nationalekonomi från Stockholms universitet.
Eva Halvarsson, AP2:s VD, kommenterar:
”Vi är mycket nöjda med rekryteringen av Anna Hammer. Anna har en djup och bred kunskapsbas och erfarenhet inom förvaltning, makroekonomi och ledarskap. Hon är en uppskattad och kommunikativ ledare och har ett stort engagemang för AP2:s viktiga samhällsuppdrag. Jag är övertygad om att Anna är rätt person för att fortsätta utvecklingen av vår kapitalförvaltning.”
Anna Hammer, tillträdande kapitalförvaltningschef:
”Jag ser fram emot det här fina uppdraget, att förvalta svenska folkets pensionspengar. AP2 har genomgått ett stort förändringsarbete under det senaste året och jag har nu förmånen att ta stafettpinnen och fortsätta genomförandet tillsammans med fondens kompetenta organisation.”
Anna tillträder rollen under våren. Hon efterträder Erik Kleväng Callert.
Kontakter
Åsa MossbergChef Kommunikation och hållbarhet
Tel:0705 25 11 81asa.mossberg@ap2.seOm oss
Andra AP-fonden är en av fem buffertfonder i det svenska pensionssystemet och förvaltar i princip alla tillgångsslag och över hela världen. Vi är specialister på det svenska pensionssystemet och strävar efter att vara en ledande pensionsförvaltare i en föränderlig värld. Vi är globalt ledande i att integrera hållbarhet i våra investeringar, till nytta för pensionssystemet. Fonden är en långsiktig och ansvarsfull kapitalförvaltare. www.ap2.se
Följ Andra AP-fonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Andra AP-fonden
Cecilia Wide blir ny kommunikationschef på AP21.9.2026 10:20:00 CEST | Pressmeddelande
Andra AP-fonden (AP2) har rekryterat Cecilia Wide till tjänsten som ny kommunikationschef. Rekryteringen är ett led i att stärka både kommunikations- och hållbarhetsarbetet genom två dedikerade ledarroller. Cecilia tillträder sin nya roll den 1 september 2026 och blir en del av AP2:s ledningsgrupp.
Andra AP-fonden redovisar 9,6 procents avkastning för första halvåret26.8.2026 11:25:47 CEST | Pressmeddelande
Andra AP-fonden (AP2) redovisar ett resultat på 48,0 mdkr för första halvåret 2026. Avkastningen uppgick till 9,6 procent efter kostnader, drivet främst av noterade aktier, och fondkapitalet uppgick till 550,5 mdkr vid halvårsskiftet. Samtidigt har fonden under perioden fortsatt arbetet med att utveckla förvaltningen och införliva tillgångar från AP6.
Kvinnoindex 2026: Jämställdheten i börsbolagens styrelser tappar fart12.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Andelen kvinnor i svenska börsbolags styrelser har planat ut under målet om jämn könsfördelning, samtidigt som andelen kvinnor bland nyvalda styrelseledamöter minskar tydligt. Däremot fortsätter andelen kvinnor i ledningsgrupper att öka. Det visar Andra AP-fondens Kvinnoindex 2026.
AP2:s hållbarhetsrapport 2025: uppfyllda mål och fortsatta framsteg i en osäker värld30.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Andra AP-fondens (AP2) hållbarhetsrapport för 2025 ger en samlad bild av hur fonden arbetar för en bra pension genom ett gediget hållbarhetsarbete och bibehållet fokus i en osäker omvärld. AP2 har nått samtliga uppsatta hållbarhetsmål för året och fortsätter arbetet med att integrera hållbarhet för att skapa värde.
Ett år av förändring för AP218.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Andra AP-fonden (AP2) redovisar ett resultat på 20,9 mdkr för 2025, ett år som präglats av en osäker omvärld. Under året har fonden också genomfört två större förändringsarbeten – en ny förvaltningsmodell och reformen av AP-fonderna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum