Serviceföretagen

Rutindikatorn 2024: Studsmattseffekt för hemstädningen – Stor ökning av rut-tjänster

Dela

2023 var det första året någonsin då rut-användandet minskade. Men det har visat sig vara en tillfällig nedgång. 2024 är både antal rut-tillfällen och totalsumman av rut-avdrag uppe på rekordnivåer igen.

Fotograf: Helene Grynfarb Almega Serviceföretagen

Det har varit en tuff period för hemservicebranschen. När inflationen har varit hög och hushållen har haft det ekonomiskt svårt har en del valt bort att ta hemstädning genom att använda rut-avdrag. 2023 sjönk både antalet rut-tillfällen och totala beloppet som betalades ut i rut-avdrag. Det var första gången någon av de sakerna hände.

Nu är Rutindikatorn för 2024 här och visar att 2023 bara var ett tillfälligt trendbrott. 2024 köptes det rut-tjänster för 8,2 miljarder kronor. Det är en ökning med 8 procent jämfört med förra året. Antal köp av rut-tjänster uppgick till nästan 1,4 miljoner vilket även det är en ordentlig ökning jämfört med 2023 och det högsta antalet någonsin. Summan som betalades ut i rut-avdrag ökade i samtliga län. När man tittar på antalet rut-tillfällen så ökade de i samtliga län förutom i Dalarna där det skedde tre stycken rut-tillfällen färre än 2023. Rututtaget ökade i 271 av Sveriges 290 kommuner. 

–Det är hoppingivande att se att svenska folket återigen prioriterar hemstädning för att få sitt vardagspussel att gå ihop. Förra året visade sig bara vara en liten svacka där det gick ner för att sedan ta ett skutt uppåt. En riktig studsmattseffekt som visar hur mycket RUT hjälper i vardagen, säger Hannes Sjöberg, näringspolitisk expert på Almega Hemserviceföretagen. 

Av alla rut-tjänster togs två tredjedelar ut som städning, 17 procent var trädgårdsarbete och tio procent var flyttjänster. Övriga procent var uppdelat på mindre poster. Tre av fem köpare av rut-tjänster är kvinnor. Det som däremot står ut mest är att den vanligaste ålderskategorin av rut-köpare är 75-84 år. Nästan 18 procent av det totala antalet rut-tillfällen köptes av den gruppen. 41 procent av tillfällena köptes av personer över 65 år.

–Rut används framför allt för att underlätta vardagspusslet. Det behövs absolut mest för vår årsrika befolkning. Att till exempel ha hemstädning eller lite hjälp i trädgården när man inte längre kan eller orka göra det själv underlättar livet både för de som köper tjänsterna och deras familjer, säger Hannes Sjöberg.

Rutindikatorn
Rutindikatorn publiceras fyra gånger per år och baseras på data från Skatteverket som analyserats av Almega Hemserviceföretagen.


Länkar:


Fakta om rut-avdraget:

  • “RUT” står för rengöring, underhåll och tvätt.
  • Rut-avdraget ger privatpersoner möjlighet att göra skatteavdrag för vissa sorters hushållsarbete.
  • Du får ett skatteavdrag på 50 procent av arbetskostnaden för den hushållsnära tjänsten.
  • Du som köper rut-tjänster ansöker inte om avdraget, det sköter städföretaget.
  • Rot- och rutavdraget räknas ihop och är sammanlagt 150 000 kronor per person och år, varav hälften kan användas till rut-avdrag. 
  • Om du kan ta del av avdraget eller inte beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.
  • Utföraren ska vara godkänd för F-skatt.

*Uppgifterna baseras på Almega Hemserviceföretagens analys av Skatteverkets statistik för 2024 (januari-december 2024, per 2025-01-08). Statistiken tas fram från Skatteverkets Statistikportal. Eventuella diskrepanser från tidigare års Rutindikatorn kan bero på ändrade mätvärden samt uppdateringar hos Skatteverket.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Hannes Sjöberg, näringspolitisk expert, Almega Serviceföretagen
Hannes Sjöberg, näringspolitisk expert, Almega Serviceföretagen
Fotograf: Helene Grynfarb Almega Serviceföretagen
Ladda ned bild
Fotograf: Helene Grynfarb Almega Serviceföretagen
Ladda ned bild

Dokument

Almega Hemserviceföretagen

Almega Hemservice­företagen är en bransch- och arbetsgivar­organisation för hemservice­företag som arbetar för privatkunder. Vi arbetar för ett bättre företagsklimat och stärker arbetsgivare, så att välmående företag kan släppa fram fler jobb. Almega Hemservice­företagen representerar cirka 250 medlems­företag som tillsammans sysselsätter uppemot 7 000 anställda och omsätter omkring 4 miljarder årligen. Vi representerar en betydande andel av hemservice­branschen, sett till antalet anställda. Almega Hemserviceföretagen ingår i Almega Serviceföretagen.

Följ Serviceföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Serviceföretagen

En enig nämnd fråntar auktorisationen från städföretaget Kleni AB13.12.2024 05:01:00 CET | Pressmeddelande

Auktorisationen är skapad för att stärka städ- och servicebranschen och lyfta fram seriösa företag. Det ska vara en trygghet för kunder, företag och medarbetare. Kriterierna är framtagna i samverkan mellan Almega Serviceföretagen, Fastighets och Kommunal. Auktorisationsnämnden, som utgörs av representanter från arbetsgivarorganisationen, fackförbunden och en opartisk ordförande, har valt att frånta Kleni AB auktorisationen då företaget inte längre lever upp till kriterierna. –Det är både bekymmersamt och sorgligt att företaget valt att agera i strid med Auktorisationens kriterier. Det drabbar deras personal, deras kunder och branschen i stort. Vi är fortsatt övertygade om att vår auktorisation är viktig för att stävja denna typ av beteende. Det är hårda krav för att få vara auktoriserad, säger Thomas Kolbe som är nämndens opartiska ordförande. –Redan innan det medialt kom fram att Kleni AB jobbar på ett sätt som inte är förenligt med auktorisationen påbörjade vi en fördjupad granskning

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye