Vabbandet fortsätter minska under 2024 – även mäns uttag minskade
15.1.2025 08:00:00 CET | Försäkringskassan | Pressmeddelande
För tredje året i rad minskar mäns uttag av vab-dagar och under 2024 minskade också det totala antalet vab-dagar i riket med cirka 9 procent. Total betalades 8,3 miljarder kronor ut i ersättning för vab under 2024.

För tredje året i rad minskar mäns uttag av vab-dagar och under 2024 minskade också det totala antalet vab-dagar i riket med cirka 9 procent. Total betalades 8,3 miljarder kronor ut i ersättning för vab under 2024.
– Män tog ut 38 procent av vab-dagarna under 2024. Det är en fortsatt tillbakagång av jämställdheten som vi sett de senaste tre åren där mäns andel av vabbandet blir mindre, säger Niklas Löfgren, familjeekonomisk talesperson på Försäkringskassan.
Försäkringskassans officiella statistik visar att antalet vab-dagar för hela riket minskade från knappt 8 miljoner dagar år 2023 till knappt 7,3 miljoner dagar år 2024 – en minskning med cirka 9 procent. Det utbetalade beloppet för vab sjönk med cirka 3 procent – från 8,6 miljarder kronor till 8,3 miljarder. Under 2024 togs 62,0 procent av vabbdagarna ut av kvinnor – motsvarande siffra för år 2023 var 61,4 procent.
– Även om vabbandet gick ned något under 2024 är det fortfarande på en högre nivå än innan pandemin. Det behöver inte betyda att barn är mer sjuka nu än tidigare utan skulle också kunna bero på att föräldrar vabbar i större utsträckning för barn som är sjuka, säger Andrea Kolk, statistikchef på Försäkringskassan.
Se här eller bifogad tabell för totalsummor och motsvarande siffror på kommunnivå.
Fakta:
- Tillfällig föräldrapenning för vård av barn – eller ersättning för vab – kan betalas ut till den som avstår arbete för att vårda sjukt barn.
- De första sju dagarna vabbar man utan krav på sjukintyg. Dag 8 skall ett sjukintyg skickas in till Försäkringskassan.
- Om barnets ordinarie vårdare är sjuk kan en annan person vabba för barnen – till exempel en bekant eller en släkting. Kravet för att få ersättning för vab är att man avstår arbete för att vårda ett sjukt barn.
Försäkringskassan har inte gjort lokala analyser kring varför vabbandet i en viss kommun skiljer sig åt från ett år till ett annat. I mindre kommuner kan till exempel inflyttning få en stor påverkan på antalet uttagna vabbdagar eftersom antalet barn i kommunen då ökar. För generella kommentarer kring utvecklingen, vänligen kontakta Försäkringskassans presstjänst.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-116 98 88press@forsakringskassan.seDokument
Följ Försäkringskassan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan
Lagändringar 1 juli som berör socialförsäkringen1.7.2026 09:04:58 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har beslutat om tre lagändringar i socialförsäkringen som träder i kraft i dag den 1 juli. Två av lagändringarna har till syfte att minska felaktiga utbetalningar och bidragsbrott.
Ny möjlighet att vabba har nyttjats mest för möten i skolan30.6.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Vid årsskiftet infördes tre nya situationer då föräldrar kan vabba. Av de nya situationerna har föräldrar mest använt möjligheten att vabba för ett möte med skolan. Det visar Försäkringskassan uppföljning av reformen.
Fler skadade under sommaren29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studsmatta, fjällvandring och altanbygge: under sommaren ökar antalet fysiska skador som leder till sjukskrivning. – Det är givetvis bra att vara ute och röra på sig men vi ser i statistiken att många verkar överskatta sin förmåga och skadar sig, säger Ulrik Lidwall, analytiker på Försäkringskassan.
Bättre ekonomi för familjer med utrikes födda föräldrar16.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Mellan 4 och 16 procent av Sveriges barnfamiljer lever i ekonomisk utsatthet. Samtidigt har de ekonomiska skillnaderna mellan familjer med inrikes respektive utrikes födda föräldrar minskat. Under de senaste tio åren har den ekonomiska standarden ökat mest hos de familjer där båda föräldrarna är utrikes födda, och näst mest bland utrikes födda ensamstående pappor. Det visar rapporten Barnhushållens ekonomi som Försäkringskassan släpper i dag.
En myt att pappor tar ut föräldraledighet under fotbolls VM11.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Fotbolls VM och OS påverkar inte hur pappor tar föräldraledigt. Det visar en analys Försäkringskassan gjort av pappors uttag av föräldrapenning under stora mästerskap. – Att pappor passar på att ta föräldraledighet för att titta på fotboll är en myt, säger Patrik Zetterberg, analytiker på Försäkringskassan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
