Nya skollokaler för Praktiska Gymnasiet Borås
14.1.2025 13:30:04 CET | AcadeMedia | Pressmeddelande
Praktiska Gymnasiet satsar stort på yrkesutbildning i Borås. Nu är det klart att skolan flyttar till nya skollokaler på Bergslenagatan 45 i Knallerian under nästa läsår. I januari 2026 ska de nya skollokalerna stå klara för gymnasiets elever och lärare. Skolan kommer även att få en ny rektor där rekryteringen startar inom kort.

– Det här är en offensiv satsning på yrkesutbildningar för unga i Borås. Med vår nya skola skickar vi en tydlig signal till våra elever att vi satsar på dem och deras yrkesprogram. Det är viktigt om vi vill att fler elever ska välja praktiska utbildningar där det råder brist på arbetskraft idag, säger Fredrik Ericsson, skolchef för Praktiska i Borås.
Hyresavtalet är tecknat med fastighetsbolaget Cernera Fastigheter AB. De nya skollokalerna kommer, förutom moderna lektionssalar, även att rymma verkstäder för elever inom bygg och anläggning, el och energi samt fordon och transport och dessutom ett helt nytt metodkök för skolans restaurangelever. Förutom ett mer attraktivt läge i stan får skolan även plats för fler elever i de nya lokalerna.
Ny rektor sökes
Inom kort startar rekrytering av ny rektor till skolan. Idag är Richard Edström tillförordnad rektor för Praktiska Gymnasiet Borås, utöver det tillfälliga uppdraget är han ordinarie rektor för Praktiska Gymnasiet Skövde. Den nya rektorn får gärna ha erfarenhet av yrkesutbildning och goda kontakter med näringslivet i regionen.
– Det här kommer vara en spännande möjlighet för en skolledare som vill vara med i vår satsning på ännu bättre yrkesutbildningar i Borås. Branschkontakter är en fördel då skolan arbetar nära det lokala näringslivet eftersom alla våra utbildningar erbjuder praktik i form av arbetsplatsförlagt lärande (APL) eller lärling, säger Fredrik Ericsson.
Fakta: Praktiska Gymnasiet Borås
Praktiska Borås finns idag på Grönbogatan 5 och har följande yrkesprogram: bygg- och anläggning, el- och energi, fordon- och transport, restaurang- och livsmedel samt Introduktionsprogrammet.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik EricssonSkolchef Framtidsgymnasiet, Didaktus och Praktiska Gymnasiet
Tel:073-032 81 88fredrik.ericsson@academedia.seMaria Angell-DupontPresschef AcadeMedia
Tel:+46 721 651517maria.angell-dupont@academedia.seRichard Edströmtf rektor Praktiska Gymnasiet
Tel:076-1443296richard.edstrom@praktiska.sePraktiska Gymnasiet består av totalt 33 yrkesinriktade gymnasieskolor. Skolorna erbjuder tillsammans 13 olika program, cirka 40 inriktningar och mer än 100 yrkesutgångar där man varvar teori med praktik i form av APL, lärlingsplatser och lärlingsanställningar i nära samarbete med näringslivet. Praktiska Gymnasiet är en del av AcadeMedia.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Tre gymnasieskolor blir en i Kungsbacka6.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Till höstterminen 2026 samlas AcadeMedias tre gymnasieskolor i Kungsbacka – Drottning Blanka, LBS Kreativa Gymnasiet och Praktiska Gymnasiet – under ett gemensamt namn: Drottning Blanka Kungsbacka. Satsningen är första steget i en långsiktig plan att samla utbildningar, kompetenser och lärmiljöer under samma tak.
Praktiska Kalmar först i Sverige att bli certifierat Sjöfartscollege3.2.2026 11:38:14 CET | Pressmeddelande
Praktiska Gymnasiet i Kalmar skriver historia. Skolan blir nu först i Sverige att certifieras till Sjöfartscollege – en kvalitetsstämpel från Transportföretagen som bekräftar att skolans sjöfartsprogram håller högsta branschstandard.
Sunshine Early Learning Centre blir en del av AcadeMedia2.2.2026 09:15:00 CET | Pressmeddelande
Den finska förskolegruppen Sunshine Early Learning Center, som driver fem engelskspråkiga förskolor av hög kvalitet, blir en del av AcadeMedia från 1 februari 2026.
Skolinspektionen ger Vittra toppbetyg för arbete med vetenskaplig grund22.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Skolinspektionen har granskat Vittras arbete med att säkerställa att utbildningen vilar på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. Resultatet visar att Vittra som huvudman uppfyller samtliga kvalitetskriterier i hög utsträckning – det högsta omdömet som kan ges. Inga brister eller utvecklingsområden har identifierats.
Plushögskolan AB utökar sitt utbildningsutbud – 20 nya YH-utbildningar beviljade14.1.2026 10:00:18 CET | Pressmeddelande
Den 13 januari meddelade Myndigheten för yrkeshögskolan sitt beslut om beviljade yrkeshögskoleutbildningar för 2026. 1184 inskickade ansökningar bedömdes och av dessa beviljades 462. Plushögskolan AB, genom sina varumärken Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, beviljades 20 utbildningar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum