Per Andersson ny förbundsläkare på Svenska Golfförbundet
En distriktsläkare från Östergötland, med golf som hobby, tar över huvudansvaret som förbundsläkare. Han får en viktig roll vid frågor kring antidoping och paragolf.

Efter många år i tjänst har SGF:s förbundsläkare Sten Forsberg tagit ett kliv åt sidan och lämnat plats åt Per Andersson, 47 år från Vreta Kloster.
- Per har en bakgrund som passar mycket bra för rollen. Han har varit yrkesverksam som läkare länge och är även kunnig i golf, vilket är meriterande. En nyfiken person som vi tror kommer passa för uppdraget, säger Marcus Norman, sportchef på SGF.
Per tog över huvudansvaret som förbundsläkare den 1 april 2024, men går parallellt med Sten Forsberg tills han successivt har satt sig in i alla frågor.
- Vi säger stort tack till Sten för dessa år, och välkomnar Per till sitt nya uppdrag, säger Marcus Norman.
Per har spelat golf sedan barnsben och har länge varit aktiv på lokal nivå. Han har dessutom har provat på rollen som caddie internationellt.
Idag bor han med sin familj i Vreta Kloster, där han arbetar som distriktsläkare och spelar så mycket golf han hinner. Medlemsklubben är lokala Vreta Kloster GK.
- Det här är ett nytt kapitel för mig, där jag får en möjlighet att lära mig nytt inom golfen och själv utvecklas, säger Per och fortsätter:
- Jag ser mig mer som en lagmedlem än någon som ska komma in och bestämma hur saker ska vara. Jag är van vid att jobba i team, och det är så jag ser det här uppdraget också.
Som förbundsläkare kommer Per ha en viktig roll i frågor som rör antidoping och paragolf. Han kommer även vara en resurs för att ge medicinsk vägledning i frågor som berör golf.
Han kommer i första hand fungera som tävlingsavdelningens och landslagens bollplank och förlängda arm när det gäller medicinska frågor, men kommer även ha kontakt med klubb- och distriktsföreträdare som arbetar med paragolf och antidoping.
Bilder
Om Svenska Golfförbundet
Svenska Golfförbundet (SGF) bildades 1904 och är ett av Sveriges äldsta och största specialidrottsförbund med 445 klubbar och 561 677 medlemskap (2024) fördelade på 21 distrikt. SGF:s vision är Världens bästa golf – för alla. Förbundet arbetar, tillsammans med övriga Golfsverige, med att förvalta och utveckla golfen för alla, i hela landet, i olika former, under hela livet. Läs mer på golf.se.
Följ Svenska Golfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Golfförbundet
Ola Lindgren blir ny förbundskapten i golf7.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Golfförbundet har utsett herrlandslagscoachen Ola Lindgren, 47, till ny förbundskapten för det svenska golflandslaget.
Golfdomare prisad vid Idrottsgalan21.1.2025 09:57:00 CET | Pressmeddelande
På scenen i Strawberry Arena måndag 20 januari fick Claes Grönberg motta Scandic Hotels pris till Årets Domare 2025. Detta efter 37 år som förbundsdomare och ledamot i SGF:s regelkommitté.
Förbundskapten Katarina Vangdal blir ny sportchef på SOK17.1.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 14 framgångsrika år som förbundskapten för det svenska golflandslaget lämnar Katarina Vangdal sitt uppdrag på Svenska Golfförbundet. Under våren tillträder hon en tjänst som sportchef på Sveriges Olympiska Kommitté.
Fredrik Wetterstrand får utökat ansvar när Patrik Jonsson lämnar landslaget13.11.2024 09:01:00 CET | Pressmeddelande
När Patrik Jonsson väljer att lämna landslaget ges damlandslagets coach Fredrik Wetterstrand utökat ansvar. Han får det övergripande ansvaret för all verksamhet inom dam- och flicklandslag.
Golfen satsar miljoner på grönyteforskning23.5.2024 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den nordiska forskningsstiftelsen Sterf inleder ett internationellt forskningssamarbete med USGA och R&A. Under tre år investeras totalt 8,2 miljoner kronor i forskningsprojekt inom hållbar skötsel av golfbanor och andra grönytor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum