Mer individualisering är en trend – därför satsar vi på konceptboenden
15.1.2025 14:24:46 CET | Stångåstaden | Blogginlägg
En trend vi ser och vill förhålla oss till är att allt fler önskar mer individuella boendelösningar. Inom ramen för systemet med hyresbostäder i Sverige så är det svårt att genomföra stora individuella anpassningar av bostäder då hyreslagstiftningen sätter vissa begränsningar. Du kan till exempel alltid lämna din hyrda lägenhet med en uppsägningstid på 3 månader. Då är det svårt att göra investeringar som fastighetsägare om lösningen kanske inte är så generell att den tilltalar många. Vårt sätt att skapa bostäder med andra och kanske nya kvaliteter är att jobba med olika boendekoncept. Och nu breddar vi det utbudet ytterligare. Faktum är att vi just nu bygger både nya bostäder för seniorer, nya studentbostäder och en ny spännande kollektiv boendeform som vi valt att kalla Squareshare i Linköping.

Fortsatt satsning på studentbostäder
En tydlig form av konceptboenden är studentbostäder. Vi har ett stort antal studentbostäder, både kollektiva lösningar i form av korridorsboende och rena studentlägenheter. För några år sedan hade vi en stor bomässa i Linköping. Då testade vi att bygga en modern kollektiv boendeform i Vallastaden med två 14-rumslägenheter - Vallavåningarna. Konceptet gick ut på att alla boende skulle ha en mindre egen bostad med egna badrum. Bostäderna hängde sedan ihop med generösa gemensamma ytor i form av vardagsrum och kök. När vi genomförde bostadsmässan fick vi många positiva kommentarer kring konceptet och även frågor om varför vi inte gör samma sak för fler målgrupper. Det inspirerade oss att våga satsa på ett liknande koncept fast för personer som inte är studenter.
Squareshare – en flexibel boendeform för nytänkande företag
Vi kallar vårt nya konceptboende som håller på att byggas i Ebbepark för Squareshare - att dela på ytor. Det är ett innovativt projekt som är utformat för att möta nya behov hos både företag och individer i en alltmer rörlig värld. Det finns många likheter med Vallavåningarna vi byggde för några år sedan. Squareshare erbjuder öppna och sociala ytor som är lika lämpliga för umgänge och avkoppling som för arbete. Det finns fullt utrustade gemensamma kök och vardagsrum men också egna rum med tillhörande badrum. Det kommer även att finnas möjlighet att välja till tjänster från Stångåstaden och att profilera ytor för företagskunder.
Linköping växer, inte minst tack vare ett starkt näringsliv, och när företag ska rekrytera kan bostadsfrågan vara avgörande för att lyckas attrahera och rekrytera rätt kompetens. Vi kommer därför i första hand att rikta oss till företag som vill kunna erbjuda sina anställda bostäder. Med korta ledtider och innovativa, smarta bostadslösningar tror vi att det kan göra det lättare att attrahera talanger. De som flyttar in i bostäderna får samtidigt snabbt ett nätverk med dem som de delar boende med, både socialt och yrkesmässigt.
Det är heller inte en slump att de 44 lägenheterna ligger i Ebbepark. Det är ett nytt område mitt emellan city och Linköpings universitet där det finns ett stort antal företag. Satsningen ligger precis i linje med vårt uppdrag att göra Linköping till en bättre plats att bo men också driva näringsverksamhet i.
Seniorer - en målgrupp som växer
Seniorbostäder är en annan form av konceptboende som vi erbjudit i många år. Stångåstaden har över 400 bostäder i särskilda seniorkoncept som riktar sig till personer som är 65 år eller äldre som söker ett enkelt, bekymmerfritt och tryggt boende. Våra konceptbostäder, som kallar för Senior, har bra tillgänglighetsanpassning, närhet till service och vi har alltid en övernattningslägenhet och gemensamma ytor för att umgås. I några av våra bostäder som vi kallar Senior+ har vi även personal på plats vissa tider.
Ett projekt för seniorer har färdigställts under året i Ebbepark och ytterligare seniorbostäder byggs just nu på Djurgårdsgatan med inflyttning 2025. Fler seniorbostäder ligger på planeringsstadiet i olika stadsdelar. Jag är övertygad om det här är en stor framtidsfråga. När vi tittar på prognoser över hur demografin kommer att utvecklas de kommande decennierna så ser vi att vi kommer att bli väldigt många fler äldre. Vi har genomfört en större utredning under året för att få fram underlag till hur vi kan vidareutveckla våra seniorkoncept. En intressant slutsats i undersökningen är att många inte planerar för hur de ska bo på äldre dar och sedan väntar så länge att de hamnar i ett läge där det blir för jobbigt att flytta. Vi behöver därför få fram bra och attraktiva bostadslösningar som tilltalar den seniora befolkningen. Jag tror att det här är en viktig samhällsfråga där vi absolut kan vara med och bidra.
Vi har ett uppdrag att göra Linköping till en bättre stad att bo i och då ingår att erbjuda attraktiva bostäder som efterfrågas av Linköpings befolkning. Jag är övertygad om att olika typer av konceptbostäder kommer vara en fortsatt viktig del i vårt utbud.
Fredrik Törnqvist
VD, Stångåstaden
Jag hoppas med mina blogginlägg bidra till en ökad förståelse för vår verksamhet och vad vi som bostadsbolag bidrar med till att göra samhället och Linköping i synnerhet till en bättre stad att bo och leva i. Har du tips och idéer vad jag borde ta upp så tveka inte att ta en kontakt med mig via LinkedIn
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD, AB Stångåstaden
Länkar
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Nya mötesplatser ska lyfta Ryd5.5.2026 14:42:45 CEST | Blogginlägg
Utvecklingen i Ryd tar nu nästa steg och många spännande satsningar händer samtidigt. Genom omfattande investeringar och nya mötesplatser vill vi stärka stadsdelen och skapa bättre förutsättningar för gemenskap, trivsel och framtidstro.
Stångåstaden blir “Legend” över ett decennium i topp bland Sveriges bästa arbetsplatser27.4.2026 08:33:29 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Legend av Great Place to Work en utmärkelse som ges till organisationer som under lång tid konsekvent rankas bland Sveriges bästa arbetsplatser. Utmärkelsen markerar att bolaget placerat sig på listan i över tio år i rad och ett bevis på ett uthålligt och konsekvent kulturarbete.
Unik utmärkelse för att vi skapat en av Sveriges bästa arbetsplatser24.4.2026 14:20:17 CEST | Blogginlägg
Idag är jag en extra stolt vd på Stångåstaden. Vi har genomfört medarbetarundersökningar med företaget Great Place to Work i mer än 10 år. Vi har genom ett strukturerat arbete med företagskultur och värderingar skapat en stark företagskultur där våra medarbetare både trivs och presterar. Det har gjort att vi många år i rad varit rankade som en av Sveriges bästa arbetsplatser. Igår hade GPTW sin stora årliga gala där de bästa arbetsgivarna i Sverige, alla branscher, utsågs. Förutom att vi listades som en av landets bästa arbetsplatser fick vi en utmärkelse de kallar Legends för att vi varit topprankade i mer än ett decennium. Det finns bara ett fåtal bolag i hela landet som fått utmärkelsen tidigare. Utmärkelsen är förstås inte det viktigaste men det är ett fint kvitto på att vi lyckats skapa någonting som faktiskt är beständigt. Inte bara ett enskilt år. För mig känns det extra bra i hjärtat då jag själv brinner för frågorna.
Ryd rustas för framtiden – 300 renoveringar och nya bostäder under 202623.3.2026 09:02:00 CET | Pressmeddelande
Ryd, Stångåstadens största bostadsområde i Linköping, står inför en omfattande renovering. Under 2026 genomför Stångåstaden omkring 300 renoveringar i området och skapar samtidigt 16 nya lägenheter. Satsningen är en del av en långsiktig utveckling av stadsdelen, där både bostäder och livet mellan husen står i fokus.
Stångåstaden hyllar unga hockeyspelare och parasportare13.3.2026 10:58:08 CET | Pressmeddelande
Tre stipendiater uppmärksammas när Stångåstaden delar ut årets idrottsstipendier. För 21:a året i rad går hockeystipendiet till två unga spelare som utmärkt sig både på och utanför isen. Samtidigt prisas parasportaren Kristin Björfeldt för sin inspirerande kamp inom idrotten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum